Miejsca Pamięci Narodowej

„Nie jesteśmy narodem tylko na dziś, jesteśmy narodem, który ma przekazać w daleką przyszłość moce nagromadzone przez całe Tysiąclecie”.
Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko

Wybrane Miejsca Pamięci Narodowej w Gnieźnie

1. Tablica poświęcona uczestnikom Insurekcji Kościuszkowskiej z 1794 roku (ul. Żwirki i Wigury).
  2. Pomnik ku czci harcerzy pomordowanych i poległych podczas II wojny światowej (Skwer Orląt Lwowskich).
  3. Tablica poświęcona Polakom zamęczonym przez gestapo (ul. Sobieskiego).
  4. Pomnik pomordowanych i zamęczonych Polaków przez okupanta w czasie II wojny światowej (Park Kościuszki).
  5. Mogiły Halerczyków i żołnierzy z wojny polsko - bolszewickiej z 1920 r. (cmentarz ul. Witkowska).
  6. Tablica poświecona poległym żołnierzom w wojnie polsko -bolszewickiej.
  7. Pomnik pomordowanych przez hitlerowców w latach 1939 - 1945 (Las Miejski).
  8. Pomnik i mogiły Powstańców Wielkopolskich (cmentarz św. Piotra).
  9. Tablica poświecona Bohaterskim Gnieźnianom uczestnikom Powstania Wielkopolskiego (Stary Ratusz).
  10. Tablica poświęcona rodzicom Dzieci Wrzesińskich (ul. Franciszkańska).
  11. Tablica poświęcona Powstańcom Wielkopolskim (ul. Pocztowa).
  12. Tablica poświęcona Inwalidom Wojennym (kościół o.o. Franciszkanów).
  13. Tablica ku czci ks. Ludwiczaka (ul. ks. Ludwiczaka).
  14. Pomnik ku czci 27 zakładników polskich rozstrzelanych w 1939 roku (ul. ks. Ludwiczaka).
  15. Tablica ku czci pacjentów szpitala dziekanka pomordowanych przez okupanta w czasie II wojny światowej (ul. Poznańska).
  16. Tablice upamiętniające ks. mjr Mateusza Zabłockiego (ul. Farna, kościół św. Trójcy, budynek plebani farnej), SP nr 2.
  17. Tablica upamiętniająca męczeństwo kapłanów w II wojnie światowej (Katedra).
  18. Tablica upamiętniająca uczniów Liceum Bolesława Chrobrego poległych w obronie Ojczyzny (ul. Mieszka I).
  19. Tablice upamiętniające zdobycie koszar przez Powstańców Wielkopolskich w grudniu 1918 roku (ul. Sobieskiego, ul. Wrzesińska).
  20. Tablica upamiętniająca udział dzieci w strajku szkolnym w latach 1906-1907 (ul. św. Jana)
  21. Pomnik ku czci 105 ofiar terroru hitlerowskiego w latach 1939 – 1945 (cmentarz przy Witkowskiej).
  22. Tablica poświęcona pamięci Józefa Hallera twórcy i dowódcy „Błękitnej Armii”
  23. Tablica poświęcona pamięci pomordowanych w Katyniu (kościół św. Trójcy)
  24. Tablica w I LO – poświęcona poległym i zamordowanym harcerzom ul. Kostrzewskiego).