Relacja z VII Rajdu "Śladami historii"

W sobotę, 21 kwietnia miał miejsce VII Ogólnopolski Rajd Turystyczny "Śladami historii". Tym razem poświęcony został hetmanowi polnemu koronnemu Stefanowi Czarnieckiemu.

Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem i przejrzenia galerii zdjęć!

Sprawozdanie

Organizatorami Rajdu byli: Oddział PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej w Gnieźnie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Gnieźnie, Klub Górski PTTK „Ornak” im. ks. T. Hanelta w Gnieźnie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Gnieźnie, przy wsparciu Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Nadleśnictwa Gniezno oraz Sklepu i Hurtowni Artykułów Papierniczych Szkolnych i Biurowych „OFICYNA” s.c w Gnieźnie.

Głównym celem Rajdu było upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa, zapoznanie uczestników z regionem, w którym kształtowały się początki państwa polskiego. Tegoroczny rajd poświęcony był hetmanowi polnemu koronnemu Stefanowi Czarnieckiemu.

W skład Komitetu Organizacyjnego rajdu wchodzili: komandor rajdu: Krystian Grajczak; z-ca komandora Małgorzata Kubiś-Drewek; sekretariat rajdu: Małgorzata Janowska i Maria Wilkosz, kierownictwo mety: Tadeusz Gajda; punkt weryfikacyjny: Mirosław Tomaszewski. Meta rajdu mieściła się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Gnieźnie.

W Rajdzie uczestniczyło 214 osób, w tym 6 osób z obsługi rajdu.
I tak na trasie: Gniezno os. Grunwaldzkie - Pławnik - Las Jelonek - Las Miejski - Kokoszki - Pustachowa - Dalki - Gniezno (13 km) - uczestniczyło 67 osób. Kierownikami trasy byli: Radosław Matysek i Marek Wojciechowski.
Natomiast na trasie: Gniezno (Skwer Orląt Lwowskich) - Pyszczyn - wieś Winiary - Róża - Gniezno (11 km) uczestniczyło 110 osób. Kierownikami trasy byli: Magdalena Kubasik i Paweł Kubasik.
Na trasie dowolnej pieszej uczestniczyło 14 osób - prowadząca Barbara Kiełpińska.
Ponadto na trasie rowerowej: Skiereszewo - Mnichowo - Kokoszki - Las Miejski - Las Jelonek - Osiniec - Gniezno (25 km) uczestniczyło 17 osób. Kierownikami trasy byli: Ewa Bosacka i Krzysztof Kaźmierski.
Najmłodszą uczestniczką rajdu była Antosia Bielecka (3,5 l) z Żydowa.

Na mecie rajdu organizatorzy zorganizowali konkurs sprawnościowy. Konkurs prowadziły uczennice ZSP nr 3 w Gnieźnie: Natasza Chuda, Martyna Jankowiak, Sylwia Łuczak i Adrianna Pieczinka. W konkursie uczestniczyło 126 osób, zwyciężył Eryk Łagowski z Szkoły Podstawowej nr 2 w Gnieźnie, II miejsce zajął Jędrzej Woźniak z Szkoły Podstawowej nr 5 w Gnieźnie, III miejsce zajął Mikołaj Kaźmierczak z Szkoły Podstawowej nr 2 w Gnieźnie.

Odbył się również konkurs wiedzy o regionie, w którym wzięło udział 19 osób. Przeprowadzili go Krystian Grajczak, Małgorzata Kubiś-Drewek i Radosław Matysek. I miejsce zajął Mateusz Wesołowski z Szkoły Podstawowej nr 6 w Gnieźnie, II miejsce zajęła Paulina Wegnerska z Gimnazjum Stowarzyszenie „Rodzice – Dzieciom” w Gnieźnie, III miejsce zajął Dawid Kozanecki z Szkoły Podstawowej nr 9 w Gnieźnie.

Krystian Grajczak - komandor rajdu