IX Rajd Mikołajkowy

sobota, 3.12.2016

Tegoroczny IX Turystyczny rajd Mikołajkowy zgromadził 119 uczestników. Wszystkie trasy (2+1) prowadziły przez Fabrykę „Gabi” przy ul. Konikowo. Tam, dzięki uprzejmości właścicieli zostaliśmy mile przyjęci i zapoznani z wytwórstwem ozdób choinkowych. Dzieci (i dorośli) chętnie też kupowali bombki dla siebie i swoich bliskich.

Następnie wszyscy przeszliśmy pochodem w strojach „Mikołajowych” przez miasto, budząc zainteresowanie przechodniów. Nasze trasy prowadziły też poprzez mniej znane miejsca. Odwiedziliśmy metalowy (należący do Szlaku Legend i Mitów), dąb w Dolinie Pojednania, sanktuarium maryjne oo. Franciszkanów, przeszkadzając sprzątającym je braciom, Rynek itd. Na mecie w SOSW nr 2 im. J. Kusocińskiego czekała na wszystkich dobra „pomidorówka”.

Później uczestnicy prezentowali się w konkursach. I tak:
„Strój św. Mikołaja”:

1. miejsce zajął Oliwer,
  2. Malwina,
  3. Angelika.

Wszyscy z SP nr 9 w Gnieźnie.

„Opisać postać i strój św. Mikołaja”:

1. miejsce zajęła Jagoda z SP 6,
  2. Andrzej z SP 5,
  3. Paulina z SP 9.

„Kolęda lub pastorałka” miały największą i najciekawszą rywalizację. Byli soliści, duety i nawet chórki. A śpiewano nie tylko „Wśród nocnej ciszy”... Nagrody przyznano:

1. miejsce Tobiaszowi z SP 3,
  2. Marcie z SP 8,
  3. Jankowi z SP 8

i nie tylko im.

Nagrody wręczała Pani Dyrektor SOSW nr 2 Małgorzata Wrzesińska, dołączając także kilka swoich. Wszyscy doskonale bawili się i dopingowali rywalizujących.

Organizatorzy dziękują za miłe przyjęcie Firmie „Gabi” i Dyrekcji SOSW nr 2 w Gnieźnie.

Tekst i foto: T. Gajda

1. Cele rajdu:
    • upowszechnienie idei turystyki i krajoznawstwa,
    • zapoznanie uczestników rajdu z produkcją ozdób choinkowych.
  2. Komitet Organizacyjny Rajdu:
    • Komandor rajdu: Szymon Robaszkiewicz
    • Sekretariat: Maria Gajda
    • Kierownictwo mety: Ewa Bosacka
  3. Organizator rajdu:
    • Oddział PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej w Gnieźnie,
    • Fabryka Bombek Świętego Mikołaja Gabi-Glass w Gnieźnie,
    • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 im. J. Kusocińskiego w Gnieźnie,
  4. Trasy rajdowe:
    1. Fabryka Bombek „Gabi-Glass” - ul. Pocztowa - PKP - Park Kościuszki - ul. Warszawska - Rynek - Dolina Pojednania - Katedra - ul. Łaskiego - ul. Powstańców Wlkp.
      • Start: przy Fabryce Bombek „Gabi-Glass” - ul. Konikowo 6-8 godz. 9.20
      • Kierownik trasy: Tadeusz Gajda.
      • godz. 9.30 – 10.00 - pokaz produkcji i zdobienia bombek,
      • godz. 10.00 – 10.20 - zakupy indywidualne,
      • godz. 10.30 – 12.00 - przejście na metę rajdu.
    2. SP nr 9 (ul. Staszica) - ul. Słowackiego - ul. Konikowo (fabryka bombek) - Park im. Andersa - ul. Jana Pawła II - ul. Łubieńskiego - ul. B. Chrobrego - Rynek - Dolina Pojednania - Katedra - ul. Łaskiego - ul. Powstańców Wlkp.
      • Start: SP nr 9 - ul. Staszica godz. 9.20
      • Kierownik trasy: Krystian Grajczak
      • godz. 10.00 – 10.30 - pokaz produkcji i zdobienia bombek,
      • godz. 10.30 – 10.50 - zakupy indywidualne,
      • godz. 10.50 – 12.00 - przejście na metę rajdu
    3. Fabryka Bombek „Gabi-Glass” - ul. Pocztowa - ul. B. Chrobrego - Rynek - Katedra - ul. Łaskiego - ul. Powstańców Wlkp.
      • Start: przy Fabryce Bombek „Gabi-Glass” - ul. Konikowo 6-8 godz. 10.20
      • Kierownik trasy: Małgorzata Kowalczyk.
      • godz. 10.30 – 11.00 - pokaz produkcji i zdobienia bombek,
      • godz. 11.00 – 11.20 - zakupy indywidualne,
      • godz. 11.30 – 12.20 - przejście na metę rajdu
  5. Warunki uczestnictwa: w rajdzie mogą brać udział drużyny 5-10 osobowe oraz turyści indywidualni. Uczestnicy niepełnoletni mogą brać udział wraz z opiekunem – osobą dorosłą. Wymaga się przestrzegania „Karty Turysty”. Obowiązek i koszty ubezpieczenia spoczywają na uczestnikach. Za wszelkie wypadki i szkody zaistniałe w trakcie rajdu z winy uczestników, odpowiedzialność prawną i materialną ponoszą uczestnicy i instytucje zgłaszające.
  6. Wyposażenie: uczestników rajdu obowiązuje posiadanie stosownego do pory roku obuwia i ubioru. Drużyna powinna posiadać apteczkę.
  7. Zgłoszenia należy wysłać pod adresem: biuro@gniezno.pttk.pl na kartach zgłoszeń z podaniem numeru trasy oraz numer telefonu kierownika drużyny. Opłata od osoby wynosi 8,00 zł, członkowie PTTK 7,00 zł. Opłatę można wpłacać przelewem na konto BGŻ S.A. 69 2030 0045 1110 0000 0403 9980 z dopiskiem „opłata za rajd” lub na mecie rajdu. Termin zgłoszeń do dnia 1 grudnia 2016 r. do godziny 12.00. Kontakt: tel. 601 252 913.
  8. Uprawnienia uczestników: posiłek, znaczek rajdowy, punkty do OTP, udział w konkursach na mecie m.in. przedstawienie postaci św. Mikołaja. Każdy uczestnik powinien posiadać widoczny element stroju św. Mikołaja.
  9. Meta rajdu będzie zlokalizowana na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 im. Janusza Kusocińskiego w Gnieźnie ul. Powstańców Wlkp. 16 i czynna w godz. 11.30-13.45.

UWAGA

1. organizatorzy proszą o terminowe stawiennictwo na start ze względu na ścisły harmonogram zwiedzania.
  2. organizatorzy mogą przesunąć poszczególne drużyny tak czasowo jak i ilościowo do różnych grup. Grupa zwiedzająca nie może być liczniejsza niż 45 osób. (wymóg bezpieczeństwa)