XV Rajd Powstania Wielkopolskiego

sobota, 14.01.2017

W sobotę dnia 14 stycznia 2017 roku w zimowej scenerii, głównie po lodzie, odbył się XV Rajd Turystyczny zorganizowany przez Oddział PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej w Gnieźnie. Celem imprezy było uczczenie 98. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego oraz upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa wśród dzieci i młodzieży. Rajd odbywał się pod patronatem Starosty Powiatu Gnieźnieńskiego Beaty Tarczyńskiej.

W rajdzie wzięło udział 79 osób. Byli to uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Gniezna, uczniowie OHP z Niechanowa wraz z opiekunami oraz członkowie i sympatycy Klubu Górskiego „Ornak”. Turyści pod opieką przewodników: Tadeusza Gajdy i Krystiana Grajczaka wędrowali z Gniezna przez Las Miejski, Goczałkowo do Niechanowa.

Na miejscu zbiórki, uczestnicy rajdu wysłuchali krótką prelekcję o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim, którą wygłosił Paweł Trygalski. Trasa rajdu liczyła 10 km. Meta rajdu była zlokalizowana w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Niechanowie, gdzie zostaliśmy bardzo gościnnie przyjęci przez dyrektora ośrodka pana Arkadiusza Gacę. Strudzeni turyści posilili się pyszną grochówką z chlebem i wypili gorącą herbatę. Każdy uczestnik otrzymał znaczek rajdowy, pieczątkę okolicznościową oraz punkty do Odznaki Turystyki Pieszej.

Organizatorzy rajdu przygotowali konkurs wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Najlepszą znajomością wydarzeń Tamtych Dni wykazała się Marta Stachowiak ze Szkoły Podstawowej nr 9. II miejsce zajął Jakub Michalak a III miejsce Karolina Milaimi – oboje z Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice-Dzieciom” z Gniezna. Zwycięzcy otrzymali foldery i książki o tematyce turystycznej, ufundowane przez Starostwo Gnieźnieńskie. Rajd był dla młodych ludzi wspaniałą lekcją patriotyzmu i historii.

Komandor rajdu: Ewa Bosacka

1. Cele rajdu
    • uczczenie 98. rocznicy Powstania Wielkopolskiego,
    • upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa,
    • propagowanie zdrowego stylu życia,
    • rozbudzanie zainteresowań naszą Małą Ojczyzną.
  2. Komitet Organizacyjny Rajdu
    • Komandor rajdu: Ewa Bosacka
    • Sekretariat: Małgorzata Kowalczyk
    • Kierownictwo mety: Katarzyna Drygała, Edward Polański
    • Punkt weryfikacyjny: Krystian Grajczak
  3. Organizator rajdu
    • Oddział PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej w Gnieźnie,
    • Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Niechanowie,
    • Klub Górski PTTK „Ornak” im. ks. T. Hanelta w Gnieźnie.
  4. Trasa rajdowa
    1. Gniezno – Las Miejski – Gurówko – Goczałkowo - Niechanowo (9 km)
      Kierownik trasy: Tadeusz Gajda, Krystian Grajczak
      Start: plac przy Kościele p.w. Chrystusa Wieczystego Kapłana na Osiedlu Grunwaldzkim godz. 9.00
    2. Dopuszcza się przebycie tras dowolnych. Organizatorzy nie obsługują tych tras.
  5. Warunki uczestnictwa: w rajdzie mogą brać udział drużyny 5-10 osobowe oraz turyści indywidualni. Uczestnicy niepełnoletni mogą brać udział wraz z opiekunem – osobą dorosłą. Wymaga się przestrzegania „Karty Turysty”. Obowiązek i koszty ubezpieczenia spoczywają na uczestnikach. Za wszelkie wypadki i szkody zaistniałe w trakcie rajdu z winy uczestników odpowiedzialność prawną i materialną ponoszą uczestnicy i instytucje zgłaszające.
  6. Wyposażenie: uczestników rajdu obowiązuje posiadanie stosownego do pory roku obuwia i ubioru. Drużyna powinna posiadać apteczkę.
  7. Zgłoszenia należy wysłać na adres: biuro@gniezno.pttk.pl, na kartach zgłoszeń z podaniem nazwisk oraz nazwisko kierownika drużyny. Opłata od osoby wynosi 7 zł, dla członków PTTK 6 zł. Koszt autokaru - 4 zł od osoby. Opłatę można wpłacać dnia 11 stycznia 2017 r. w Biurze PTTK ul. Kościuszki 7 w godz. 16.00 – 17.30 lub przelewem na konto BGŻ S.A. 69 2030 0045 1110 0000 0403 9980 z dopiskiem „opłata za rajd” lub na mecie rajdu. Termin zgłoszeń do dnia 12 stycznia 2017 r., do godziny 10.00. Telefon kontaktowy 694 532 157.
  8. Uprawnienia uczestników - uczestnicy otrzymują:
    • posiłek turystyczny,
    • znaczek rajdowy,
    • punkty do OTP,
    • pieczątkę okolicznościową,
    • prawo do udziału w konkursie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim.
  9. Meta rajdu będzie zlokalizowana w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Niechanowie i czynna w godz. 11.00-13.00

Serdecznie Zapraszamy