XVI Rajd Turystyczny „Jesień na Ziemi Gnieźnieńskiej” im. Starosty Jacka Marciniaka

sobota, 22.10.2016

Relacja

Współorganizatorem rajdu był Klub Górski PTTK „Ornak” im. ks. T. Hanelta. Celem było poznanie okolic Gniezna, upowszechnianie turystyki oraz krajoznawstwa, nawiązywanie więzi koleżeństwa i przyjaźni między turystami.

Uczestnicy rajdu wędrowali z Osiedla Pustachowa do Pawłowa. Trasa prowadziła poprzez lasy i urokliwe bezdroża, które były przystrojone jesiennymi barwami. Szczególne zainteresowanie wzbudzały rosnące w lesie okazałe muchomory i szukające na polach pożywienia stada saren. Trasę prowadzili: Ewa Bosacka, Krystian Grajczak i Magdalena Zbiranek.

W Rajdzie uczestniczyło 127 osób w tym dziesięciu rowerzystów. Trasę rowerową prowadził Paweł Kubasik. Najliczniejszą 27-osobową grupę reprezentowała Szkoła Podstawowa nr 2 z Gniezna.

Organizacją mety rajdu zlokalizowanej w Gospodarstwie Agroturystycznym pp. Nowickich zajął się gospodarz obiektu Krzysztof Nowicki i Edward Polański. Na uczestników na mecie czekały kiełbaski i chleb ze smalcem. Dużym zainteresowaniem rajdowiczów cieszyło się mini zoo, w którym było można podziwiać wiele gatunków zwierząt. Oprócz różnego gatunku kur i kaczek podziwiano: strusie, pawie, świnki wietnamskie, kozy, owce, króliki, bażanty, gołębie, przepiórki, kuropatwy, indyki, osły, lamy, gęsi i papugi.

Na mecie odbył się konkurs wiedzy o porach roku, który przeprowadziła Ewa Bosacka.
I miejsce zajął  Patryk Echaust z Gimnazjum SRD, kolejne miejsca zajęli: Miriam Lewandowska z SP nr 5, Aleksandra Pyrek z SP nr 3, Karolina Milaimi z Gimnazjum SRD, Miłosz Grudzień z SP nr 3 i Estera Lewandowska i Emilia Łukowska z SP nr 5. Nagrody wręczył prezes Oddziału PTTK w Gnieźnie.

Na mecie był czynny punkt weryfikacyjny książeczek OTP i KOT, który obsługiwali Ewa Bosacka i Krystian Grajczak.

Tekst: K. Grajczak
Zdjęcia: Wioletta Nowaczyk

Cele Rajdu

• upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa
  • zapoznanie uczestników z walorami krajoznawczo-turystycznymi Powiatu Gnieźnieńskiego.

Rajd poświęcony jest pamięci I Starosty Gnieźnieńskiego III RP Jacka Marciniaka

• PTTK Oddział Ziemi Gnieźnieńskiej,
  • Klub Górski PTTK „Ornak” im. ks. Tadeusza Hanelta.

Komitet organizacyjny

• Komandor rajdu: Krystian Grajczak
  • Z-ca komandora: Edward Polański
  • Sekretariat rajdu: Ewa Bosacka

1. Trasa rajdowa piesza:
    • Gniezno – ul. Pustachowska (końcówka linii nr 17) – Pawłowo (7 km)
    • Start: Gniezno – ul. Pustachowska - godz. 8.45
    • Kierownik trasy: Ewa Bosacka, Magdalena Zbiranek
  2. Trasa rajdowa rowerowa:
    • Gniezno - Cielimowo - Gębarzewo - Gębarzewko - Pawłowo - Mnichowo - Piekary - Gniezno (32 km)
    • Start: Gniezno Rynek godz. 10.00
    • Kierownik trasy: Paweł Kubasik.

Dopuszcza się przebycie tras dowolnych, pod warunkiem zgłoszenia drużyny z opiekunem. Organizatorzy nie obsługują tych tras.

3. Warunki uczestnictwa: w rajdzie mogą brać udział drużyny 5–10 osobowe oraz turyści indywidualni. Uczestnicy niepełnoletni mogą brać udział wraz z opiekunem – osobą dorosłą. Wymaga się przestrzegania „Karty Turysty”. Obowiązek i koszty ubezpieczenia spoczywają na uczestnikach. Za wszelkie wypadki i szkody zaistniałe w trakcie rajdu z winy uczestników odpowiedzialność prawną i materialną ponoszą uczestnicy i instytucje zgłaszające.
  4. Wyposażenie: uczestników rajdu obowiązuje posiadanie stosownego do pory roku obuwia i ubioru. Drużyna powinna posiadać apteczkę.
  5. Zgłoszenia należy wysłać pod adresem: biuro@gniezno.pttk.pl na kartach zgłoszeń z podaniem numeru trasy i nazwisk oraz nazwisko kierownika drużyny. Opłata od osoby wynosi 8,00 zł, członkowie PTTK 7,00 zł. Powrót do Gniezna autokarami – opłata wynosi 4,00 zł. Opłatę można wpłacać przelewem na konto BGŻ S.A. 69 2030 0045 1110 0000 0403 9980 z dopiskiem „opłata za rajd” lub na mecie rajdu. Termin zgłoszeń do dnia 20 października 2016 roku do godziny 16.00. Telefon kontaktowy 662 501 060.
  6. Uprawnienia uczestników: w ramach wpisowego uczestnicy otrzymują znaczek rajdowy; punkty do OTP i KOT, posiłek na mecie, pieczątkę okolicznościową; prawo do udziału w konkursie z wiadomości o „Różnych porach roku szczególnie o jesieni”.
  7. Meta rajdu zlokalizowana będzie na terenie Gospodarstwa Agroturystycznego w Pawłowie – Krzysztof Nowicki i czynna w godz. 11:00 - 12:30.
  8. Postanowienia końcowe: rajd odbędzie się bez względu na pogodę.

Serdecznie zapraszamy!