66. Wielkopolski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej PTTK

sobota, 16.11.2019 do niedziela, 17.11.2019

Relacja ze Zlotu

W dniach 16 i 17 listopada 2019 roku w Pile odbył się 66 Wielkopolski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej. W zlocie uczestniczyło czworo członków naszego Oddziału posiadających uprawnienia przodownickie. Mieszkaliśmy w Hotelu „Gromada”, położonym w centrum miasta nad rzeką Gwdą. W sobotę odbyliśmy wycieczkę autokarową . W Śmiłowie, na terenie posiadłości Henryka Stokłosy, w Pawilonie Myśliwskim, obejrzeliśmy trofea myśliwskie pochodzące m.in. z Afryki. Największe wrażenie wywarła na nas Wielka Piątka Afrykańska - słoń, lew, nosorożec, bawół i lampart. Mieliśmy okazję zapoznać się z licznymi osobistymi pamiątkami należącymi do właściciela Pawilonu. W oddalonym o 40 km od Piły Osieku nad Notecią odwiedziliśmy Skansen Kultury Ludowej, a w nim zwiedziliśmy dawną szkołę, chałupę oraz wiatrak. Następnie pojechaliśmy do Skrzatusza do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej z barokowym kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kościół zbudowany w latach 1687 – 1694 jako wotum za odsiecz wiedeńską. Świątynia jest obecnie nazywana Częstochową Północy. Modlili się w niej m.in. król Jan III Sobieski, kardynał Karol Wojtyła przed wyborem na papieża i kardynał Józef Glemp. Wieczorem wysłuchaliśmy ciekawej prelekcji o historii Piły, którą wygłosił dyrektor muzeum Stanisława Staszica. Następnie odbyły się obrady a po nich spacer z przewodnikiem „Piła nocą”.
W niedzielę odbyła się piesza wycieczka po Pile. Odwiedziliśmy Muzeum Okręgowe, Muzeum St. Staszica oraz Centrum Zastosowań Światła, w którym mogliśmy się przekonać jak działa światło i co można dzięki niemu osiągnąć.

W następnym roku 67. Zlot Przodowników Turystyki Pieszej odbędzie się na Ziemi Śremskiej.

1. Organizator:
    • Organizatorem 66 Wielkopolskiego Zlotu Przodowników Turustyki Pieszej jest Oddziałowa Komisja Turystyki Pieszej PTTK w Pile.
  2. Honorowy patronat:
    • Starosta Powiatu Pilskiego – Eligiusz Komarowski.
  3. Instytucje wspierające i współorganizujące:
    • Starostwo Powiatowe w Pile.
    • Wielkopolska Korporacja Oddziałów PTTK – Komisja Turystyki Pieszej.
    • Urząd Miasta w Pile.
    • Nadleśnictwo Zdrojowa Góra w Pile.
  4. Cele Zlotu:
    • Promocja turystyczna Powiatu Pilskiego i miasta Piły.
    • Podsumowanie pracy Wielkopolskiej Komisji Turystyki Pieszej.
    • Wymiana doświadczeń i integracja środowiska turystycznego.
    • Wspomnienia o sławnym pilaninie Stanisławie Staszicu.
  5. Termin i miejsce Zlotu:
    Zlot odbędzie się w dniach 16-17 listopada 2019 r. w Pile.
    Zakwaterowanie Hotel "Gromada", Piła , Al. Piastów 15.
  6. Kierownictwo Zlotu:
    • Komandor Zlotu – Jacek Markiewicz.
    • Zespół organizacyjny: Elżbieta Horst, Edmund Maciaszek, Jan Balcerzak, Wojciech Kicman, Eugeniusz Piotrowski.
    • Sekretariat – Biuro Oddziału PTTK w Pile.
  7. Warunki uczestnictwa:
    W Zlocie mogą uczestniczyć Przodownicy Turystyki Pieszej PTTK oraz inni członkowie PTTK w miarę posiadanych przez organizatorów wolnych miejsc.
    Przesłanie zgłoszenia na adres Oddziału PTTK ul. Śródmiejska 12/1 64-920 Piła lub pocztą elektroniczną poczta@pila.pttk.pl. Termin nadsyłania wypełnionych kart zgłoszeń wraz z potwierdzeniem wpłaty (ksero lub skan) mija 31.10.2019 r.
    Ilość miejsc jest ograniczona (50 osób). O zakwalifikowaniu na Zlot decyduje kolejność zgłoszeń.
    Po przesłaniu zgłoszenia i dokonaniu wpłaty każdy uczestnik otrzyma informacje o przyjęciu (lub nie) na podany nr telefonu lub na adres pocztą e-mail do dnia 06.11.2019.
    Uwaga dla zmotoryzowanych: parking strzeżony przy hotelu "Gromada" płatny 15 zł./doba, natomiast w pobliżu hotelu (ok. 50 m) znajdują się parkingi bezpłatne.
    ​Wpłata uczestnika dla organizatora na cel samorealizacji imprezy wynosi:
    Honorowy Przodownik TP PTTK – 130 zł.
    Przodownicy TP PTTK: – 140 zł.
    Pozostali członkowie PTTK – 150 zł.
    Opłatę za Zlot należy wpłacić na konto bankowe: Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Pile, ul. Śródmiejska 12/1, 64-920 Piła
    Nr konta: 82 1940 1076 3022 1770 0000 0000 z dopiskiem "66 Zlot PTP PTTK 2019"
    Telefon do kontaktu: O/PTTK 67 212 44 30 w godz. 12-16.
  8. Świadczenia w ramach wpisowego:
    Nocleg i wyżywienie na czas trwania Zlotu, odznakę zlotową, materiały promocyjne, przejazdy autokarowe, dla chętnych możliwość zdobycia odznaki "Turysta Ziemi Nadnoteckiej".
  9. Postanowienia końcowe:
    • Zlot i wycieczka odbędą się bez względu na pogodę.
    • Uczestnicy Zlotu posiadający opłaconą składkę członkowską PTTK za rok 2019 są ubezpieczeni od następstw nieszczęśliwych wypadków, pozostali ubezpieczają się we własnym zakresie.
    • Za szkody spowodowane z winy uczestnika, wszelką odpowiedzialność prawną i materialną ponosi sprawca szkody.
    • Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany trasy czy też ilość odwiedzanych miejsc ze względów niezależnych od niego.
    • Ostateczna interpretacja niniejszego regulaminu przysługuje wyłącznie organizatorom Zlotu.

Program Zlotu

Sobota 16.11.2019 r.

10.30 – odjazd autokaru z Piły (Hotel Gromada Piła Al. Piastów 15)
10.45 – autokar będzie podstawiony na przystanku obok galerii VIVO w sąsiedztwie dworca PKP (przyjazd pociągu z Poznania 10.46)