XII Rajd Zimowy

sobota, 7.02.2015

Dnia 7 lutego br. odbył się XII Rajd Zimowy i pomimo tegorocznej kapryśnej – bezśnieżnej i ciepłej zimy udało nam się maszerować po śniegu w lekkim mrozie.

Do dyspozycji uczestników były dwie trasy.

Jedna z nich wiodła wokół gnieźnieńskich jezior: Winiary, Świętokrzyskie i Jelonek - szlakiem trzech jezior gnieźnieńskich. Atrakcją tej trasy był marsz wokół Jeziora Świętokrzyskiego, z którego wypływa Struga Gnieźnieńska zasilająca rzekę Wełnę w okolicy leśniczówki Brody – ścieżka mało używana a o dużych walorach krajobrazowych.

Druga trasa wiła się przez Las Jelonek, Las Miejski i nowe osiedla południowej części naszego miasta. Trasa o zróżnicowanym terenie, przebiegała u podnóża najwyższego punktu Gniezna – Kokoszki 131 m n.p.m

Obie trasy ogółem pokonało 71 osób, w tym uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum z Gniezna i Żydowa, podopieczni WTZ Gniezno oraz osoby indywidualne.

Dzięki życzliwości księdza proboszcza parafii pw. Matki Zbawiciela meta zlokalizowana była w budynku Towarzystwa Czytelni Ludowych w Gnieźnie przy ul. ks. Antoniego Ludwiczaka 20. Na mecie na uczestników czekała ciepła zupka oraz herbata.

Tradycyjnie już konkursy cieszyły się dużym powodzeniem.

W konkursie rysunkowym „Zima mojej wyobraźni” decyzją jury I-miejsce zajął Mikołaj Foremski, II-miejsce Jakub Michalak, III-miejsce Karolina Milaimi, IV-miejsce Patryk Echaust - uczniowie Gimnazjum Stowarzyszenia„ Rodzice – Dzieciom”.

W konkursie sprawnościowym „Pakowanie plecaka” najlepszy okazał się Mikołaj Nowicki, II-miejsce Mikołaj Poremski , III-miejsce Jakub Michalak - uczniowie Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice – Dzieciom”.

W konkursie drużynowym „Najdłuższy Szalik” po bardzo wyrównanej walce, grubością frędzla wygrała drużyna z Gimnazjum Stowarzyszenia „ Rodzice – Dzieciom” w składzie: Jakub Michalak, Mikołaj Poremski i Patryk Echaust, II-miejsce zajęła drużyna z  SP nr 9 z Gniezna w składzie: Agata Kulpińska, Olga Kulpińska, Maria Rafalska, na III-miejscu uplasowali się uczniowie SP nr 8 z Gniezna w składzie: Zuzanna Lewandowska, Natalia Bońska i Martyna Bilicka.

Uczestnikom rajdu serdecznie dziękuję za udział oraz mile spędzony czas.

Dziękuję Pani Urszuli Basińskiej za ciepłe przyjęcie w Towarzystwie Czytelni Ludowych oraz okazaną życzliwość, koledze Zbyszkowi ze Sklepu i Hurtowni Artykułów Papierniczych Szkolnych i Biurowych „OFICYNA„ s.c. w Gnieźnie za wsparcie, koleżankom i kolegom z Klubu Górskiego PTTK „Ornak” za pomoc w organizacji rajdu.

Wszystkich chcących aktywnie spędzać czas wolny zapraszamy na kolejny rajd pieszy „Topienie Marzanny”, który odbędzie się 20 marca 2015 r.

Komandor Rajdu: Katarzyna Drygała

Zdjęcia: Katarzyna Drygała, Tadeusz Gajda

1. Cele rajdu

• zapoznanie uczestników rajdu z walorami krajoznawczo-turystycznymi Gniezna i okolic,
    • upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa,
    • propagowanie zdrowego stylu życia.
  2. Komitet Organizacyjny Rajdu

Komandor rajdu: Katarzyna Drygała Kierownictwo mety: Ewa Bosacka Sekretariat: Maria Gajda, Małgorzata Kowalczyk Punkt weryfikacyjny: Krystian Grajczak, Tadeusz Gajda

3. Organizator rajdu:

• Oddział PTTK w Gnieźnie,
    • Klub Górski PTTK „Ornak” im. ks. T. Hanelta w Gnieźnie,
    • Towarzystwo Czytelni Ludowych ul.ks Ludwiczaka 20 w Gnieźnie
  4. Trasy rajdowe

1. Winiary (plac przed kościołem) – Jezioro Winiary – ul.Wodna – ul.Żabia – Jezioro Jelonek – ul.ks.Ludwiczaka w Gnieźnie (8 km) Start: – godz. 9.30 Kierownik trasy: Tadeusz Gajda, Krystyna Sarnowska
    2. Pętla autobusowa linii nr 9 ul.Witkowska – ul.Nowaszki – ul.Sosnowa - Las Miejski (żółty szlak) – ul.Leszczynowa – ul.Pustachowska – ul.Kokoszki – ul.ks.Ludwiczaka TCL w Gnieźnie – (11,5 km) Start: - godz. 9.15 Kierownik trasy: Małgorzata Drewek, Krystian Grajczak
    3. Dopuszcza się przebycie tras dowolnych, pod warunkiem zgłoszenia drużyny z opiekunem. Organizatorzy nie obsługują tych tras.
  5. Warunki uczestnictwa

W rajdzie mogą brać udział drużyny 5-10 osobowe oraz turyści indywidualni. Uczestnicy niepełnoletni mogą brać udział wraz z opiekunem - osobą dorosłą. Wymaga się przestrzegania „Karty Turysty”. Obowiązek i koszty ubezpieczenia spoczywają na uczestnikach. Za wszelkie wypadki i szkody zaistniałe w trakcie rajdu z winy uczestników, odpowiedzialność prawną i materialną ponoszą uczestnicy i instytucje zgłaszające.

6. Wyposażenie

Uczestników rajdu obowiązuje posiadanie stosownego do pory roku obuwia i ubioru. Drużyna powinna posiadać apteczkę.

7. Zgłoszenia

Zgłoszenia należy wysłać pod adresem: biuro@gniezno.pttk.pl na kartach zgłoszeń z podaniem numeru trasy, nazwisk uczestników oraz kierownika drużyny. Opłata za rajd wynosi 8,00 zł od osoby. Opłatę można wpłacić przelewem na konto Bank Zachodni WBK S.A. I O/Gniezno 02- 1090-1375-0000-0000-3700-4646 z dopiskiem „opłata za rajd” lub na mecie rajdu. Termin zgłoszeń do dnia 05.02.2015r. do godziny 14.00. Telefon kontaktowy tel. 606966112.

8. Uprawnienia uczestników

• znaczek rajdowy,
    • posiłek – herbata, zupa pomidorowa,
    • punkty do OTP,
    • stempel okolicznościowy,
    • prawo do udziału w konkursach.
  9. Meta rajdu

Meta będzie zlokalizowana na terenie Towarzystwa Czytelni Ludowych ul. Ks Ludwiczaka w Gnieźnie i czynna w godz. 11.10 - 13.30.

Serdecznie Zapraszamy Organizatorzy