XIV Rajd Zimowy

sobota, 25.02.2017

W sobotę 25 lutego odbył się kolejny rajd zimowy. Choć prognozy były niekorzystne na tego typu aktywność, ku naszemu miłemu zaskoczeniu dzień przywitał nas słońcem. Uczestnikami rajdu była młodzież ze szkół podstawowych nr 2, nr 5, nr 8 i gimnazjum SRD i nr 2 oraz podopieczni WTZ z Gniezna. Ogółem 48 osób.

Trasa nie była długa. Wiodła od stacji PKP w Jankowie Dolnym poprzez las, mijała stawy i wiła się przez pola aż do Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Szczytnikach Duchownych im.ks. Jana Twardowskiego. Uczestnicy już na starcie otrzymali zadanie ułożyć w czasie przemarszu wierszyk-rymowankę lub piosenkę na temat zimy.

Piękne słońce i niska temperatura oraz wietrzyk jaki towarzyszył zaostrzył apetyty i kiedy młodzież dotarła na metę z chęcią zjadła ciepłą grochówkę.

Po posiłku przystąpiliśmy do konkursów. W ramach konkursu literackiego zaprezentowane zostały wierszyki i piosenki. Werdyktem jury pierwsze miejsce zajęły Klaudia i Oliwia ze Szkoły Podstawowej nr 8:

Co się z ta pogodą stało?
W zimie wcale nie jest biało,
Gdzie ten luty groźny, zły
Który szczerzył mrozu kły,
Lecz gdy humor dobry miał
Na saneczkach z górki gnał.
Przeszłyśmy razem 5 km,
Założyłyśmy 2 pary getrów,
Dwie pary skarpet i 2 bluzy
A po drodze słuchałyśmy muzy.
W zimę zimno jest,
ale wszystko jest The best

Drugie miejsce przypadło Esterze ze Szkoły Podstawowej nr 5:

My na rajd się wybieramy, grube buty zakładamy i ruszamy zimną porą by pozwiedzać Jankowo. W czerwcu rowerami śmigamy, a w lutym nóżkami ruszamy.
Chociaż mróz ręce ściska my się nigdy nie poddamy bo jesteśmy dzieci z piątki i my radę zawsze damy. Bo czy śnieg czy śliski lód czy jest słońce czy też deszcz my się nigdy nie poddamy i za ręce się trzymamy.

Trzecie miejsce wywalczył sobie kwartet Ania, Adam, Julia i Bartek z Gimnazjum Stowarzyszenie Rodzice Dzieciom:

W taką zimę śnieżne rajdy, jest zabawa i dużo frajdy.
Przez jeziora i pagórki wnet dojdziemy już do szkółki.
I po długiej tej wędrówce dotarliśmy już na metę.
Dziękujemy pani Ewie no i panu przewodnikowi
Za wycieczkę, piękną ścieżkę poprzez lasy, pola, łąki.

Do kolejnego konkursu, który był zaskoczeniem dla wszystkich przystąpili wytypowani przedstawiciele z: Gimnazjum STR i nr 2, SP nr 2, SP nr 8, SP nr 5. Gremium oceniającym byli wszyscy obecni, oklaskami nagradzaliśmy najbardziej kolorowy i zwariowany strój zimowy. Najwięcej braw otrzymał przedstawiciel SP nr 5 Marian, minimalną różnicą oklasków drugą barwną postacią została Wiktoria z SP nr 2, a na trzecim miejscu znalazł się zabawny Stefan z SP nr 8.

W dobrych humorach i nadal przy świecącym słońcu zakończyliśmy 14 Rajd Zimowy.

Na pożegnanie przedstawiliśmy ofertę zbliżających się imprez organizowanych przez Oddział PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej w Gnieźnie: Powitanie wiosny - marzec, Rajd rowerowy „Na rozpoczęcie sezonu” – kwiecień.

Wszystkim koleżankom i kolegom za pomoc w organizacji rajdu i miłą atmosferę serdecznie dziękuję.

Tekst: Katarzyna Drygała
Zdjęcia: Katarzyna Drygała, Paweł Kubasik

1. Cele rajdu:
    • zapoznanie uczestników rajdu z walorami krajoznawczo-turystycznymi Gniezna i okolic,
    • upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa,
    • propagowanie zdrowego stylu życia
  2. Komitet Organizacyjny Rajdu
    • Komandor rajdu: Katarzyna Drygała
    • Kierownictwo mety: Paweł Kubasik, Mirosława Gostomska, Małgorzata Kubiś-Drewek
    • Sekretariat: Magdalena Kubasik
    • Punkt weryfikacyjny: Krystian Grajczak
  3. Organizator rajdu:
    • Oddział PTTK Ziemi Gneźnieńskiej w Gnieźnie,
    • Klub Górski PTTK „Ornak” im. ks. T. Hanelta w Gnieźnie,
    • Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Szczytnikach Duchownych im. ks. Jana Twardowskiego
  4. Trasy rajdowe:
    1. Dworzec PKP Gniezno (przejazd pociągiem) –Jankowo Dolne – Wierzbiczany – Szczytniki Duchowne – długość trasy 5 km
      Start: – pociąg godz. 8.38
      Kierownik trasy: Jerzy Wojciak, Ewa Bosacka, Krystian Grajczak
    2. Dopuszcza się przebycie tras dowolnych, pod warunkiem zgłoszenia drużyny z opiekunem. Organizatorzy nie obsługują tych tras.
  5. Warunki uczestnictwa: w rajdzie mogą brać udział drużyny 5-10 osobowe oraz turyści indywidualni. Uczestnicy niepełnoletni mogą brać udział wraz z opiekunem - osobą dorosłą. Wymaga się przestrzegania „Karty Turysty”.
    Obowiązek i koszty ubezpieczenia spoczywają na uczestnikach. Za wszelkie wypadki i szkody zaistniałe w trakcie rajdu z winy uczestników, odpowiedzialność prawną i materialną ponoszą uczestnicy i instytucje zgłaszające.
  6. Wyposażenie: uczestników rajdu obowiązuje posiadanie stosownego do pory roku obuwia i ubioru. Drużyna powinna posiadać apteczkę.
  7. Zgłoszenia należy wysłać pod adresem: biuro@gniezno.pttk.pl na kartach zgłoszeń, nazwisk uczestników oraz kierownika drużyny. Opłata za rajd wynosi 8,00 zł od osoby, dla członków PTTK 7 zł. Autokar 4 zł. Opłatę można wpłacać dnia 22.02.2017 w Biurze PTTK ul. Kościuszki 7, w godz. 16.00-17.30 lub przelewem na konto BGŻ S.A. 69 2030 0045 1110 0000 0403 9980 z dopiskiem „opłata za rajd” lub na mecie rajdu.
    Termin zgłoszeń do dnia 22.02.2017r. do godziny 18.00.
    Telefon kontaktowy tel. 606966112.
  8. Uprawnienia uczestników:
    • znaczek rajdowy
    • ciepły posiłek
    • punkty do OTP
    • stempel okolicznościowy
    • prawo do udziału w konkursach
  9. Meta rajdu będzie zlokalizowana w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Szczytnikach Duchownych im. ks. Jana Twardowskiego, czynna w godz. 10.30 -12.30

Serdecznie Zapraszamy

Pliki: