Gnieźnieńskie Ślady Papieża Polaka

Relacja z IV Rajdu Papieskiego

W czerwcu, miesiącu w którym papież, obecnie bł. Jan Paweł II w czasie swojego pontyfikatu dwukrotnie pielgrzymował do relikwii św. Wojciecha w naszej prymasowskiej bazylice, Oddział PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej z siedzibą w Gnieźnie organizuje Rajdy Papieskie „Gnieźnieńskie Ślady Papieża Polaka”, pod patronatem pana Zbigniewa Dolaty, posła na sejm RP z ramienia PIS-u.

8 czerwca 2013 r., w godzinach dopołudniowych odbył się kolejny, czwarty już rajd. W tym roku wędrowaliśmy śladami relikwii krwi bł. Jana Pawła II. Uczestnicy wyruszyli z Placu Św. Wojciecha o godz. 8.30, pokłonili się relikwiom w katedrze, a następnie udali się do MOK –u, gdzie uczestniczyli w konkursie wiedzy o miejscach związanych z pobytem Papieża Polaka w Gnieźnie oraz obejrzeli film autorstwa Bogumiła Bieleckiego „Gnieźnieńskie Relikwiarze bł. Jana Pawła II”. Następnie pod opieką przewodników PTTK, panów Marka Wojciechowskiego oraz Krystiana Grajczaka, grupa licząca ponad 100 osób, trasą nad J. Winiary, Cichą, Ks. Zabłockiego, Trzemeszeńską i Kasztelańską zawędrowała do kościoła bł. Jolenty oddać hołd znajdującym się tam relikwiom bł. Polaka – Papieża. Długość trasy: 8km.

Druga grupa, rowerowa, pod opieką panów Jana Hoffmanna i Pawła Kubasika, udała się na miejsce poligonu w Gębarzewie, pod kamień i krzyż upamiętniający miejsce lądowiska z czasów I pielgrzymki w 1979 r. Ta trasa liczyła 20 km.

Gościnnie przyjęci przez parafię bł. Jolenty, mogli pomodlić się, odpocząć, zjeść tradycyjną papieską kremówkę oraz wziąć udział w konkursach rysunkowych i przyrodniczych związanych z przebytą trasą oraz odebrać nagrody i dyplomy.

W rajdzie wzięło udział 125 osób, głównie dzieci i młodzieży ze szkół gnieźnieńskich, niosących flagi papieskie oraz balony w kolorze żółtym i białym. Obowiązywał też strój w barwach papieskich.

Udział wzięli:
Szkoły Podstawowe nr 2, nr 5, nr 6, nr 9, nr 12, nr 14 oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4, a także SOSW nr 2 i WTZ Gniezno i Kłecko. Łącznie 85 młodych ludzi, w tym 31 niepełnosprawnych. Maskotką rajdu była trzyletnia Ewelinka dzielnie dotrzymująca kroku uczestnikom rajdu.
Dorosłych reprezentowało Kolo Kolejowe nr 2 w Gnieźnie oraz turyści indywidualni.

Tradycyjny konkurs na „na najliczniejszą drużynę papieską” wygrała SP nr 9 w Gnieźnie, a na „najbardziej papieską żółtobiałą drużynę” - WTZ Kłecko. W konkursie wiedzy zwyciężyli uczniowie ze Szkół Podstawowych nr 6 i nr 9.

Komandor Rajdu Papieskiego„ Gnieźnieńskie Ślady Papieża Polaka” Renata Bielecka
fot. Marek Wojciechowski