Halina Kasprowicz-Murawska patronką Koła Przewodników Turystycznych PTTK w Gnieźnie

W środę dnia 8 lipca 2015 roku odbyło się uroczyste zebranie Koła Przewodników Turystycznych PTTK. W spotkaniu uczestniczyło 15 członków koła. Koło Przewodników Turystycznych PTTK istnieje w Gnieźnie od 1960 roku, a jego pierwszym prezesem była Halina Kasprowicz-Murawska. Dla uczczenia 55 rocznicy powstania Koła , członkowie  obecni na spotkaniu,  na patronkę swojej organizacji przyjęli Halinę Kasprowicz-Murawską, zasłużoną dla środowiska gnieźnieńskiego przewodniczkę PTTK.

Halina Kasprowicz-Murawska urodziła się 9 maja 1897 roku w Gnieźnie jako córka Bolesława i Ewy z Rudlickich. Ojciec Jej znany przemysłowiec oraz wielkopolsko-pomorski działacz gospodarczy i narodowy był w 1933 roku współzałożycielem i pierwszym Prezesem Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Gnieźnie.

Kształciła się u Sióstr Urszulanek w Londynie. Mieszkając we Lwowie w latach dwudziestych pracowała jako nauczycielka w szkole prywatnej. Wykazując zdolności muzyczne opanowała grę na fortepianie. Uzdolnienia swoje rozwijała później w Wiedniu, pisząc sprawozdania i recenzje z życia muzycznego i teatralnego dla polskich wydawnictw. Po zajęciu Austrii przez Niemców w 1939 roku, wróciła do Polski i zamieszkała w Warszawie. Tam zastała ją II wojna światowa i okupacja niemiecka, w czasie której działała w prawicowym ruchu oporu, udzielając pomocy wysiedlonym oraz Powstańcom Warszawskim.

Od 1945 roku zamieszkała w rodzinnym Gnieźnie. Mając opanowane w bardzo dobrym stopniu trzy języki, prowadziła konwersacje, czytała wydawnictwa zagraniczne i udzielała lekcji języków obcych. W 1946 roku zostaje członkiem  Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Gnieźnie, a od 1950 roku członkiem PTTK. Od utworzenia w 1960 roku w Gnieźnie Koła Przewodników Turystycznych PTTK do 1976 roku jest jego Prezesem. Obsłużyła 2662 wycieczki. Oprowadzała turystów zagranicznych, posługując się językiem angielskim, francuskim i niemieckim.

Wyróżniono Ją Złota Honorową Odznaką PTTK i Medalem XII Wieków Gniezna.

Zmarła 11 lipca 1984 roku w Gnieźnie i została pochowana na cmentarzu św. Piotra i Pawła w grobowcu rodzinnym.

Obecnym Prezesem Koła Przewodników Turystycznych PTTK w Gnieźnie jest Sławomir Ratajczak, a Prezesem Komisji Rewizyjnej Krystian Grajczak.