Nadwarciański Park Krajobrazowy - sprawozdanie z I Rajdu Turystycznego „Parki Krajobrazowe Wielkopolski”

28.09.2013

Oddział PTTK Gniezno zorganizował pierwszy z tego cyklu rajdów. Zdecydowano się na połączenie wędrówki po tym Parku ze zwiedzaniem zespołu klasztornego w Lądzie.

Po przyjeździe do Lądu p. Natalia Sulanowska z Ośrodka Edukacji Przyrodniczej Parku zapoznała wszystkich uczestników ze specyfiką tego Parku, a my obejrzeliśmy z zainteresowaniem zgromadzone w Ośrodku eksponaty. Później wyruszyliśmy na pieszą wędrówkę za Wartę jej łęgami. Przeszliśmy przez Socznię i Krzynicę stanowiące ostoję i miejsca lęgowe ptactwa wodnego. Dane nam było widzieć przede wszystkim duże stado gęsi białej i wiele innych ptaków. Wędrówce towarzyszyło ogólne grzybobranie, bo trafiliśmy na ich wysyp no i miejscowi grzybiarze mieli w nas niezłą konkurencję. Mam nadzieję, że zebrane grzyby smakowały i stanowiły dobre uzupełnienie tych zebranych przez rodziców.

Po powrocie na terenie Ośrodka jeszcze były kiełbaski z rusztu oraz konkurs z wiedzy o Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym. Po dogrywkach zajęli w nim miejsca:

  1. Aleksander Czerniak z SP nr 9 Gniezno,
  2. Dawid Kozanecki z SP nr 9 Gniezno,
  3. Dominika Cieślewicz z Gimnazjum im. Polskich Noblistów.

Najliczniejszą grupę stanowili uczniowie z SP 5 (29 osób) i SP 9 (19 osób) z Gniezna. Najmłodszymi uczestnikami byli: Weronika Stachowiak i Dagmara Żak, uczennice III klasy z SP 5 z Gniezna. Byli też nasi stali uczestnicy z WTZ Gniezno i Kłecko itd. Razem stanowiliśmy 83 osobową grupę.

Dziękujemy: uczestnikom Rajdu, p. Natalii z Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Lądzie i ojcom Salezjanom w Lądzie za życzliwe przyjęcie nas, mimo że wtargnęliśmy tam tuż przed uroczystą inauguracją roku akademickiego. Rajd wymyślił i organizował kol. Krystian Grajczak, a trochę kierował nim i fotografował kol. Tadeusz Gajda.

Zapraszamy zainteresowanych na następny rajd!