W dniach 17-18 marca odbywał się IX Rajd Turystyczny "Topienie Marzanny" organizowany przez Zarząd PTTK Oddział Ziemi Gnieźnieńskiej pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Czerniejewo Tadeusza Szymanka.
Organizatorzy w składzie:
Tomasz Ryszczuk - Komandor Rajdu
Edward Polański - Z-ca Komandora
Magdalena Zbiranek - Kierownik Mety
Małgorzata Kowalczyk - sekretariat
Małgorzata Drewek - sekretariat
Krystyna Sarnowska - punkt weryfikacyjny
Przewodnicy - Tadeusz Gajda i Marek Wojciechowski
W pierwszym dniu odbyła się wycieczka piesza z Pawłowa przez rezerwat Bielawy do Czerniejewa. Dodatkową atrakcją wieczoru była możliwość wejścia do krypty znajdującej się w kościele Jana Chrzciciela w Czerniejewie w zwiedzenie wraz z przewodnikiem Pałacu w Czerniejewie. To niecodzienne wydarzenie przyciągnęło w wieczorny piątek 436 uczestników. Tu w tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować księdzu proboszczowi Adamowi Kapka za udostępnienie krypty, panu Malinowi Kwiatkowskiemu dzierżawcy
Pałacu za udostępnienie wnętrz dla zwiedzających oraz Panu Janowi Kulpińskiemu Przewodniczącemu Rady Miasta i Gminy Czerniejewo wraz z druhami OSP Czerniejewo za wszelką pomoc.
Przy tak dużej ilości osób jako organizatorzy nie dalibyśmy sobie rady sami dlatego silnym wsparciem dla nas był Samorząd Mieszkańców Czerniejewa na czele z Panią przewodnicząca Izabelą Raczak, którzy powierzone im zadanie wykonali wzorowo za co im dziękujemy.
Nasi "rajdowcy" nocowali w Placówce Wsparcia Dziennego.
Następnego dnia wszyscy wyruszyliśmy na wycieczkę do Kórnika gdzie zwiedziliśmy Zamek. Zakończeniem rajdu był obiad w Zespole Szkół Publicznych w Żydowie gdzie również mieściła się Meta Rajdu.
Jednocześnie w tym samym czasie w sobotę 18 marca odbywał się Rajd im. Ks. Onufrego Kopczyńskiego pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Czerniejewo Tadeusza Szymanka organizowanego przez Automobil Klub Wielkopolska DELEGATURA GNIEZNO.
Na mecie zostały wręczone nagrody w konkursach takich jak: Konkurs Gramatyczny, konkurs na najpiękniejsza Marzannę.
Chciałbym podziękować w imieniu organizatorów Panu Burmistrzowi Tadeuszowi Szymankowi za wsparcie finansowe i rzeczowe, Pani Dyrektor ZSP w Żydowie Beacie Maciejewskiej za ufundowany puchar i pomoc na mecie rajdu.Pani Kindze Przybylskiej-Grajek opiekunowi Młodzieżowej Rady Miasta i Gminy Czerniejewo wraz z radnymi Agnieszką Jóźwiak i Jakubem Grajek za pomoc na mecie rajdu, Panu Edwardowi Polańskiemu za ufundowany puchar oraz wsparcie. Pani Marcie Galant PO kierownik Plackowi Wsparcia Dziennego za udostępnienie pomieszczeń noclegowych. Tadeuszowi Gajda oraz Markowi Wojciechowskiemu za usługę przewodnicką. Podziękowania kieruje również dla Renaty Pawlak i Marleny Drapikowskiej za wcielenie się w postaci Białych Dam, pracownikom ZSP Żydowo za przygotowanie obiadu dla uczestników.
W sobotę 18.03.2017 r. odbył się rajd samochodowy zakwalifikowany do VI rundy Turystycznych Samochodowych Mistrzostw Polski oraz VI rundy Turystycznego Pucharu Polski pt. „Rajd ks. Onufrego Kopczyńskiego”;. Organizatorem rajdu był Automobilklub Wielkopolski; Delegatura Gniezno przy współpracy Urzędu Miasta i Gminy Czerniejewo, PTTK Gniezno Oddział Ziemi Gnieźnieńskiej w składzie Ryszczuk Tomasz, Edward Polański, Magalena Zbiranek, Pałac w Czerniejewie oraz Zespół Szkół Publicznych w Żydowie. Celem imprezy było uczczenie 200 rocznicy śmierci ks. Onufrego Kopczyńskiego, pogłębianie wiedzy historycznej i krajoznawczej o regionie oraz propagowanie turystyki samochodowej i zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Tradycyjnie podczas rajdów organizowanych przez Delegaturę Gniezno pogoda nie dopisała i przywitała uczestników obfitym deszczem. Pomimo tego na starcie zameldowało się 19 załóg reprezentujących różne regiony Polski, co zapowiadało duże emocje. Początek zmagań sportowych miał miejsce w rodzimej miejscowości patrona rajdu, a dokładnie na dziedzińcu pałacu w Czerniejewie. Uczestników imprezy zaszczycił swoją obecnością Prezes AW Pan Robert Werle. Po odprawie z załogami nastąpiło rozwiązanie testu BRD i historycznego, po czym o godz. 9.30 pierwsza załoga wyruszyła na trasę rajdu. Czas przejazdu I etapu wynosił 100 minut, a jego meta znajdowała się w Kórniku. Nowością były pytania PKP-y z trasy bez konieczności wysiadania z samochodu, natomiast pytania tematyczne nawiązywały do patrona rajdu ks. Onufrego Kopczyńskiego; twórcy gramatyki języka polskiego. Pozytywne wrażenie zrobił na wszystkich ksiądz proboszcz z Gułtów, zapalony motocyklista, który wszystkim uczestnikom rozdał obrazki św. Krzysztofa. Na zakończenie I etapu organizator zapewnił uczestnikom zwiedzanie zamku kórnickiego wraz z przewodnikiem, który w bardzo ciekawy sposób opowiadał o właścicielach zamku, jego historii, anegdotach rodzinnych oraz słynnej białej damie. Po 45 minutach lekcji historii wyruszyliśmy na II etap zmagań, który dostarczył równie intensywnych doznań. Odwiedziliśmy ciekawe miejsca oraz zapoznaliśmy się z ciekawostkami regionalnymi. Sporą niespodzianką był błąd, który wkradł się w itinerer. Na szczęście został szybko zauważony i po odpowiednich wskazówkach można było kontynuować dalszą jazdę. Po 49 kilometrach wszystkie załogi bezpiecznie dotarły na metę rajdu w strefie aktywizacji gospodarczej w Czerniejewie, gdzie odbyły się 2 próby samochodowe oraz zadania intelektualne (pytania tematyczne, krzyżówka, układanka). Pomimo niesprzyjającej aury pogodowej sędziowie wykonywali swoje obowiązki z poświęceniem i heroicznością. Ani ulewny deszcz, ani śnieg, ani nawet porywisty wiatr nie przeszkodziły w sportowej rywalizacji. Po tak dużej dawce emocji udaliśmy się na pyszny, zasłużony posiłek zorganizowany w stołówce ZSP w Żydowie. O godzinie 17.00 nastąpiło ogłoszenie wyników końcowych i wręczenie nagród. Gościem honorowym był Burmistrz Miasta i Gminy Czerniejewo Pan Tadeusz Szymanek oraz wiceprezes okręgu PZM Pan Przemysław Piotrowski.
Za zajęcie pierwszych trzech miejsc w klasyfikacji końcowej wręczono puchary honorowe dla kierowcy i pilota oraz nagrody rzeczowe, natomiast dla wszystkich uczestników przygotowano pamiątkowe upominki. Pierwsze miejsce zajęła załoga nr 14 w składzie Puk Wojciech, Puk Henryka, na drugiej pozycji uplasowała się załoga nr 29 Stachowiak Marek i Deckert Marcin, natomiast najniższy stopień podium uzupełniła załoga nr 32 w składzie Morchało Robert, Morchało Małgorzata. Dodatkową nagrodę rzeczową oraz okazały puchar ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Czerniejewo za spostrzegawczość oraz fair play otrzymała załoga nr 17 w składzie Kłosin Rafał, Kłosin Anna. Po wręczeniu nagród, odebraniu gratulacji od honorowych gości oraz pamiątkowych zdjęciach nastąpiło zakończenie rajdu. Z tego miejsca pragniemy serdecznie podziękować organizatorom za przygotowanie i sprawną obsługę tak dużej imprezy samochodowej. Do zobaczenia na następnym rajdzie.
Zapraszam do uczestnictwa w następnych rajdach organizowanych przez Zarząd PTTK Gniezno.
W imieniu organizatorów
Tomasz Ryszczuk
Komandor Rajdu