Relacja z XI Wielkopolskiego Zlotu Przodowników Turystyki Kolarskiej

Oddział PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej w Gnieźnie i Oddziałowa Komisja Turystyki Rowerowej w dniach 04-06.10.2013 r. przygotowały w Gnieźnie XI Wielkopolski Szkoleniowy Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej. Turyści kolarze przybyli z Poznania (9), Ostrowa Wlkp. (4), Kalisza (4), Kiekrza (2), Włoszakowic (3), Piły (1), Gorzowa Wlkp. (1), Oleśnicy (1), Pleszewa (2), Wągrowca (4), Śremu (2), Wrześni (1), Krotoszyna (1), Przysieki Polskiej (1), Osiek Mały (1), Głuchołaz (1), Pabianic (1), Szczecina (1). Celem Zlotu było pogłębianie kwalifikacji przodowników turystyki kolarskiej, wymiana doświadczeń i integracja animatorów turystyki rowerowej oraz poznanie walorów turystyczno-krajoznawczych Ziemi Gnieźnieńskiej.

Uczestnicy zlotu zostali zakwaterowani w internacie Medycznego Studium Zawodowego Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie (Medyk). Po pierwszym wspólnym posiłku i powitaniu zlotowicze udali się na wieczorne zwiedzanie Gniezna z przewodnikiem Krystianem Grajczakiem. Pierwszym punktem zwiedzania był kościół św. Jana, dawniej klasztor Bożogrobców z gotyckimi sklepieniami i polichromią z 2 połowy XIV w. Grupa zwiedzających usłyszała historię i oglądała kościół oo. Franciszkanów z dawnym kościołem Klarysek, Wzgórze Lecha z katedrą, kościół św. Trójcy wraz z pozostałościami murów obronnych.

Drugiego dnia uczestnicy zobaczyli słynne spiżowe Drzwi Gnieźnieńskie z ok. 1170 r., przedstawiające sceny z życia św. Wojciecha, wnętrze katedry gnieźnieńskiej z konfesją św. Wojciecha z wczesnobarokowym relikwiarzem (srebrna trumienka z 1662r.), podziwiali panoramę miasta z wieży katedralnej oraz podziemia katedry. Po zwiedzeniu katedry zlotowicze wyruszyli w dalszą trasę rowerową. Pierwszy postój miał miejsce w Zdziechowie (gmina Gniezno) przy pomniku poległych powstańców wielkopolskich. Kolejnym punktem na trasie były Sokolniki (gmina Mieleszyn), gdzie turyści kolarze obejrzeli drewniany kościół św. Stanisława Biskupa z 1682r. oraz głaz narzutowy Tarcza Olbrzyma (obwód 16,5m, wysokość 1,7m). Na kolejnym postoju w Kłecku, uczestnicy zlotu spożyli pyszną grochówkę, na zielonym terenie Warsztatów Terapii Zajęciowej. Po krótkim odpoczynku wszyscy udali się zwiedzać miasto. W Kościele św. Jerzego i św. Jadwigi ciekawą prelekcję wygłosił proboszcz ks. Mirosław Kędzierski o historii miasta i świątyni. Kolejną atrakcją gminy Kłecko było miejsce zwane Kuś . W 1761 roku odbył się tam jeden z ostatnich w Rzeczypospolitej procesów o czary. W tym miejscu spalono na stosie dziesięć niewinnych kobiet, oskarżonych o czary co upamiętnia krzyż oraz pomnik jednej z zielarek. Dalej uczestnicy zachwycali się pałacem zbudowanym w stylu francuskiego renesansu w Zakrzewie z neogotycką oficyną wraz z otaczającym parkiem o powierzchni blisko 16 ha oraz zabudowaniami eklektycznej olejarni i gorzelni ozdobionej basztami i kamiennymi mozaikami. Ostatnim ciekawym miejscem na sobotniej 54 km rowerowej trasie zlotowej była Dębnica z drewnianym kościołem św. Mikołaja z 1726r. Do bazy w Gnieźnie wszyscy wrócili na wieczorny posiłek, po którym odbyło się spotkanie Wielkopolskiej Komisji Turystyki Kolarskiej. Na spotkaniu tym ustalono między innymi, że w 2014 roku XII Zlot odbędzie się w Krotoszynie. Kolejnym punktem wieczoru było spotkanie integracyjno-szkoleniowe, na którym uczestnicy wymieniali się doświadczeniami, opowiadali o swoich sukcesach i bolączkach w turystyce rowerowej. Zabawa polegająca na pakowaniu sakwy, w losowo dobranych parach, dostarczyła wszystkim pozytywnej energii oraz wiele uśmiechu. Wszyscy uczestnicy zabawy okazali się zwycięzcami i otrzymali drobne podarunki. Po przerwie kontynuowano dyskusje i wymieniano poglądy, aż przyszedł czas na zabawę przy muzyce, która zakończyła dzień pełen wrażeń.

Niedzielny program rozpoczynała multimedialna prezentacja historyczna 3D w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Po prezentacji turyści kolarze udali się w trasę do Pawłowa (gmina Czerniejewo). Po mszy w drewnianym kościele św. Marcina odbyła się krótka prelekcja na temat historii świątyni i jego najciekawszych skarbach. Z Pawłowa rowerzyści udali się do świetlicy wiejskiej w Gębarzewie, gdzie nastąpiło pożegnanie i zakończenie Zlotu przypieczętowane smacznym i obfitym pożegnalnym obiadem oraz kawą z wyśmienitymi pączkami. Część uczestników udała się już w drogę powrotną do domu a pozostali wracali do bazy w Gnieźnie po drodze odwiedzając miejsce upamiętniające lądowanie Jana Pawła II w czasie I pielgrzymki do Polski. W Gnieźnie po pożegnaniach turyści udali się w dalszą podróż do swych miejsc zamieszkania.
Wielkie podziękowania dla wszystkich uczestników zlotu za stworzenie wyjątkowej atmosfery i wspólne zwiedzanie Ziemi Gnieźnieńskiej.
Komandor Zlotu: Paweł Kubasik
kierownictwo Zlotu: Ewa Bosacka, Katarzyna Drygała, Krystian Grajczak, Krzysztof Kaźmierski, Magdalena Kubasik, Krystyna Sarnowska i Szymon Mantey

Podziękowania za wsparcie w organizację Zlotu kierujemy do: Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, Urzędu Miasta i Gminy Kłecko, Urzędu Miasta Gniezna, Sołtysa Sołectwa Gębarzewo Tomka Ryszczuka, Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej, Prezesa Banku Spółdzielczego Witkowo oraz do innych instytucji i osób prywatnych.