Relacja z XII Rajdu Niepodległości

W XII Rajdzie Niepodległości pod patronatem Prezydenta Miasta Gniezna, a organizowanym przez oddział PTTK Gniezno, Klub Górski „Ornak” oraz Sklep i Hurtownię Artykułów Papierniczych Szkolnych i Biurowych „Oficyna” s. c. wzięło udział 190 uczestników. Były to reprezentacje szkół z Kiszkowa, Zdziechowy, Szczytnik Duchownych oraz z Gniezna a także turyści indywidualni. Wędrowano dwoma trasami na których trzeba było rozwiązać zadania dotyczące mijanych miejsc Pamięci Narodowej, ale także obiektów dziewiętnastowiecznego Gniezna.

Trasy rajdowe poprowadzono na zasadach questingu - czyli połączenia zabawy z edukacją. Uczestnicy w czasie wędrowania stali się odkrywcami i poszukiwaczami skarbu, który czekał na mecie w postaci pieczęci i słodkiej niespodzianki. Wśród drużyn rozegrano również konkurs na najbardziej biało-czerwoną wędrującą drużynę.

Pierwsze miejsce przypadło Gimnazjum z Kiszkowa, drugie I LO z Gniezna, a trzecie Szkole Podstawowej nr 12 z Gniezna. Przyznano również słodką nagrodę specjalną turystce ubranej w kolory narodowe z charakterystycznym kapeluszem, którym to budziła zainteresowanie mieszkańców Gniezna oraz mediów. Uczestnicy XII Rajdu Niepodległości wzięli również udział w uroczystości patriotycznej pod pomnikiem Bolesława Chrobrego a po jej zakończeniu udali się na metę do Pizzerii „Wenecja” gdzie czekały świętomarcińskie rogale i gorąca herbata.

Marek Wojciechowski, komandor Rajdu