Rowerem na przełaj - relacja z Rajdu

Rowery na rynku w Gnieźnie

Dnia 29 września 25 rowerzystów wzięło udział w III Rajdzie Rowerem na przełaj . W ciepłych promieniach słońca wyruszyliśmy z gnieźnieńskiego rynku w kierunku osiedla Dalki. Zatrzymaliśmy się przy neorenesansowym dworku, w którym mieści się Towarzystwo Czytelni Ludowych. Zwiedziliśmy izbę pamięci poświeconą założycielowi ks. Ludwiczakowi - poseł II RP, późniejszy męczennik z obozu hitlerowskiego z Dachau. W parku przy pałacu odwiedziliśmy także miejsce pamięci pomordowanych przez hitlerowców w listopadzie 1939 roku 24 Polaków. Przy drodze przed Kokoszkami komandor przeprowadził dla chętnych konkurs żółwiej jazdy, w którym nagrodą była książeczka do zdobywanie odznaki KOT.

Na mecie rajdu Mnichowie uczestnicy walczyli o nagrody w konkurencjach sprawnościowych: jedzenie jabłka bez pomocy rąk, kelner na rowerze oraz montowanie śrub. Konkurencje dostarczyły wiele uciechy wszystkim uczestnikom rajdu. Rozstrzygnięto także konkurs wiedzowy na temat turystyki i krajoznawstwa oraz zasad ruchu drogowego. Nagrody zostały wręczone uroczyście na zakończenie rajdu. Turystycznym zwyczajem pozostawiliśmy miejsce naszych zmagań w takim stanie jak je zastaliśmy. Do Gniezna wróciliśmy przez polne drogi Skiereszewa i pożegnaliśmy się z uczestnikami przy siedzibie PTTK na ul. Łaskiego w Gnieźnie. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i wspólną dobrą zabawę.

Serdeczne podziękowanie kierujemy do Gminy Gniezno za udostępnienie terenu szkoły w Mnichowie. Rajd wspierał Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Dziękujemy wszystkim i liczymy na dalszą dobrą współpracę.

tekst: Paweł Kubasik
zdjęcia: Szymon Mantey