X Szkoleniowy Wielkopolski Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej w Wągrowcu

W dniach od 5 do 7 października 2012 roku odbył się w Wągrowcu X Szkoleniowy Wielkopolski Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej. Z Gniezna na zlot przybyła trójka przodowników: Krystyna, Magdalena i Paweł, wszyscy to członkowie Klubu Górskiego „Ornak”. W zlocie uczestniczyło ponad 50 osób, wszyscy zostali zakwaterowani w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Wągrowcu. Po pysznej obiadokolacji gospodarze dokonali oficjalnego otwarcia zlotu. Następnie autobusem uczestnicy udali się do centrum miasta. Nocne zwiedzanie rozpoczęto od kościoła farnego św. Jakuba Apostoła, kolejno wszyscy udali się do kościoła i klasztoru pocysterskiego zwiedzając także jego podziemia. Miasto swój rozkwit i powstanie zawdzięcza Cystersom, którzy ok. 1396 roku rozpoczęli przenoszenie swojej siedziby z Łekna do Wągrowca. Załamanie pogody wpłynęło na szybszy powrót na kwatery. Zaplanowana trasa rowerowa na sobotę odbyła się zgodnie z planem pomimo deszczowej pogody. Uczestnicy zobaczyli grobowiec rodziny Keglów w Durowie (rodzina o szwedzkim rodowodzie, zasłużona dla miasta Wągrowca), drewniany kościół z lat 1373-74 w Tarnowie Pałuckim z najcenniejszą w Polsce polichromią.

W Łeknie w Ośrodku Kultury poczęstowano rowerzystów gorącą kawą, herbatą, pączkami i drożdżówkami. Kolejny postój miał miejsce w Mieścisku gdzie cykliści otrzymali kolejny gorący kubek herbaty lub kawy z pysznym plackiem skąd udali się do głazu narzutowego św. Wojciecha w Budziejewku (obwód 20,5m, długość 7,5m, szerokość 4,7m, wysokość 4m, z czego 1,3m wystaje ponad powierzchnię ziemi, pozostałe zaś 2,7m zalega pod powierzchnią gruntu).

Ostatnim punktem sobotniej trasy było zwiedzenie Galerii Budek Lęgowych nad jeziorem w Łęgowie niedaleko Wągrowca. W towarzystwie Wójta Gminy Wągrowiec uczestnicy zlotu w miejscowej świetlicy zjedli grochówkę. Po kolacji odbyło się podsumowanie Zlotu i spotkanie integracyjne. Niedziela to krótkie zwiedzanie okolic Wągrowca tj. bifurkacja rzek Nielby i Wełny, piramida – grobowiec Franciszka Łakińskiego żołnierza napoleońskiego oraz zabytkowa wieża –wspinalnia Ochotniczej Straży Pożarnej.

Organizatorom zlotu Klubowi Turystyki Rowerowej „Pałuki Tour” i oddziałowi PTTK w Wągrowcu gratulujemy organizacji i dziękujemy za gościnę.

Tekst: Magdalena Kubasik
Zdjęcia: Paweł Kubasik