Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele p.w. Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Żydowie. Po przejściu pocztów sztandarowych Oddziału do sali Wiejskiego Domu Kultury rozpoczęły się oficjalne uroczystości. Przybyłych gości powitał prezes Oddziału PTTK Krystian Grajczak. Wśród zgromadzonych gości byli:
- Prezydent Miasta Gniezna – Tomasz Budasz
- Wicestarosta Powiatu Gnieźnieńskiego - Jerzy Berlik
- Z-ca prezydenta Miasta Gniezna – Michał Powałowski
- Burmistrz Czerniejewa – Tadeusz Szymanek
- Wójt gminy Mieleszyn - Janusz Kamiński
- Sołtysi z Sołectw Gębarzewo (Tomasz Ryszczuk), Nidom (Dorota Ryszczuk) i Żydowo (Łucja Nowak)
- Dyrektor Wydziału Promocji UM – Dariusz Pajkert
- Członkowie Honorowi PTTK - ks. Tadeusz Hanelt, Zdzisław Kobyłka, Paweł Anders, Bogdan Komorowski i Andrzej Kudlaszyk.
- Prezes Zarządu Głównego PTTK w Warszawie – Jacek Potocki
- Sekretarz Generalny Zarządu Głównego PTTK w Warszawie – Paweł Mordal
- Prezes Głównej Komisji Rewizyjnej PTTK w Warszawie – Dariusz Kużelewski
- Członkowie Głównej Komisji Rewizyjnej PTTK w Warszawie: Jarosław Kaczmarczyk, Bogdan Komorowski, Sławomir Korpysz, Andrzej Kudlaszyk, Elżbieta Moszczyńska, Henryk Motyka, Dariusz Nazarczyk i Małgorzata Radomska
- Członek Głównego Sądu Koleżeńskiego PTTK w Warszawie – Mateusz Przyjazny
- Prezes Wielkopolskiej Korporacji Oddziałów PTTK w Poznaniu - Andrzej Kudlaszyk
- Dyrektor Centrum Turystyki Wodnej PTTK i jednocześnie Przewodniczący Komisji Turystyki Żeglarskiej ZG PTTK w Warszawie - Wojciech Skóra
- Przewodniczący Rady ds. Turystyki Osób Niepełnosprawnych ZG PTTK w Warszawie – Eugeniusz Jacek
- Członkowie Komisji Środowiskowej ZG PTTK w Warszawie Grzegorz Serbakowski i Lech Drożdżyński
- Prezesi i przedstawiciele z 24 Oddziałów PTTK.
- Rodzina Kazimierza Łacińskiego - córki: Barbara Maciejewska i Hanna Osadowska
- Czerniejewskie Koło Kobiet Aktywnych
- Chór Żydowianie
Obchody 85-lecia istnienia Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Ziemi Gnieźnieńskiej w Gnieźnie i 50-lecia Gnieźnieńskiego Klubu Turystyki Wodnej PTTK „Horyzont” w Gnieźnie były znakomitą okazją do przypomnienia jego historii, snucia wspomnień, ale także do wybiegania w przyszłość. Były doskonałą sposobnością, aby przypomnieć osoby i wydarzenia, które wywarły wpływ na obecny wizerunek turystyki i krajoznawstwa na Ziemi Gnieźnieńskiej.
„Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze już od lat zabiera nas w super świat”. W myśl tego hasła już od 30 maja 1933 r. okno na super świat zostało otwarte przez Starostę Gnieźnieńskiego Juliana Suskiego i pierwszego Prezesa Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Gnieźnie Bolesława Kasprowicza.
Z wdzięcznością i szacunkiem należy się odnieść do Juliana Suskiego i Bolesława Kasprowicza, gdyż to oni dali podwaliny pod turystykę i krajoznawstwo w Gnieźnie i na Ziemi Gnieźnieńskiej. To właśnie dzięki nim między innymi w 1936 r. powstało schronisko turystyczne na wyspie Ostrów Lednicki.
Po drugiej wojnie światowej od sierpnia 1945 r. Ich dzieło podjął i kontynuował z niezwykłym trudem i poświęceniem Stefan Springer. Po utworzeniu Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego dorobek poprzednika, Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, nie został zaprzepaszczony. Działalność nie ustała. Następował ciągły rozwój dzięki zaangażowaniu kolejnych prezesów: Mieczysława Englera, Zdzisława Kołaczkowskiego, Kazimierza Łacińskiego, Antoniego Stankowskiego, Józefa Hetnała i Maksymiliana Kozłowskiego.
Dzieło to przez dwadzieścia lat do 2001 r. kontynuowała Kazimiera Helmin. To właśnie dzięki Jej osobistemu zaangażowaniu, sumienności i konsekwencji nastąpił dalszy rozwój turystyki i krajoznawstwa na naszym terenie. Przez kolejne cztery lata prezesem był Bogusław Rzyski. Od 21 lipca 2005 r. prezesem jest Krystian Grajczak.
Nie byłoby turystyki, krajoznawstwa i wszystkiego co się z tym wiąże gdyby nie Ci, którzy tworzyli koła i kluby. Należy tu wspomnieć o długoletnim Prezesie Koła PTTK nr 2 przy Węźle PKP w Gnieźnie Kazimierzu Łacińskim i o pierwszej Prezes Koła Przewodników Halinie Kasprowicz-Murawskiej. Wpływ na rozwój turystyki miał twórca Gnieźnieńskiego Klubu PTTK Turystyki Wodnej „Horyzont” Mieczysław Gruszczyński i twórca turystyki górskiej i Klubu Górskiego PTTK „Ornak” ks. Tadeusz Hanelt. Ich praca w tak różnych dziedzinach jak żeglarstwo i turystyka górska wywarły ogromny wpływ na wizerunek turystyki w naszym regionie.
Szczególnym jednak powodem do dumy jest fakt, że nasi niekwestionowani liderzy poprzez swoją pracę na rzecz turystyki, na rzecz zafascynowania turystyką innych ludzi, Kazimiera Helmin (2001 r.) i ks. Tadeusz Hanelt (2005 r.) zostali uhonorowani godnością Członków Honorowych PTTK.
Patrząc z perspektywy kilkudziesięciu lat dumni jesteśmy ze swoich poprzedników, z ich wkładu pracy i czasu jaki poświęcili kolejnym pokoleniom, które nadal kontynuują Ich dzieło. Najważniejszym przedsięwzięciem była organizacja V Kongresu Krajoznawstwa Polskiego „Gniezno 2000”, które przebiegały pod hasłem „Krajoznawstwo Źródłem Tożsamości Narodowej”. Ponadto byliśmy organizatorami zlotów o zasięgu ogólnopolskim w różnych dyscyplinach turystyki kwalifikowanej: żeglarstwie, turystyce górskiej i pieszej w szczególności Ogólnopolskiego Zlotu Pieszego w 1050 Rocznicę Chrztu Polski w 2016 roku. Byliśmy również organizatorami wojewódzkich zlotów turystyki pieszej, górskiej i kolarskiej.
Powstanie nowych Klubów PTTK: Żeglarskiego „Korsarz” w Kłecku, Kłeckiego Klubu Motorowodnego „Turbina” i Klubu Turystyki Rowerowej „Genesis” w Gnieźnie pozwala z optymizmem spoglądać w przyszłość i tak jak nasi poprzednicy możemy powiedzieć: „Polsce służyliśmy i służyć będziemy”.
Członkowie naszego Oddziału PTTK działają we Władzach Naczelnych: Krystian Grajczak od 2009 r. w Głównej Komisji Rewizyjnej PTTK w Warszawie oraz Komisjach Centralnych PTTK: Paweł Czudowski od 2009 r. w Komisji Turystyki Żeglarskiej ZG PTTK w Warszawie, Mikołaj Majewski od 2014 r. w Komisji Turystyki Górskiej ZG PTTK w Krakowie i Ewa Bosacka od 2017 r. w Komisji Turystyki Pieszej ZG PTTK w Warszawie.
Nie byłoby turystyki na Ziemi Gnieźnieńskiej, gdyby nie wsparcie władz miasta Gniezna, władz Powiatu Gnieźnieńskiego i władz gmin: Czerniejewo, Gniezno, Kiszkowo, Kłecko, Łubowo, Mieleszyn, Niechanowo, Trzemeszno i Witkowo.
Jubileusz był okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień. Wicestarosta Jerzy Berlik wręczył Medale Milenijne: Wiolecie Nowaczyk i Szymonowi Robaszkiewiczowi.
Prezes ZG PTTK Jacek Potocki, Sekretarz Generalny ZG PTTK Paweł Mordal i Prezes GKR PTTK Dariusz Kużelewski wręczyli następujące odznaczenia:
Medal PTTK Za pomoc i współpracę
Tomasz Budasz - prezydent Miasta Gniezna, Jerzy Berlik - wicestarosta Powiatu Gnieźnieńskiego, Michał Powałowski - z-ca prezydenta Miasta Gniezna, Tadeusz Szymanek – burmistrz Czerniejewa, Janusz Kamiński – wójt gminy Mieleszyn, Dorota Ryszczuk – sołtys Nidomia, Dariusz Pajkert – dyrektor Wydziału Promocji UM w Gnieźnie, Dorota Maciejewska – dyrektor SP w Żydowie, Magdalena Wrzesińska – dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego nr 2 w Gnieźnie i Sławomir Zakrzewski – regionalista.
Dyplom PTTK Za pomoc i współpracę
- Wiktor Koliński
Złota Honorowa Odznaka PTTK
- Maria Wilkosz
Brązowa Honorowa odznaka PTTK
- Jan Hoffmann
- Tomasz Ryszczuk
- Marian Zieliński
Dyplom ZG PTTK
- Katarzyna Drygała
- Sebastian Łuczak
- Andrzej Molenda
- Joanna Olszewska-Kowalska
- Krystyna Sarnowska
- Beata Śliz
- Paweł Wojtczak
- Magdalena Zbiranek
Złota zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży
- Tadeusz Gajda
Brązowa zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży
- Katarzyna Bielecka
- Maria Gajda
- Szymon Robaszkiewicz
Medal 65-lecia KPT ZG PTTK w Warszawie
(wręczyli: Ewa Bosacka, Dariusz Nazarczyk i Krystian Grajczak)
- Elżbieta Kistowska
- Elżbieta Stajniak
- Paweł Trygalski
- Jerzy Wojciak
Medal Franciszka Jaśkowiaka - Za Zasługi dla Rozwoju Turystyki i Krajoznawstwa w Wielkopolsce
(wręczył Andrzej Kudlaszyk)
- Ewa Bosacka
- Paweł Czudowski
- Edward Polański
Dyplom Zarządu Oddziału
(wręczył Walenty Kaźmierczak)
- Aneta Dobersztyn
- Joanna Robaszkiewicz
- Magdalena Słowińska
- Zbigniew Śliz
50 lat w PTTK
(wręczyli: Krystian Grajczak i Walenty Kaźmierczak)
- Koło PTTK nr 2 przy Węźle PKP w Gnieźnie i Gnieźnieński Klub Turystyki Wodnej PTTK „Horyzont”
Orli Lot
(wręczyła Wioletta Nowaczyk)
- Tomasz Czudowski
- Kamila Filipczak
- Rozalia Gogolik
- Julia Rachwalik
Po części oficjalnej zaproszeni goście złożyli życzenia i wręczyli upominki na ręce prezesa Oddziału PTTK i komandora GKTW PTTK „Horyzont”. Po złożonych życzeniach uczestnicy uraczyli się smacznym obiadem, po którym wykonano wspólną pamiątkową fotografię. Punktem kulminacyjnym tej części Jubileuszu była konsumpcja pysznego tortu. A dalej wspomnieniom nie było końca…