15. Rajd Niepodległości

środa, 11.11.2015

W XV Rajdzie Niepodległości, który odbył się 11 listopada 2015 r. udział wzięło 159 osób. Patronat nad Rajdem sprawował Prezydent Miasta Gniezna – Tomasz Budasz. Organizatorami rajdu był Oddział PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej, Klub Górski "Ornak" im. ks. T. Hanelta, Gimnazjum nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich 1918/1919, Agencja Turystyczna „Edwardo”, Sklep i Hurtownia Artykułów Papierniczych Szkolnych i Biurowych „Oficyna” s. c. w Gnieźnie.

Rajd poświęcony był bohaterskiemu powstańcowi wielkopolskiemu Marianowi Wachtlowi. Początek Rajdu zaplanowano na Osiedlu Grunwaldzkim, gdzie znajduje się ulica jego imienia. Każdorazowo organizatorzy przygotowują niespodzianki w postaci wędrówki po mało znanych, a wartych odwiedzenia miejscach. Tak było i teraz. W byłej Jednostce Wojskowej przy ulicy Wrzesińskiej przy pamiątkowym obelisku, przybliżono historie z I i II wojny światowej. Trasę prowadził nauczyciel z Gimnazjum nr 2 Paweł Trygalski, prawdziwy pasjonat historii. Pomagali mu Henryk Karasiewicz oraz Tadeusz Gajda, który uwiecznił mile spędzony czas na zdjęciach.

Uczestnicy rajdu na trasie mieli za zadanie rozwiązać quest pt. "11 pytań na 11 listopada". Zwycięzców wyłoniono drogą losowania. Szczęście dopisało uczniom: Szkoły Podstawowej nr 6, Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum Stowarzyszenia Rodzice Dzieciom (wszyscy z Gniezna). Odbył się również konkurs na najbardziej biało-czerwoną wędrującą drużynę. Zwyciężyła drużyna ze SP nr 6 w Gnieźnie. Na rajdzie pojawiła się także 10 osobowa grupa rowerzystów z Wrześni. Warto na zakończenie wspomnieć, że dzięki zaangażowaniu wielu nauczycieli biorących udział w rajdzie, na trasę rajdową wyruszyli prócz dzieci także rodzice. Meta XV Rajdu Niepodległości znajdowała się na terenie dawnych koszar pruskiej piechoty (dziś siedziba Gimnazjum nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich), skąd Powstańcy ruszali na swój bojowy szlak.

Komandor Rajdu Marek Wojciechowski
Zdjęcia: Tadeusz Gajda