17. Rajd Niepodległości

sobota, 11.11.2017

Relacja z Rajdu

Celem rajdu było uczczenie 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Start nastąpił przy kościele p.w. Chrystusa Wieczystego Kapłana. Frekwencja była wysoka, gdyż na starcie stanęło 130 uczestników (od maluchów po seniorów). Pierwsza część rajdu wiodła ulicami Osiedla Grunwaldzkiego i Pławnika. Nazwy tych ulic upamiętniały wydarzenia z historii Polski związane z walką Polaków o niepodległość np. Wiosny Ludów, Powstania Warszawskiego czy 28 Grudnia. Na każdej z tych ulic komandor rajdu Paweł Trygalski krótko przedstawił te historyczne wydarzenia.

Następnie uczestnicy dotarli do cmentarza przy ulicy Witkowskiej, gdzie zapalili znicze na kwaterze wojskowej uczestników wojny polsko – bolszewickiej z 1920 r. Ostatni etap wiódł ulicą Witkowską do muralu poświęconego powstańcom wielkopolskim oraz mety w Gimnazjum nr 2.

Na mecie na uczestników czekała ciepła herbata i pożywny sandwich. Organizatorzy nie zapomnieli o konkursie wiedzy o walce Polaków o niepodległość. Na szczególne uznanie zasługuje w tym wypadku postawa młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego, którzy zrezygnowali z wygranej w konkursie i umożliwili walkę swoim młodszym kolegom i koleżankom.

Ostatecznie konkurs wygrała Marta Stachowiak z SP 9, II miejsce zajął Jakub Maćkowiak z SP 10, a III miejsce Dawid Grzyb także z SP 10. W rywalizacji drużynowej o najlepsze przebranie w barwy narodowe, bezkonkurencyjni okazali się uczniowie z SP 10.

Wszyscy byli bardzo zadowoleni, że w taki aktywny sposób mogli wziąć udział w obchodach rocznicy odzyskania niepodległości, a przy okazji zdobyć nowe informacje o walce Polaków o Niepodległą.

Regulamin Rajdu

  1. 1. Cele rajdu:
    • uczczenie 99. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości,
    • uczczenie miejsc Pamięci Narodowej znajdujących się w Gnieźnie, 
    • poznanie uroków i piękna naszej „Małej Ojczyzny” – Gniezna, 
    • upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa, 
    • umocnienie więzów koleżeńskich między turystami.
  2. Komitet Organizacyjny Rajdu
    Komandor rajdu: Paweł Trygalski
    Sekretariat rajdu: Małgorzata Kubiś - Drewek, Katarzyna Drygała
    Kierownictwo mety: Edward Polański
  3.  Organizatorzy rajdu: 
    • Oddział PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej w Gnieźnie, 
    • Gimnazjum nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 w Gnieźnie,
    • Klub Górski PTTK „Ornak” im. ks. T. Hanelta, 
    • Agencja Turystyczna „Edwardo” Gniezno.
  4. Trasa rajdowa:
    Kościół p.w. Chrystusa Wieczystego Kapłana - ul. Mariana Wachtla - ul. 28 grudnia - ul. Bohaterów Westerplatte - ul. Armii Krajowej - ul. Powstania Warszawskiego - ul. Kampanii Wrześniowej - ul. Armii Poznań - ul. Wiosny Ludów - ul. Witkowska - ul. Dworcowa - ul. Pocztowa – 6 km
    Start: Plac przed kościołem p.w. Chrystusa Wieczystego Kapłana na Osiedlu Grunwaldzkim godz. 9:00
    Kierownik trasy: Paweł Trygalski, Ewa Bosacka.
  5. Warunki uczestnictwa 
    W Rajdzie mogą brać udział drużyny 5-10 osobowe oraz turyści indywidualni. Uczestnicy niepełnoletni mogą brać udział wraz z opiekunem - osobą dorosłą. Wymaga się przestrzegania „Karty Turysty”. Obowiązek i koszty ubezpieczenia spoczywają na uczestnikach, za wszelkie wypadki i szkody zaistniałe w trakcie rajdu z winy uczestników odpowiedzialność prawną i materialną ponoszą uczestnicy i instytucje zgłaszające.
  6. Wyposażenie - uczestników rajdu obowiązuje posiadanie stosownego do pory roku obuwia i ubioru. Drużyna powinna posiadać apteczkę.
  7. Zadania i konkurs – na trasie Rajdu na uczestników czekają zadania: quiz (zagadnienia do pytań quizowych: Powstanie Wielkopolskie, Wiosna Ludów,  II wojna światowa – związane z nazwami ulic i wojna polsko – bolszewicka) oraz konkurs na najbardziej biało-czerwoną, wędrującą drużynę (flagi, czapki, chorągiewki, rozety itp.). W trakcie rajdu postój na cmentarzu przy ul. Witkowskiej - zapalenie zniczy w kwaterze żołnierzy poległych w wojnie polsko – bolszewickiej 
  8. Zgłoszenia należy wysyłać pod adres: biuro@gniezno.pttk.pl z podaniem nazwisk uczestników oraz nazwiska kierownika drużyny. Opłata za rajd wynosi 7 zł, członkowie PTTK 6 zł od osoby. Można ją wpłacać 8 listopada br. w biurze PTTK lub przelewem na konto BGŻ S.A. 69 2030 0045 1110 0000 0403 9980 z dopiskiem „opłata za rajd” ewentualnie na mecie rajdu. Kontakt tel. 691 251 891.
    Termin zgłoszeń do dnia 8 listopada 2017 roku godz. 18:00 
  9. Uprawnienia uczestników – uczestnicy otrzymują znaczek rajdowy, posiłek na mecie rajdu (sandwich), punkty do OTP i pieczątkę okolicznościową związaną z XVII Rajdem Niepodległości.
  10. Meta Rajdu - będzie zlokalizowana na terenie Gimnazjum nr 2 w Gnieźnie przy ul. Pocztowej 11 i będzie czynna po uroczystościach pod Pomnikiem w godz. 11.00 - 13.00.
  11. Rajd odbędzie się bez względu na pogodę.

Serdecznie zapraszamy
Do zobaczenia na mecie
Organizatorzy