61. Wielkopolski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej PTTK

sobota, 22.11.2014 do piątek, 23.01.2015

Organizatorem Zlotu był Oddział PTTK Ziemi Bukowskiej w Buku i Oddział PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej w Gnieźnie. Zlot odbył się pod patronatem Burmistrza Miasta Buk Stanisława Filipiaka.

Celem Zlotu było: uczczenie 725 - Lecia Lokacji Miasta Buk 1289-2014, popularyzowanie szlaków Emilii Sczanieckiej i Michała Drzymały, propagowanie turystyki pieszej i krajoznawstwa oraz integracja i wymiana doświadczeń pomiędzy przodownikami turystyki pieszej. Komitet Organizacyjny Zlotu: Komandor Zlotu Ryszard Miler; z-ca komandora Jan Sikorski; sekretariat: Alicja Kańduła, Irena Jesmanowicz, Włodzimierz Skrzypczak, Paweł Paluszkiewicz, Krystian Grajczak, Tadeusz Gajda i Krystyna Sarnowska.

W sobotę 22.11.2014 r. odbyła się wycieczka krajoznawcza na trasie: Poznań - Woźniki /klasztor franciszkanów/ - Drzymałowo /pomnik Michała Drzymały/ - Rakoniewice /Muzeum Pożarnictwa/ - Nowy Tomyśl /największy kosz wiklinowy świata z 2006 r./ - Zbąszyń /Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła/ - Porażyn /dawny dwór gen. Kazimierza Sosnkowskiego/ - Trzcianka k/Opalenicy. Wycieczkę prowadził przewodniczący Wielkopolskiej Komisji Turystyki Pieszej PTTK - kol. Jan Sikorski.

Po zakwaterowaniu i obiadokolacji odbyła się narada przodownicka. Naradę prowadził przewodniczący Jan Sikorski, Maciej Kizierowski i Paweł Paluszkiewicz. Na naradzie byli obecni członkowie KTP ZG PTTK w Warszawie: przewodniczący Stanisław Łuć, Marcin Czerwiński i Bartosz Leoniak. Zarząd Główny PTTK w Warszawie reprezentowali: Paweł Mordal i Aleksandra Staszak, natomiast Główną Komisję Rewizyjną PTTK w Warszawie reprezentowali: Andrzej Kudlaszyk - jednocześnie Prezes Wielkopolskiej Korporacji Oddziałów PTTK w Poznaniu i Krystian Grajczak. Po naradzie prelekcję „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 w pamięci regionu” wygłosił Paweł Anders.

W niedzielę po śniadaniu 23.11.2014 r. odbyła się wycieczka krajoznawcza na trasie: Trzcianka k/Opalenicy - Brody /kościół św. Andrzeja/ - Michorzewo /kościół pw. kościół NMP i Wszystkich Świętych, nekropolia Sczanieckich/ - Wąsowo /pałac - rezydencja Sczanieckich/ - Buk /Izba Muzealna Ziemi Bukowskiej/. Zakończenie i podsumowanie Zlotu odbyło się w siedzibie Oddziału PTTK w Buku.

Bazą Zlotu był Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego w Trzciance k/Opalenicy. W Zlocie uczestniczyło 47 osób z 15 Oddziałów PTTK. Egzamin na rozszerzenie i przyznanie uprawnień Przodownika Turystyki Pieszej PTTK zdawało 8 osób.

Kolejny 62 Wielkopolski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej PTTK odbędzie się w dniach 28-29 listopada 2015 roku w miejscowości Zielonka gmina Murowana Goślina. Organizatorem Zlotu będzie Oddział Środowiskowy PTTK Poznań-Nowe Miasto.

zdjęcia: Tadeusz Gajda, Włodzimierz Mężał i Lech Rugała