62. Ogólnopolski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej

środa, 18.09.2019 do niedziela, 22.09.2019

W dniach 18 – 22 września 2019 roku w „Małej Moskwie”, czyli w Legnicy odbył się 62 Ogólnopolski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej. Uczestniczyło w nim ponad 100 osób, w tym 2 członków naszego Oddziału. Organizatorzy zadbali o piękną pogodę oraz o bardzo atrakcyjny program Zlotu. Otwarcie zlotu miało miejsce w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Kościelcu. Program uświetniły występy dzieci tutejszej szkoły. Zwiedziliśmy kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i wysłuchaliśmy prelekcji na temat historii „ kościoła ucieczkowego”. Na przykościelnym cmentarzu złożyliśmy wiązankę kwiatów na grobowcu Rodziny Olszewskich. W Warmątowicach Sienkiewiczowskich uczestniczyliśmy w odsłonięciu tablicy poświęconej Alfredowi Olszewskiemu, upamiętniającej 110 rocznicę testamentu A. Olszewskiego na rzecz H. Sienkiewicza oraz zwiedziliśmy dworek szlachecki. Tego samego dnia w Muzeum Miedzi wysłuchaliśmy  prelekcję Pani Mirelli Kris z Muzeum Literackiego w Poznaniu pt. „Działalność społeczno – polityczna Henryka Sienkiewicza”. Wieczorem odbyły się obrady w zespołach tematycznych oraz egzaminy przodownickie.

 Kolejny dzień zlotu przy pięknej słonecznej pogodzie spędziliśmy na Pogórzu Kaczawskim i Bolesławickim. 445 schodami weszliśmy na Ostrzycę ( 501 m n.p.m.) zwaną Śląską Fudżijamą. Jest to wulkaniczny stożek z licznymi bazaltowymi gołoborzami . Znajduje się na terenie Rezerwatu „Ostrzyca Proboszczowicka” i jest wspaniałym punktem widokowym na Góry Kaczawskie i Karkonosze.  Z przewodnikiem zwiedziliśmy okazały zamek Grodziec, który został wybudowany na najwyższym szczycie Pogórza Bolesławickiego (389 m n.p.m.) będący nekiem, czyli częścią dawnego wulkanu. W Złotoryi odwiedziliśmy kopalnię złota  „Aurelia” a następnie obejrzeliśmy najważniejsze obiekty  „niby najstarszego” miasta w Polsce: Basztę Kowalską oraz kościół pw. Najświętszej Maryi Panny i kościół św. Jadwigi i św. Mikołaja. Wieczorem odbyła się Biesiada Turystyczna w Starym Młynie w Duninie. Ostatni dzień zlotu to dzień pożegnań. Uroczyste pożegnanie odbyło się w Legnickiej Bibliotece Publicznej. Tam nastąpiło uroczyste przekazanie Laski Zlotowej , która powędrowała do Gdańska. Po uroczystościach osoby chętne zwiedzały z przewodnikiem Legnicę.

Już dzisiaj zapraszam do udziału w 63 Ogólnopolskim Zlocie Przodowników Turystyki Pieszej , który odbędzie się w Gdańsku.

Tekst: Ewa Bosacka
Foto: Marcin C.