Finał Centralny 53. OMTTK - Supraśl

czwartek, 28.05.2015 do niedziela, 31.05.2015

W dniach 28-31 maja 2015 roku w Supraślu koło Białegostoku odbył się Finał Centralny 53. Ogólnopolskiego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK. Województwo wielkopolskie reprezentowały dwie trzyosobowe drużyny z naszego miasta. W kategorii szkół gimnazjalnych wzięli udział: Aleksandra Franek, Wojciech Franek i Mikołaj Nowicki z Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice-Dzieciom”, natomiast szkoły ponadgimnazjalne reprezentowali: Maciej Kiałka, Piotr Chudy i Gracjan Macioszek z I Liceum Ogólnokształcącego. Drużyna gimnazjalistów zajęła 10 miejsce a uczniowie z I Liceum zajęli miejsce 9. Uczniowie wraz z opiekunami zostali zakwaterowani w pokojach dwuosobowych w Powiatowym Ośrodku Sportu i Rekreacji „Bukowisko” w Supraślu.

Drużyny ze wszystkich województw rywalizowały m.in. w testach krajoznawczym, turystycznym, topograficznym, dotyczącym pierwszej pomocy i przepisów ruchu drogowego oraz w konkurencjach praktycznych takich jak: turystyczny marsz na orientację, turystyczne ABC ( pomiar miąższości drewna, rozpoznawanie tropów zwierząt, ziół i quest leśny), turystyczny rower, umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Ocenie podlegały również zdobyte odznaki turystyczne PTTK.

Organizatorzy przygotowali dla uczestników wycieczkę na trasie: Krynki, Kruszyniany ( zwiedzanie meczetu) i Ozierany oraz ognisko z bigosem i innymi przysmakami wschodniej kuchni, jak również spotkanie z ciekawymi ludźmi Podlasia. Bardzo mile i długo, zarówno uczestnicy jak i opiekunowie, będą wspominać pobyt na gościnnej Ziemi Podlaskiej.

Opiekę nad uczniami sprawowały: Ewa Bosacka i Karolina Nowak-Zamiara