Konferencja Regionalna „Turystyczny KOLD” i IX Zjazd Przedstawicieli Oddziałów PTTK województwa wielkopolskiego

sobota, 29.11.2014 do niedziela, 30.11.2014

Celem konferencji było: upowszechnienie wiedzy na temat walorów turystycznych i kulturowych regionu KOLD; promocja piękna, historii i współczesności gmin powiatów nowotomyskiego i szamotulskiego; popularyzacja aktywnego spędzania wolnego czasu; promocja odznak turystycznych i regionalnych na terenie KOLD.

Organizatorem Konferencji było PTTK - Oddział w Szamotułach we współpracy z Oddziałem PTTK Pracowników Kolejowych w Poznaniu. Konferencja była realizowana w ramach operacji pn. „Turystyczny KOLD - promocja turystyki i krajoznawstwa na terenie regionu KOLD”, współfinansowanego ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Zarząd Główny PTTK reprezentowali: Paweł Mordal i Aleksandra Staszak, natomiast Główną Komisję Rewizyjną PTTK : Andrzej Kudlaszyk - jednocześnie Prezes Wielkopolskiej Korporacji Oddziałów PTTK w Poznaniu i Krystian Grajczak, Komisję Turystyki Górskiej ZG PTTK reprezentował Mikołaj Majewski, natomiast Komisję Środowiskową ZG PTTK Grzegorz Serbakowski.

Nasz Oddział PTTK reprezentowali: Ewa Bosacka, Katarzyna Drygała, Małgorzata Kowalczyk, Małgorzata Kubiś-Drewek, Halina Leszczyńska, Sylwia Wychorska i koledzy z Komisji: Krystian Grajczak i Mikołaj Majewski.

sobota 29 listopada 2014 r.

Odbył się wyjazd studyjny na trasie: Pniewy – Brody ( zwiedziliśmy drewniany kościół św. Andrzeja, uważany za jeden z najcenniejszych zabytków Wielkopolski) – Łomnica (drewniany kościół św. Wawrzyńca oraz zrujnowany szachulcowy dwór z dwiema oficynami) – Lwówek ( kościół parafialny NMP Wniebowziętej) - Nowy Tomyśl (podziwialiśmy wiklinowe oblicze tego miasta. Odwiedziliśmy jedyne w Polsce Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa mieszczące się w chacie i stodole olęderskiej).

Po otwarciu konferencji w Nowym Tomyślu uczestnicy wysłuchali 3 referatów:

• działalność Stowarzyszenia KOLD w zakresie rozwoju turystyki i krajoznawstwa.

• osadnictwo olęderskie na terenie regionu KOLD,

• front zachodni Powstania Wielkopolskiego,

W godzinach wieczornych odbyło się spotkanie integracyjne połączone z biesiadą i zawodami strzeleckimi w Kurkowym Bractwie Strzeleckim w Grzebienisku.2 miejsce w zawodach strzeleckich zdobyła nasza koleżanka Katarzyna Drygała, która w nagrodę otrzymała słój miodu.

niedziela 30 listopada 2014 r.

Druga część Konferencji odbyła się w Pniewach. Po śniadaniu rozpoczęła się II sesja referatowa:

• turystyka na obszarach leśnych w regionie KOLD,

• miejski szlak historyczny i szlak wiklinowy po Nowym Tomyślu,

• bogactwo przyrodnicze regionu KOLD,

Po dyskusji i podsumowaniu konferencji uczestnicy zwiedzili Sanktuarium św. Urszuli w Pniewach.

Po zwiedzaniu, na zakończenie Konferencji ustalono program imprez na 2015 r. WKO PTTK. Poruszono sprawy dotacji z UM, znakowania szlaków pieszych, obchodów związanych z Powstaniem Wielkopolskim /rajdy, odznaka krajoznawcza/

Ewa Bosacka