Pieszo dookoła Polski

piątek, 16.01.2015

Dnia 16 stycznia 2015 r. w auli Zespołu Szkół Ekonomiczno - Odzieżowych w Gnieźnie im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Gnieźnie odbyło się spotkanie młodych sympatyków turystyki z powiatu gnieźnieńskiego pod hasłem „Pieszo dookoła Polski”.

Organizatorem spotkania była Oddziałowa Komisja Turystyki Młodzieżowej PTTK przy Oddziale PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej w Gnieźnie oraz Szkolne Koło PTTK przy Zespole Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych. Zaproszonym gościem był Ryszard Olchowik emerytowany nauczyciel wychowania fizycznego, maratończyk, zawodnik klubu „ALTOM”. Gnieźnianin, pochodzący z Białegostoku opowiadał o swojej trwającej 11 lat, samotnej i pieszej wyprawie wzdłuż granic Polski dla uczczenia Millenium roku 2000. Wędrówka została podzielona na etapy, które trwały od wakacji w 1989 roku do wakacji w 2000 roku. Średnia długość etapu wynosiła 350 km i trwała około 2-3 tygodni. Miejsce zakończenia etapu przemarszu w jednym roku, było miejscem startu w kolejnym roku. „Podróżnik roku 2000” (tytuł nadany przez Magazyn „Podróże”) swoje opowieści ilustrował dokumentacją fotograficzną. Dla młodych słuchaczy była to ciekawa, inna niż wszystkie lekcja historii, geografii i radzenia sobie w trudnych, wręcz ekstremalnych warunkach.

Tekst i foto: Wioletta Nowaczyk - przewodnicząca Oddziałowej Komisji Turystyki Młodzieżowej PTTK przy Oddziale PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej w Gnieźnie oraz opiekun SK PTTK przy ZSEO w Gnieźnie