VI Rajd „Topienie Marzanny”

sobota, 22.03.2014
Rajd wiosenny „Topienie Marzanny”

Relacja z Rajdu „Topienie Marzanny”

Topienie Marzanny w tym roku odbyło się w ciepłej i słonecznej aurze. 22 marca 2014 r. po raz VII PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej pod kierownictwem Marii Kubiś- Orlikowskiej zorganizowało rajd pieszy „Topienie Marzanny”.

Dzieci i młodzież ze szkół miasta i powiatu gnieźnieńskiego w godzinach rannych wyruszyli pod opieką nauczycieli i przewodników PTTK w 8 km wędrówkę pieszą z Gniezna nad jezioro Jankowskie. W rajdzie brała też udział grupa turystów kolarzy z koła PTTK nr 2.

Na mecie na terenie Ośrodka Wypoczynkowego nad Jeziorem Jankowskim Marzanny zostały utopione, a następnie wszyscy posilili się ciepłą zupą i słodyczami. Odbyły się też konkursy: na najładniejszą Marzannę i rzut do celu. W konkursach dzieci chętnie brały udział, a Marzanna ze SP nr 8 zdobyła I miejsce. Wędrówka i zabawa na świeżym powietrzu sprawiła dzieciom wiele radości.

Komandor rajdu: Maria Kubiś-Orlikowska

1. Cele rajdu:
    • kultywowanie tradycji ludowej,
    • upowszechnienie turystyki i krajoznawstwa,
    • wędrówka i zabawa na świeżym powietrzu.
  2. Komitet Organizacyjny Rajdu:
    Komandor rajdu: Maria Kubiś-Orlikowska
    Z-ca komandora: Jerzy Wojciak
    Sekretariat: Małgorzata Kubiś-Drewek
    Kierownictwo mety: Stefania Kurek, Krystyna Piątek
    Punkt weryfikacyjny: Barbara Kiełpińska
  3. Organizator rajdu: Oddział PTTK w Gnieźnie, Ośrodek Wypoczynkowy Ireny Rączkowiak w Jankowie Dolnym i Klub Górski PTTK „Ornak” im. ks. T. Hanelta w Gnieźnie.
  4. Trasy rajdowe:
    1. ul. Wschodnia - ul. Wierzbiczany - Jankowo Dolne - Ośrodek Wypoczynkowy nad Jeziorem Jankowskim (plaża) - 8 km
      Start: końcówka MPK nr 3 – ul. Wschodnia - godz. 8.30
      Kierownictwo trasy: Mirosława Gostyńska, Urszula Wojciechowska, Marek Wojciechowski.
    2. Dopuszcza się przebycie tras dowolnych: pieszych i rowerowych pod warunkiem zgłoszenia drużyny z opiekunem. Organizatorzy nie obsługują tych tras.
  5. Warunki uczestnictwa: w rajdzie mogą brać udział drużyny 5-10 osobowe oraz turyści indywidualni. Uczestnicy niepełnoletni mogą brać udział wraz z opiekunem - osobą dorosłą. Wymaga się przestrzegania „Karty Turysty”. Obowiązek i koszty ubezpieczenia spoczywają na uczestnikach. Za wszelkie wypadki i szkody zaistniałe w trakcie rajdu z winy uczestników, odpowiedzialność prawną i materialną ponoszą uczestnicy i instytucje zgłaszające.
  6. Wyposażenie: uczestników rajdu obowiązuje posiadanie stosownego do pory roku obuwia i ubioru. Drużyna powinna posiadać apteczkę.
  7. Zgłoszenia należy wysłać pod adresem: biuro@gniezno.pttk.pl na kartach zgłoszeń z podaniem numeru trasy, nazwisk uczestników oraz kierownika drużyny. Opłata za rajd wynosi 8,00 zł od osoby i będzie pobierana w dniu 20 marca 2014 w Biurze Turystycznym „Edwardo” ul. Warszawska w godzinach 12.00–15.00.
    Termin zgłoszeń do dnia 20 marca 2014 r. do godziny 15.00.
    Kontakt tel. 512-546-880.
  8. Uprawnienia uczestników - uczestnicy otrzymują: znaczek rajdowy, posiłek (zupa pomidorowa), punkty do OTP i KOT, pieczątkę okolicznościową, prawo do udziału w konkursach: na najpiękniejszą Marzannę i rzut do celu... niespodzianka!
  9. Meta rajdu - teren Ośrodka Wypoczynkowego p. Ireny Rączkowiak nad Jeziorem Jankowskim, czynna w godz. 10.00 - 14.00.
    Odjazd pociągiem do Gniezna z Jankowa Dolnego PKP o godzinie 12.20 lub 13.58 (opłacają uczestnicy rajdu).

Serdecznie zapraszamy!