VII Rajd „Na rozpoczęcie sezonu rowerowego”

sobota, 9.04.2016

W sobotę, dnia 9 kwietnia 2016 roku, 48 osobowa grupa rowerzystów wzięła udział w VII Rajdzie „Na rozpoczęcie sezonu rowerowego”. Rajd ten został zorganizowany przez Komisję Turystyki Rowerowej przy Oddziale PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej oraz Klub Górski „Ornak” im. T. Hanelta w Gnieźnie.

Uczestnicy rajdu, którzy przybyli z Wrześni, Słupcy, Poznania, Dębnicy, Wałbrzycha i Gniezna wystartowali z placu przy Towarzystwie Czytelni Ludowych przy ul. Ludwiczaka 20 w Gnieźnie. Trasa liczyła 43 km i przebiegała przez Mnichowo, Baranowo, Leśniewo, Przyborowo, Wierzyce, Jezierce, Fałkowo, Łubowo, Woźniki. Rowerzyści jechali między innymi żółtym szlakiem rowerowym wytyczonym i oznakowanym przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Do miejsca dłuższego postoju w Jeziercach wyznaczona trasa prowadziła przez mało uczęszczane drogi publiczne oraz drogi polne. W trakcie jazdy można było podziwiać malownicze krajobrazy. Biuro rajdu znajdowało się na terenie wigwamu w Jezierzach należącego do Nadleśnictwa Czerniejewo. Strudzeni uczestnicy rajdu mogli posilić się turystycznym posiłkiem i ciepłą herbatą lub kawą oraz ogrzać się przy ognisku w wigwamie. Po krótkim odpoczynku odbyły się konkursy sprawnościowe:

• rzut oponą rowerową,
  • przewiezienie na rowerze tacy z 5 piłkami,
  • skaczące żabki,
  • i „dogrywka”: żółwia jazda.

Po wspólnej zabawie zostali wyłonieni zwycięzcy, którzy otrzymali nagrody rzeczowe. Wyniki konkursów sprawnościowych przedstawiają się następująco:

1. Radosław Zawadzki, PTTK Gniezno
  2. Kazimierz Janiak, PTTK Słupca
  3. Andrzej Kasprzyk, PTTK Słupca
  4. Dagmara Frydrychowicz, PTTK Słupca
  5. Kacper Rulewicz, Gniezno Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice – Dzieciom”
  6. Bartosz Pietrzak, Gniezno Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice – Dzieciom”

Po konkursach sprawnościowych grupa udała się na ekstremalną, jak dla rowerzystów, krótką ścieżkę edukacyjną wokół najbliższych jezior Babskich. W drodze powrotnej do Gniezna turyści mieli możliwość oglądania drewnianego kościoła pw. św. Mikołaja w Łubowie.

Rajd przebiegał w miłej atmosferze, przy sprzyjającej pogodzie.

Podziękowania dla wszystkich uczestników turystycznego rajdu rowerowego za wspólnie spędzony czas oraz Nadleśnictwu Czerniejewo za udostępnienie wigwamu w Jeziercach.

W imieniu Komisji Turystyki Rowerowej przy Oddziale PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej zapraszam na kolejne rajdy rowerowe.
Komandor Rajdu: Magdalena Kubasik
zdjęcia: Krzysztof Kaźmierski, Andrzej Myszkiewicz, Piotr Grześkowiak, Radek Zawadzki, Paweł Kubasik

Cele Rajdu

• zapoznanie uczestników rajdu z walorami krajoznawczo-turystycznymi Ziemi Gnieźnieńskiej,
  • upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa
  • propagowanie zdrowego aktywnego stylu życia.

• Oddziałowa Komisja Turystyki Rowerowej PTTK
  • Oddział PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej w Gnieźnie
  • Klub Górski PTTK „Ornak” im. ks. T. Hanelta w Gnieźnie

Komitet organizacyjny Rajdu

Komandor rajdu: Magdalena Kubasik
Z-ca komandora: Paweł Kubasik
Sekretariat: Katarzyna Drygała
Obsługa rajdu: Ewa Bosacka, Krystyna Sarnowska, Krzysztof Kaźmierski

1. Trasa rajdowa

1. Gniezno - Mnichowo - Baranowo - Leśniewo - Przyborowo - Jezierce - Wierzyce - Fałkowo - Łubowo - Baranowo - Woźniki - Gniezno (43 km)
      Start: Plac przy TCL w Gnieźnie, ul. Ludwiczaka 20 - godz. 10.00.
      Przewidywany powrót do Gniezna godz. 15.30.
      Kierownik trasy: Paweł Kubasik, Ewa Bosacka, Krystyna Sarnowska
    2. Dopuszcza się przebycie tras dowolnych, pod warunkiem zgłoszenia drużyny z opiekunem. Organizatorzy nie obsługują tych tras.
  2. Warunki uczestnictwa

W rajdzie mogą brać udział drużyny 5-10 osobowe (1 opiekun na drużynę) oraz turyści indywidualni. Uczestnicy niepełnoletni mogą brać udział wyłącznie z opiekunem - osobą dorosłą. Wymaga się przestrzegania „Karty Turysty”. Obowiązek i koszty ubezpieczenia spoczywają na uczestnikach. Za wszelkie wypadki i szkody zaistniałe w trakcie rajdu z winy uczestników, odpowiedzialność prawną i materialną ponoszą uczestnicy i instytucje zgłaszające.

3. Wyposażenie

Uczestników rajdu obowiązuje posiadanie stosownego do pory roku ubioru, rower musi być sprawny pod względem wymagań przepisów ruchu drogowego. Drużyna i turyści indywidualni powinni posiadać apteczkę oraz zestaw naprawczy (klucze, dętkę, łatki itp.).

4. Zgłoszenia

Należy wysłać na adres: biuro@gniezno.pttk.pl na kartach zgłoszeń z podaniem nazwisk uczestników oraz kierownika drużyny.
    Opłata za rajd wynosi 8,00 zł od osoby (członkowie PTTK – 6,50 zł.) i będzie pobierana dnia 6 kwietnia 2016 r. w Biurze PTTK ul. Kościuszki 7 w godz. 16.oo–18.oo. Opłatę można wnieść na nowe konto bankowe: BGŻ S.A. 69 2030 0045 1110 0000 0403 9980 z dopiskiem „opłata za rajd rowerowy”. Termin zgłoszeń i wniesienia opłaty za rajd upływa dnia 6 kwietnia 2016 r. godz. 18.00. Dokonanie wpłaty po terminie nie gwarantuje uzyskania wszystkich świadczeń.
    Kontakt: Magdalena Kubasik 663 619 496.

5. Uprawnienia uczestników

znaczek rajdowy, posiłek turystyczny, punkty do KOT, okolicznościowy odcisk pieczęci, prawo do udziału w konkursach z nagrodami.

6. Obowiązki uczestników

• przestrzeganie przepisów ruchu drogowego,
    • stosowania się do uwag i wskazówek prowadzących rajd,
    • nie wyprzedzania prowadzącego rajdu,
    • poinformowanie prowadzącego o rezygnacji z rajdu lub zamiarze odłączenia się od grupy,
    • udzielenia pomocy innym uczestnikom rajdu w razie awarii lub wypadku.
  7. Zaleca się używanie kasku i kamizelki odblaskowej.
  8. Biuro rajdu, posiłek i konkursy na terenie Wigwamu Jezierce Nadleśnictwa Czerniejewo w godz. 11.30-13.30.
  9. Postanowienia końcowe

Rajd odbędzie się bez względu na pogodę.

10. Informacje na temat rajdu można znaleźć na stronie internetowej: www.gniezno.pttk.pl

Pliki:
Microsoft Office document icon Karta zgłoszenia (doc)41.5 KB