VII Rajd „Topienie Marzanny”

sobota, 21.03.2015

Organizatorem Rajdu był Oddział PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej w Gnieźnie i Zespół Szkół Publicznych w Żydowie. Patronat nad Rajdem sprawował Burmistrz Miasta i Gminy Czerniejewo Tadeusz Szymanek.

Współorganizatorami rajdu byli: Stowarzyszenie Ziemia Czerniejewska, Polski Klub Ekologiczny Koło Gniezno i Klub Górski PTTK „Ornak” im. ks. T. Hanelta w Gnieźnie.

Życzliwej pomocy i wsparcia organizatorom udzielili: Burmistrz Miasta i Gminy Czerniejewo - Tadeusz Szymanek, radny Gminy Czerniejewo - Jarosław Trafny, dyrektor ZSP W Żydowie - Beata Maciejewska, Prezes Stowarzyszenia Ziemia Czerniejewska - Tomasz Ryszczuk, Agencja Turystyczna „Edwardo” z Gniezna i pani Barbara Tłoczyńska z Żydowa.

W skład Komitetu Organizacyjnego wchodziły następujące osoby: Tomasz Ryszczuk - komandor Rajdu, z-ca komandora - Katarzyna Drygała; oraz Elżbieta Michalczak, Daniel Nowakowski, Martyna Nowakowska, Monika Olejniczak, Edward Polański, Krystyna Sarnowska i Magdalena Świtoń.

Trasa 2-dniowa wiodła z Gniezna ul. Pustachowską przez Las Miejski, gdzie uczestnicy mieli okazję zobaczyć głaz upamiętniający miejsce lądowania Jana Pawła II w 1979 r. i dalej do Żydowa. W kolejnym dniu uczestnicy pokonali trasę z Żydowa przez Gębarzewo, Las Miejski gdzie podziwiali spokojny nurt rzeki Wrześnicy i dalej na metę do Żydowa. Trasę prowadzili: Krystian Grajczak, Paweł Paluszkiewicz i Marek Wojciechowski.

Trasa 1-dniowa wiodła z Gniezna - Osiedla Grunwaldzkiego przez Cielimowo, Las Miejski, Leśny OEE i R „Poligon” do Żydowa. Trasę prowadzili: Mirosława Gostyńska, Jerzy Wojciak i Stefania Wojciak.

W Rajdzie uczestniczyły 194 osoby z Kłecka, Szczytnik Duchownych, Witkowa, Żnina, Żydowa i Gniezna.

W piątek w Zespole Szkół Publicznych w Żydowie odbyły się zajęcia plastyczne: wiosna oczyma najmłodszych uczestników i były wykonywane Marzanny z ekologicznych materiałów. Uczestnicy Rajdu mieli spotkanie i zajęcia z psychologiem Barbarą Skorupską-Nowak. Wieczorem odbyło się ognisko z kiełbaskami i karaoke.

W konkursie EKO - Wiosna, przeprowadzonym przez Grażynę Janowską - Marek, brało udział 26  uczestników rajdu. W konkursie zwyciężył Karol Dominiczak ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Gniezna, który otrzymał Puchar ufundowany przez Dyrektora ZSP Żydowo Beatę Maciejewską. II miejsce zajął Dominik Przybysz ze Szkoły Podstawowej w Szczytnikach Duchownych.

Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Czerniejewo Tadeusza Szymanka za najpiękniejszą Marzannę otrzymała drużyna WTZ Kłecko. II miejsce zajęła Paulina Zielińska ze Szkoły Podstawowej nr 8 z Gniezna a III miejsce drużyna ZSP Żydowo.

Tekst: Krystian Grajczak
Zdjęcia: Hanna Dolata

Zapraszamy na kolejną wyprawę na poszukiwanie śladów wiosny. Tym razem proponujemy także trasę dwudniową.

1. Cele rajdu

• kultywowanie tradycji ludowej,
    • - upowszechnienie turystyki i krajoznawstwa.
  2. Komitet Organizacyjny Rajdu

Komandor rajdu: Tomasz Ryszczuk Z-ca komandora: Katarzyna Drygała Sekretariat: Krystyna Sarnowska, Magdalena Świtoń, Elżbieta Michalczak Kierownictwo mety: Edward Polański, Krystyna Piątek Punkt weryfikacyjny: Krystyna Sarnowska Kwatermistrz: Monika Olejniczak, Martyna Nowakowska, Daniel Nowakowski

3. Współorganizatorzy rajdu

• Zespół Szkół Publicznych w Żydowie,
    • Stowarzyszenie Ziemia Czerniejewska,
    • Polski Klub Ekologiczny Koło Gniezno,
    • Klub Górski PTTK „Ornak” im. ks. T. Hanelta w Gnieźnie.
  4. Trasy rajdowe

1. 2 dniowa

• 20.03.2015 r. piątek ul. Pustachowska - Las Miejski - Cielimowo - Żydowo - 9 km Start: końcówka MPK nr 17 - ul. Pustachowska - godz. 15:45
      • 20.03.2015 r. sobota Żydowo - Gębarzewo Wieś- Żydowo - 7 km

Kierownictwo trasy: Krystian Grajczak, Paweł Paluszkiewicz, Marek Wojciechowski.

2. 1 dniowa

• 21.03.2015 r. sobota Gniezno os. Grunwaldzkie - Las Jelonek - Las Miejski - Żydowo - 8 km Start: os. Grunwaldzkie - plac przy kościele pw. Chrystusa Wieczystego Kapłana - godz. 9:00 Kierownik trasy: Mirosława Gostyńska, Jerzy Wojciak.
    3. Dopuszcza się przebycie tras dowolnych pod warunkiem zgłoszenia drużyny z opiekunem. Organizatorzy nie obsługują tych tras.
  5. Warunki uczestnictwa

w rajdzie mogą brać udział drużyny 5-10 osobowe oraz turyści indywidualni. Uczestnicy niepełnoletni mogą brać udział wraz opiekunem - osobą dorosłą. Wymaga się przestrzegania „Karty Turysty”. Obowiązek i koszty ubezpieczenia spoczywają na uczestnikach. Za wszelkie wypadki i szkody zaistniałe w trakcie rajdu z winy uczestników, odpowiedzialność prawną i materialną ponoszą uczestnicy i instytucje zgłaszające. Nocleg w szkole na materacach, uczestnicy zabierają śpiwory.

6. Wyposażenie

uczestników rajdu obowiązuje posiadanie stosownego do pory roku obuwia i ubioru. Drużyna powinna posiadać apteczkę.

7. Zgłoszenia należy wysłać pod adresem: biuro@gniezno.pttk.pl na kartach zgłoszeń z podaniem numeru trasy, nazwisk uczestników oraz kierownika drużyny. Opłata za rajd wynosi 8,00 zł od osoby, na trasie 1,5-dniowej 11 zł od osoby. Zapewniamy powrót do Gniezna autokarem - 4,00 zł od osoby. Termin zgłoszeń do dnia 18 marca 2015 r. do godziny 10.00. Kontakt tel. 662 501 060.
  8. Uprawnienia uczestników

uczestnicy otrzymują: znaczek rajdowy, posiłek /grochówka/, punkty do OTP, pieczątkę okolicznościową, prawo do udziału w konkursie: EKO Wiosna.

Atrakcje zapewnione przez szkołę w piątek:

• sala kinowa,
    • zajęcia plastyczne: wiosna oczyma najmłodszych uczestników, wykonywanie Marzanny z ekologicznych materiałów (materiały w zakresie uczestników),
    • spotkanie i zajęcia z psychologiem,
    • ognisko z kiełbaskami,
    • karaoke,
    • gry na Xbox Kinect.
  9. Meta rajdu

teren Zespołu Szkół Publicznych w Żydowie, czynna w godz. 10:00 -13:00.

Serdecznie Zapraszamy