VIII Rajd Mikołajkowy

sobota, 5.12.2015

W dniu 05.12.2015 r. odbył się VIII Turystyczny Rajd Mikołajkowy. Organizatorzy przygotowali jedną 5 kilometrową trasę wiodącą ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Gnieźnie poprzez teren wokół jeziora Winiary, jeziora Świętokrzyskiego do Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Janusza Kusocińskiego w Gnieźnie, gdzie mieściła się meta rajdu. Trasę prowadzili: Ewa Bosacka, Tadeusz Gajda i Krystian Grajczak.

Uczestnicy rajdu przemaszerowali przez nasze miasto ubrani w stroje Mikołajkowe, sygnalizując wszystkim mieszkańcom swoją obecność. Tego dnia pomimo zimowego miesiąca dopisała wszystkim rajdowiczom przepiękna, słoneczna pogoda. W tegorocznym rajdzie Mikołajkowym wzięło udział 113 osób.

Na mecie rajdu zlokalizowanej w świetlicy i stołówce SOSW nr 2 na wszystkich uczestników czekała cała gama atrakcyjnych zajęć. Głównym organizatorem tych zajęć była nasza koleżanka z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Kłecka Hania Dolata, której pomagały Maria Gajda, Małgosia Kubiś-Drewek. Pomocną dłoń podczas zabaw oferowała Asia Robaszkiewicz. Dziewczyny przygotowały konkursy i kącik pomysłowego rajdowicza, gdzie odbywało się malowanie, rysowanie i rozwiązywanie różnego rodzaju rebusów i łamigłówek. Tradycyjnie odbył się również konkurs na najładniejsze przebranie Mikołajkowe, które zdobyła Sandra Rurek ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Gnieźnie oraz najmłodszego uczestnika rajdu, którym była Jessica (3,5 roczku) z Domu Dziecka z Gniezna. Trzeba tu nadmienić, że rajdowicze z Domu Dziecka byli najbardziej radosną, uśmiechniętą i pogodną grupą.

W pozostałych konkurencjach miejsca zajmowali:

• W konkursie „Jeden dzień z życia św. Mikołaja” zwyciężyła SP nr 6 z Gniezna.
  • W konkursie „Życzenia do św. Mikołaja” zwyciężyła SP nr 5 z Gniezna.

W konkursie „Rzut do worka św. Mikołaja”:

1. miejsce Karolina Woźniak z Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice – Dzieciom” z Gniezna
  2. miejsce Dominika Królak z Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice – Dzieciom” z Gniezna
  3. Miejsce Wiktoria Woźniak z Gimnazjum nr 3 z Gniezna

W konkursie „Łowienie prezentów”:

1. miejsce Albert Potocki z SP nr 9 z Gniezna
  2. miejsce Aleksander Grześkowiak z SP nr 9 z Gniezna
  3. Miejsce Wiktoria Woźniak z Gimnazjum nr 3 z Gniezna

Każdy z uczestników oprócz znaczka rajdowego otrzymał talerz zupy pomidorowej (bez ograniczeń) oraz dla chętnych była ciepła herbata i kawa. Meta rajdu była udostępniona dzięki uprzejmości dyrektor SOSW nr 2 im. Janusza Kusocińskiego pani Magdaleny Wrzesińskiej. Komandorem rajdu był Szymon Robaszkiewicz.

Tekst Szymon Robaszkiewicz

1. Cele rajdu

upowszechnienie idei turystyki i krajoznawstwa.

2. Komitet Organizacyjny Rajdu

Komandor rajdu: Szymon Robaszkiewicz
    Sekretariat: Maria Gajda
    Kierownictwo mety: Hanna Dolata, Małgorzata Kubiś-Drewek, Wioletta Nowaczyk

3. Organizator rajdu

• Oddział PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej w Gnieźnie,
    • Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2 im. Janusza Kusocińskiego w Gnieźnie,
    • Sklep i Hurtownia Artykułów Papierniczych Szkolnych i Biurowych „Oficyna” s.c. w Gnieźnie.
  4. Trasa rajdowa

Szkoła Podstawowa nr 9 - jez. Winiary - jez. Świętokrzyskie - ul. Powstańców Wlkp. (5 km)
    Start: SP nr 9 - ul. Staszica godz. 8.30
    Kierownik trasy: Ewa Bosacka, Tadeusz Gajda, Krystian Grajczak.

5. Warunki uczestnictwa

w rajdzie mogą brać udział drużyny 5-10 osobowe oraz turyści indywidualni. Uczestnicy niepełnoletni mogą brać udział wraz z opiekunem - osobą dorosłą. Każdy uczestnik powinien posiadać widoczny element stroju św. Mikołaja. Wymaga się przestrzegania „Karty Turysty”. Obowiązek i koszty ubezpieczenia spoczywają na uczestnikach. Za wszelkie wypadki i szkody zaistniałe w trakcie rajdu z winy uczestników, odpowiedzialność prawną i materialną ponoszą uczestnicy i instytucje zgłaszające.

6. Wyposażenie

uczestników rajdu obowiązuje posiadanie stosownego do pory roku obuwia i ubioru. Drużyna powinna posiadać apteczkę.

7. Zgłoszenia

Zgłoszenia należy wysłać pod adresem: biuro@gniezno.pttk.pl na kartach zgłoszeń z podaniem nazwisk uczestników oraz kierownika drużyny. Opłata za rajd wynosi 8,00 zł od osoby. Opłatę za rajd można wpłacać dnia 2 grudnia 2015 r. w Biurze PTTK ul. Kościuszki 7 w godz. 16.00–17.30 lub przelewem na konto BGŻ S.A. 69 2030 0045 1110 0000 0403 9980 z dopiskiem „opłata za rajd” lub na mecie rajdu. Termin zgłoszeń do dnia 2 grudnia 2015 r. do godziny 18.00. Kontakt: Maria Gajda tel. 601 252 913.

8. Uprawnienia uczestników

posiłek rajdowy, znaczek rajdowy, punkty do OTP, udział w konkursach na mecie.

9. Meta rajdu

będzie zlokalizowana na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 im. Janusza Kusocińskiego w Gnieźnie, ul. Powstańców Wlkp. 16 i czynna w godz. 10.00-12.00.