VIII Rajd „Na Rozpoczęcie Sezonu Rowerowego”

sobota, 8.04.2017

Relacja z Rajdu

W sobotę, w dniu 08.04.2017r., odbył się kolejny, ośmy już Rajd „Na rozpoczęcie Sezonu Rowerowego”, zorganizowany przez PTTK Oddział Ziemi Gnieźnieńskiej w Gnieźnie, Oddziałową Komisję Turystyki Rowerowej oraz Klub Turystyki Rowerowej PTTK „Genesis” w Gnieźnie.

Celem rajdu było zapoznanie uczestników rajdu z walorami krajoznawczo – turystycznymi Ziemi Gnieźnieńskiej, upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa oraz propagowanie zdrowego trybu życia i integracja środowiska.
Uczestniczyły w nim łącznie 43 osoby, w tym uczestnicy ze Śremu, Strzałkowa, Dębnicy, Solca oraz Gniezna.

Wyjechaliśmy z Gniezna tuż po godzinie 10.00, a miejscem startu był Skwer Orląt Lwowskich - plac wokół pomnika Poległych Harcerzy w Gnieźnie.
Miejscem docelowym tegorocznego czterdziestokilometrowego Rajdu był zabytkowy Pałac w Niechanowie, przy ul. Parkowej, którego gospodarzem jest obecnie Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP.

Trasa Rajdu wiodła głównie przez malownicze tereny gminy Niechanowo, najpierw przez Szczytniki Duchowne - następnie Kędzierzyn - Nową Wieś Niechanowską – Trzuskołoń - Miroszkę - Małachowo Złych Miejsc – Arcugowo - do Niechanowa, gdzie znajdowała się meta Rajdu, usytuowana w pałacu oraz parku krajobrazowym.
Po przejechaniu ok. dziesięciu kilometrów, grupa zatrzymała się na krótki odpoczynek koło Kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła w Kędzierzynie. Niektórzy skorzystali tu z okazji, aby zajrzeć także do środka tej murowanej, zbudowanej w 1840 r. w stylu późnoklasycystycznym świątyni.

W Małachowie Złych Miejsc, miejscowości o intrygująco brzmiącej nazwie, uczestnicy odwiedzili figurkę bogini Izydy z synem Horusem, znajdującą się na Szlaku Mitów i Legend Powiatu Gnieźnieńskiego. Obecnie oryginalna figurka, znaleziona w tej okolicy w trakcie prac archeologicznych w latach 30. XX wieku, przechowywana jest w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.
Następnie grupa skierowała się do Arcugowa, gdzie zatrzymała się przy neogotyckim pałacu, podziwiała także piękny park krajobrazowy znajdujący się wokół pałacu oraz znajdującą się tu tablicę upamiętniająca ostatnich właścicieli pałacu - ród Rzewuskich herbu Krzywda.

W Niechanowie podziwialiśmy najpierw kościół drewniany pw. Św. Jakuba. z dobudowaną, murowana częścią nawy i wieżą. Następnie w barokowo – klasycystycznym pałacu w Niechanowie zapoznaliśmy się z historią kilkumiesięcznego pobytu i zamieszkania w tym właśnie pałacu w 1774 r. Józefa Wybickiego, autora hymnu narodowego. Mieszkał on tu wraz ze swoją pierwszą małżonką, Kunegundą Drwęską – poślubioną wbrew woli i wiedzy swej matki.
Po turystycznym posiłku, którym była tym razem, jak zwykle pyszna, rajdowa grochówka, tradycyjnie odbyły się konkursy, w których mogli uczestniczyć wszyscy chętni.

Wyłonieni zwycięzcy zostali uhonorowani nagrodami rzeczowymi.

W konkursie turystyczno - krajoznawczym wyniki były następujące:
1. miejsce: Beata Przybysławska - KTR „Genesis” w Gnieźnie,
2. miejsce: Małgorzata Gabała - Grupa Rowerowa „Solczanie” z Solca,
3. miejsce ex aequo: Agnieszka Kasprzyk i Patrycja Zalewska – Strzałkowo.

W konkursie sprawnościowym triumfowali:
1. miejsce: Katarzyna Kasperska – Grupa Rowerowa „Solczanie”, Solec
2. miejsce: Włodzimierz Bobrowski - Klub Turystyki Rowerowej „Warcianie” Śrem
3. miejsce: Julia Wałdowska – Gimnazjum Milenium Gniezno

Nagrodę otrzymał też najmłodszy uczestnik rajdu, którym okazał się Stanisław Nowak – z Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice – Dzieciom” w Gnieźnie.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Reasumując – VIII Rajd „Na rozpoczęcie Sezonu Rowerowego” udał się, atmosfera wśród uczestników podczas całego rajdu była bardzo dobra, dopisywała pogoda ducha, a turyści poznali kilka ciekawych i zabytkowych obiektów oraz mogli zapoznać się z fragmentami kilku szlaków wyznaczonych na terenie powiatu gnieźnieńskiego, m.in. Szlaku Mitów i Legend, Szlaku Pałaców i Dworów Powiatu Gnieźnieńskiego, Szlaku Architektury Drewnianej oraz Szlaku Św. Jakuba.
Wszyscy w bardzo dobrych nastrojach, przez miejscowość Goczałkowo, wróciliśmy ok. 15.30 do Gniezna.

Organizatorzy Rajdu serdeczne dziękują wszystkim uczestnikom za udział w Rajdzie i zapraszają na kolejne Rajdy zarówno piesze jak i rowerowe, organizowane w najbliższym czasie przez PTTK Oddział Ziemi Gnieźnieńskiej w Gnieźnie.

Komandor Rajdu: Krystyna Sarnowska
Zdjęcia: Krzysztof Kaźmierski, Krystyna Sarnowska, Paweł Kubasik

 

Cele Rajdu

  • zapoznanie uczestników rajdu z walorami krajoznawczo-turystycznymi Ziemi Gnieźnieńskiej,
  • upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa, propagowanie zdrowego aktywnego stylu życia.

Organizatorzy

  • PTTK Oddział Ziemi Gnieźnieńskiej w Gnieźnie
  • Klub Turystyki Rowerowej PTTK GENESIS
  • Oddziałowa Komisja Turystyki Rowerowej

Komitet organizacyjny

  • Komandor rajdu: Krystyna Sarnowska
  • Z-ca komandora: Paweł Kubasik
  • Sekretariat: Magdalena Kubasik
  • Obsługa rajdu: Ewa Bosacka, Małgorzata Kubiś - Drewek, Katarzyna Drygała, Krzysztof Kaźmierski

Regulamin Rajdu

  1. Trasa rajdowa:
    1. Gniezno - Kędzierzyn - Miroszka - Małachowo Złych Miejsc - Arcugowo- Niechanowo - Osiniec - Gniezno (ok. 43 km)
      Start: Skwer Orląt Lwowskich – róg ul. Roosevelta i Żwirki i Wigury (pod pomnikiem Poległych Harcerzy) - godz. 10.00. Przewidywany powrót do Gniezna godz. 16.00 – 16.30.
      Kierownik trasy: Paweł Kubasik, Ewa Bosacka, Krystyna Sarnowska
    2. Dopuszcza się przebycie tras dowolnych, pod warunkiem zgłoszenia drużyny z opiekunem. Organizatorzy nie obsługują tych tras.
  2. Warunki uczestnictwa: w rajdzie mogą brać udział drużyny 5-10 osobowe (1 opiekun na drużynę) oraz turyści indywidualni. Uczestnicy niepełnoletni mogą brać udział wyłącznie z opiekunem - osobą dorosłą. Wymaga się przestrzegania „Karty Turysty”. Obowiązek i koszty ubezpieczenia spoczywają na uczestnikach.
    Za wszelkie wypadki i szkody zaistniałe w trakcie rajdu z winy uczestników, odpowiedzialność prawną i materialną ponoszą uczestnicy i instytucje zgłaszające.
  3. Wyposażenie: uczestników rajdu obowiązuje posiadanie stosownego do pory roku ubioru, rower musi być sprawny pod względem wymagań przepisów ruchu drogowego. Drużyna i turyści indywidualni powinni posiadać apteczkę oraz zestaw naprawczy (klucze, dętkę, łatki itp.).
  4. Zgłoszenia należy wysłać na adres: biuro@gniezno.pttk.pl na kartach zgłoszeń z podaniem nazwisk uczestników oraz kierownika drużyny.
    Opłata za rajd wynosi 8,00 zł (członkowie PTTK z opłaconą składką członkowską 7,00 zł.) od osoby i będzie pobierana dnia 5 kwietnia 2017 r. w Biurze PTTK ul. Kościuszki 7 w godz. 16.00–17.00. Opłatę można wnieść na nowe konto bankowe: BGŻ S.A. 69 2030 0045 1110 0000 0403 9980 z dopiskiem „opłata za rajd rowerowy”. Termin zgłoszeń i wniesienia opłaty za rajd upływa dnia 5 kwietnia 2017 r. godz. 18.00. Dokonanie wpłaty po terminie nie gwarantuje uzyskania wszystkich świadczeń.
    Kontakt: Krystyna Sarnowska 601 428 903.
  5. Uprawnienia uczestników: znaczek rajdowy, posiłek turystyczny, punkty do KOT, okolicznościowy odcisk pieczęci, prawo do udziału w konkursach z nagrodami.
  6. Obowiązki uczestników:
    • przestrzeganie przepisów ruchu drogowego,
    • stosowania się do uwag i wskazówek prowadzących rajd,
    • nie wyprzedzania prowadzącego rajdu,
    • poinformowanie prowadzącego o rezygnacji z rajdu lub zamiarze odłączenia się od grupy,
    • udzielenia pomocy innym uczestnikom rajdu w razie awarii lub wypadku.
  7. Biuro rajdu, posiłek i konkursy na terenie Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Niechanowie, ul. Parkowa 8, w godz. 12.00-13.30.
  8. Wszyscy uczestnicy rajdu wyrażają zgodę na publikację ich wizerunków w relacjach z przebiegu rajdu, zamieszczonych w mediach oraz w materiałach promocyjnych organizatora. Udział w rajdzie jest równoznaczny z zapoznaniem się i akceptacją niniejszego Regulaminu.
  9. Postanowienia końcowe:
    Zaleca się używanie kasku i kamizelki odblaskowej.
    Rajd odbędzie się bez względu na pogodę. Ostateczna interpretacja regulaminu należy do Organizatora.
  10. Informacje na temat rajdu można znaleźć na stronie internetowej: www.gniezno.pttk.pl

Serdecznie zapraszamy
Organizatorzy

Pliki:
ZałącznikWielkość
PDF icon 2017rozpsezrowzgloszenie.pdf304.26 KB
Microsoft Office document icon 2017rozpsezrowzgloszenie.doc41 KB