X Rajd Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

sobota, 14.01.2012

Wędrowali aby uczcić Powstańców Wielkopolskich

W sobotę dnia 14 stycznia 2012 roku w zimowej scenerii odbył się X Rajd Turystyczny zorganizowany przez Oddział PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej w Gnieźnie. Celem imprezy było uczczenie 93. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego oraz upowszechnienie turystyki i krajoznawstwa wśród dzieci i młodzieży. W rajdzie wzięło udział 140 uczestników. Byli to uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego wraz z opiekunami oraz członkowie i sympatycy Klubu Górskiego „ORNAK”. Turyści pod opieką przewodników wędrowali ulicami Gniezna odwiedzając ważne miejsca związane z grudniem 1918 roku. Poznali sylwetki przywódców powstania z naszego miasta. Trasy rajdowe liczyły 9km. Meta rajdu była zlokalizowana na terenie Towarzystwa Czytelni Ludowych na Dalkach. Tam czekała na uczestników rajdu smaczna zupa jarzynowa. Każdy uczestnik otrzymał również znaczek rajdowy, pieczątkę okolicznościową oraz punkty do Odznaki Turystyki Pieszej. Organizatorzy rajdu przygotowali Konkurs wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim oraz loterię fantową.

Najlepszą znajomością wydarzeń Tamtych Dni wykazała się Julia Kraczek z Gimnazjum w Zdziechowie. II miejsce zajął Mateusz Wesołowski ze Szkoły Podstawowej nr 6 a na III miejscu uplasowała się Paulina Chojnacka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gnieźnie. Zwycięzcy otrzymali w nagrodę mapy i książki o tematyce turystycznej.

Rajd był dla młodych ludzi wspaniałą lekcją patriotyzmu i historii.

Już w lutym zapraszamy na kolejny zimowy rajd.