XII Ogólnopolski Rajd Turystyczny „Śladami Historii”

sobota, 13.05.2017

XII OGÓLNOPOLSKI RAJD TURYSTYCZNY „ŚLADAMI HISTORII”
13.05.2017 r.

Celem było: upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa, zapoznanie uczestników z regionem, w którym kształtowały się początki państwa polskiego.

Tegoroczny rajd poświęcony był: 600-leciu prymasostwa w Polsce.

Organizatorami Rajdu był: PTTK Oddział Ziemi Gnieźnieńskiej, Koło Przewodników PTTK im. H. Kasprowicz i Klub Górski PTTK „Ornak” im. ks. T. Hanelta w Gnieźnie.

Uczestnicy Rajdu wędrowali od pomnika św. Wojciecha, gdzie zapoznali się z 27 sylwetkami Prymasów Polski na plenerowej wystawie Miejskiego Ośrodka Kultury. Następnie trasa wiodła: kościół farny – Wzgórze Panieńskie - Dolina Pojednania i Wzgórze Lecha, gdzie zwiedzano Katedrę Gnieźnieńską.

Uczestników Rajdu z historią prymasostwa zapoznali przewodnicy: Tadeusz Gajda, Krystian Grajczak i Marek Wojciechowski.

W Rajdzie uczestniczyło 65 osób. Organizacją mety rajdu zlokalizowanej na terenie Pizzerii Wenecja zajęli się: Maria Wilkosz i Czesław Wilkosz. Na uczestników na mecie czekała pyszna pizza.

W konkursie wiedzy o Historii Prymasostwa wystartowało 9 osób. Zwyciężyła Katarzyna Lemiesz z WTZ w Gnieźnie, II miejsce zajęła Miriam Lewandowska z SP nr 5 w Gnieźnie, a III miejsce Szymon Andrzejczak, również z SP nr 5. Nagrody wręczył Czesław Wilkosz.

Na mecie był czynny punkt weryfikacyjny książeczek Odznaki Turystyki Pieszej, który obsługiwał Tadeusz Gajda.

Tekst: K. Grajczak
Zdjęcia: T. Gajda

1. Trasy rajdowe:
    • Piesze:
      • Pomnik św. Wojciecha - Rynek - Dolina Pojednania - Wzgórze Lecha (zwiedzanie Katedry Gnieźnieńskiej) - Pizzeria Wenecja
        • Start przy pomniku Św. Wojciecha - godz. 9.00.
        • Kierownik trasy: Tadeusz Gajda i Krystian Grajczak.
      • Kościół św. Michała - pomnik św. Wojciecha - Rynek - Dolina Pojednania - Wzgórze Lecha /zwiedzanie Katedry Gnieźnieńskiej/ - Pizzeria Wenecja
        • Start przy pomniku Św. Wojciecha - godz. 9.00.
        • Kierownik trasy: Sławomir Ratajczak i Marek Wojciechowski.
  2. Dopuszcza się przebycie tras dowolnych pieszych. Organizatorzy nie obsługują tych tras.
  3. Warunki uczestnictwa: w rajdzie mogą brać udział drużyny 5-10 osobowe oraz turyści indywidualni. Uczestnicy niepełnoletni mogą brać udział wraz z opiekunem - osobą dorosłą. Obowiązek i koszty ubezpieczenia spoczywają na uczestnikach. Za wszelkie wypadki i szkody zaistniałe w trakcie rajdu z winy uczestników odpowiedzialność prawną i materialną ponoszą uczestnicy i instytucje zgłaszające.
  4. Wyposażenie: uczestników rajdu obowiązuje posiadanie stosownego do pory roku obuwia i ubioru. Drużyna powinna posiadać apteczkę.
  5. Zgłoszenia należy wysłać pod adresem: biuro@gniezno.pttk.pl na kartach zgłoszeń z podaniem nazwisk uczestników oraz nazwisko kierownika drużyny. Opłata za rajd wynosi 7,00 zł od osoby, członkowie PTTK 6,00 zł i będzie pobierana dnia 10 maja 2017 r. w Biurze PTTK ul. Kościuszki 7 w godz. 16.00–17.30. Opłatę można wnieść na nowe konto bankowe: BGŻ S.A. 69 2030 0045 1110 0000 0403 9980 z dopiskiem „opłata za rajd” lub wpłacić na mecie rajdu. Termin zgłoszeń upływa dnia 11 maja 2017 r. do godz. 9.00.
    Kontakt: 662 501 060.
  6. Uprawnienia uczestników: w ramach wpisowego uczestnicy otrzymują znaczek rajdowy; punkty do OTP, posiłek na mecie, pieczątkę okolicznościową; prawo do udziału w konkursie wiedzy o Prymasach Polski.
  7. Meta rajdu zlokalizowana będzie na terenie Pizzernii Wenecja ul. Jeziorna 8 i czynna w godz. 10.30 - 12.30.
  8. Postanowienia końcowe: rajd odbędzie się bez względu na pogodę.

Serdecznie zapraszamy!