XII Rajd Turystyczny z okazji 95. rocznicy Powstania Wielkopolskiego

sobota, 18.01.2014
Rajd „Śladami Powstania Wielkopolskiego”

W sobotę dnia 18 stycznia 2014 roku odbył się XII rajd turystyczny „Śladami Powstania Wielkopolskiego”. Patronat nad rajdem objął Krzysztof Dereziński - Burmistrz miasta i gminy Trzemeszno. Organizatorem rajdu był Oddział PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej i Klub Górski „Ornak” im. ks. T. Hanelta. Celem rajdu było uczczenie 95. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa, propagowanie zdrowego stylu życia oraz rozbudzanie zainteresowań naszą Małą Ojczyzną. Uczestnikami imprezy byli głównie uczniowie gnieźnieńskich szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz turyści dorośli. Łącznie w rajdzie wzięły udział 82 osoby.

Trasa rajdowa rozpoczynała się na stacji PKP Trzemeszno, dokąd uczestnicy dojechali pociągiem i wiodła ulicami Trzemeszna. Turyści zostali podzieleni na dwie grupy i każda z nich wraz z przewodnikiem PTTK dotarła do najważniejszych atrakcji miasta: pomnik Kilińskiego, pomnik H. Cegielskiego, Bazylika oraz cmentarz z grobami powstańców wielkopolskich. Na osobę, która najszybciej dotrze do pomnika Władysława Wleklińskiego – dowódcy kompanii trzemeszeńskiej w Powstaniu Wielkopolskim, czekała nagroda ufundowana przez przewodnika jednej z grup a zarazem Prezesa PTTK. Kubek z logo PTTK trafił w ręce opiekuna grupy ze Szkoły Podstawowej nr 5 Sławomira Gniewoskiego.

Meta rajdu znajdowała się w Restauracji „Czeremcha”. Tam na zmarzniętych turystów (pogoda nas nie rozpieszczała: było chłodno, mglisto i wilgotno) czekała smaczna grochówka z bułką. Posileni turyści w ilości 20 osób przystąpili do konkursu wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Test składał się z 15 pytań i dotyczył wiedzy zdobytej m.in. na dzisiejszym rajdzie.

Zwycięzcami konkursu zostali:

1. Mikołaj Nowicki – Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice – Dzieciom” w Gnieźnie
  2. Kacper Kozłowski – Szkoła Podstawowa nr 5 w Gnieźnie
  3. Dominik Magoń – Szkoła Podstawowa nr 9 w Gnieźnie

Nagrody książkowe wręczył zwycięzcom przybyły na metę rajdu Burmistrz Krzysztof Dereziński. W kilku zdaniach przedstawił historię Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Trzemeszeńskiej.
Pani Edyta Kubiak – zastępca kierownika Referatu Spraw Obywatelskich i Promocji Gminy Trzemeszno sprezentowała każdemu uczestnikowi rajdu okazały kalendarz na rok 2014 z rysunkami przedstawiającymi architekturę Trzemeszna i okolic – dawniej i dziś.

Uczestnicy rajdu zdobyli kolejne 8 punktów do OTP. Pełni wrażeń i wiedzy udali się na dworzec PKP Trzemeszno, skąd odjechali pociągiem do Gniezna.

Dziękuję wszystkim uczestnikom rajdu za wspólne wędrowanie oraz przewodnikom za przekazanie cennych informacji o zwiedzanych miejscach.

Szczególne podziękowania składam Panu Burmistrzowi i jego pracownicy za finansowe wsparcie rajdu oraz poświęcony nam sobotni czas. Dziękuję za gościnne przyjęcie właścicielowi restauracji „Czeremcha” w Trzemesznie. Zapraszam na kolejne zimowe wędrowanie dnia 1 marca, tym razem z metą w Szkole Podstawowej nr 3 w Gnieźnie. Szczegóły wkrótce.

Komandor rajdu: Ewa Bosacka

1. Cele rajdu:
    • uczczenie 95. rocznicy Powstania Wielkopolskiego,
    • upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa,
    • propagowanie zdrowego stylu życia,
    • rozbudzanie zainteresowań naszą Małą Ojczyzną.
  2. Komitet Organizacyjny Rajdu:
    Komandor rajdu: Ewa Bosacka
    Z-ca komandora: Maria Gajda
    Sekretariat: Katarzyna Drygała
    Kierownictwo mety: Małgorzata Drewek
    Punkt weryfikacyjny: Tadeusz Gajda, Krystian Grajczak
  3. Organizator rajdu:
    Oddział PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej w Gnieźnie, Klub Górski PTTK „Ornak” im. ks. Tadeusza Hanelta w Gnieźnie.
  4. Trasa rajdowa:
    1. Trzemeszno (PKP) - Pomnik Jana Kilińskiego - Pomnik Hipolita Cegielskiego - Bazylika - cmentarz - Trzemeszno (PKP) - 8 km
      Kierownik trasy: Tadeusz Gajda, Krystian Grajczak
      Wyjazd: Gniezno PKP - godz. 8.39
      Start: Dworzec PKP Trzemeszno godz. 9.00
      Powrót: PKP Trzemeszno - godz. 14.10
    2. Dopuszcza się przebycie tras dowolnych. Organizatorzy nie obsługują tych tras.
  5. Warunki uczestnictwa: w rajdzie mogą brać udział drużyny 5-10 osobowe oraz turyści indywidualni. Uczestnicy niepełnoletni mogą brać udział wraz z opiekunem – osobą dorosłą. Wymaga się przestrzegania „Karty Turysty”. Obowiązek i koszty ubezpieczenia spoczywają na uczestnikach. Za wszelkie wypadki i szkody zaistniałe w trakcie rajdu z winy uczestników odpowiedzialność prawną i materialną ponoszą uczestnicy i instytucje zgłaszające.
  6. Wyposażenie: uczestników rajdu obowiązuje posiadanie stosownego do pory roku obuwia i ubioru. Drużyna powinna posiadać apteczkę.
  7. Zgłoszenia należy wysłać pod adresem: biuro@gniezno.pttk.pl na kartach zgłoszeń z podaniem nazwisk uczestników oraz kierownika drużyny. Opłata za rajd wynosi 8,00 zł od osoby i będzie pobierana w dniach 14-15 stycznia 2014 r. w Biurze Turystycznym „Edwardo” ul. Warszawska w godz. 9.00-14.00. Brak wpłaty w określonym terminie nie gwarantuje otrzymania pełnych świadczeń.
    Termin zgłoszeń do 15 stycznia 2014 r. do godziny 14.00.
    Kontakt tel. 694532157.
  8. Uprawnienia uczestników - uczestnicy otrzymują:
    • posiłek - grochówkę,
    • znaczek rajdowy,
    • punkty do OTP,
    • pieczątkę okolicznościową,
    • prawo do udziału w konkursie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim.
  9. Meta rajdu będzie zlokalizowana w Restauracji „Czeremcha” w Trzemesznie ul. św. Jana 20 i czynna w godz. 11.00-13.30

Serdecznie Zapraszamy