XIII Rajd Niepodległości

poniedziałek, 11.11.2013
XIII Rajd Niepodległości

Relacja z Rajdu Niepodległości 2013

W 13 Rajdzie Niepodległości pod patronatem Prezydenta Miasta Gniezna wzięło udział 258 osób. Uczestnikami byli uczniowie gnieźnieńskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także uczniowie z gminy Gniezno. Nie zabrakło również turystów indywidualnych. Na uczestników rajdu czekały na trasie zadania „11 pytań na 11 listopada”. Był to swoisty rodzaj sprawdzianu ze znajomości topografii miasta i spostrzegawczości.

Prawidłowe odpowiedzi na zadane pytania można było znaleźć na pamiątkowych tablicach i wskazanych miejscach. Dodatkowo przewodnicy Józef Szymański, Krystian Grajczak, Henryk Karasiewicz i Jarosław Górny opowiadali o ciekawostkach historycznych i turystycznych znajdujących się na trasie rajdu. Wielką atrakcją okazało się losowanie wśród uczestników tras rajdowych drobnych upominków. Na mecie rajdu w Pizzerii Wenecja na uczestników czekał słodki poczęstunek. Rozstrzygnięto też konkurs na najbardziej biało – czerwoną wędrującą drużynę. Komisja konkursu miała nie lada problem wyłonić zwycięzców, gdyż prawie każdy z uczestników posiadał elementy biało – czerwone. I tak pierwsze miejsce przyznano Szkole Podstawowej nr 6. Drugie miejsce przyznano drużynie ze Szkoły Podstawowej nr 8, która na tym rajdzie stanowiła najliczniejszą grupę. Trzecie miejsce przypadło Warsztatom Terapii Zajęciowej z Gniezna.

Motywem tegorocznego znaczka był mural z Powstańcem Wielkopolskim, który okazało się wielkim hitem wśród uczestników rajdu. Po odszukaniu muralu na trasie wszystkie grupy stawały do pamiątkowego zdjęcia. Warto wspomnieć, że mural powstał wiosną 2013 r. Organizatorzy dziękują wszystkim tym, którzy przyczynili się do sprawnego przeprowadzenia rajdu, a wszystkich tych, którzy nie uczestniczyli w rajdzie zachęcają do samodzielnego wędrowania rajdową trasą i rozwiązania zadań:

„11 pytań na 11 listopada”

  1. W jakich latach żył generał Józef Haller>
  2. Przy kościele Farnym zasadzono Dąb Pamięci, upamiętnia on...
  3. Budynek teatru dla pożytku gnieźnian wznieśli Pelagia i Józef Politowiczowie w roku ...
  4. Siostra Felicja Sieracka w budynku przy ulicy Lecha (obecne przedszkole) mieszkała i pracowała w latach ...
  5. W dniu 28 grudnia 1918 r. powstańcy zdobyli koszary znajdujące się przy ulicy Sobieskiego. Stacjonował tam ...
  6. Na stacji transformatorowej znajdującej się przy ulicy Żwirki i Wigury narożnik ulicy 3 Maja znajduje się tzw. mural w formie znaczka pocztowego z wizerunkiem Katedry Gnieźnieńskiej i powstańca. Podaj jak brzmi motto umieszczone na dole znaczka.
  7. Na cmentarzu św. Krzyża znajdują się dwie zbiorowe mogiły ofiar bombardowania Gniezna we wrześniu 1939 r. Podaj ile osób pochowano w zbiorowych mogiłach we wrześniu 1939 r.
  8. Podaj dokładną datę bombardowania Gniezna w 1939 r. (znajdziesz ją na pomniku).
  9. Na cmentarzu św. Krzyża znajduje się grób Józefa Chociszewskiego pisarza, redaktora Gazety Gnieźnieńskiej, wydawcy 252 pozycji w języku polskim, zwanego najpracowitszym Wielkopolaninem, represjonowanego przez rządy pruskie. Podaj datę jego śmierci.
  10. Pomnik Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu św. Piotra otoczony jest wieńcem powstańczych grobów. Czy wiesz ile ich jest?
  11. Czyja mogiła znajduje się przed grobem powstańca Ignacego Maćkowiaka, który poległ 2 lutego 1919 r. pod Rynarzewem?
  12. Upadek muru berlińskiego nastąpił z chwilą kiedy w Wolnej Polsce oficjalnie rozpoczęto obchodzić Narodowe Święto Niepodległości. Podaj rok kiedy to było?

Uczestnikami rajdu były : SP nr 2, SP nr 5, SP nr 6, SP nr 8, SP nr 9, SP nr 12, SP nr 14, SOSW nr2 Gniezno, WTZ Gniezno, TPD Gniezno, Gimnazjum nr2, Gimnazjum Rodzice Dzieciom, Gimnazjum Jankowo Dolne, Gimnazjum Szczytniki Duchowne, ZSP nr 3, ZSP nr 4, I LO Gniezno, Zakład Poprawczy Witkowo oraz turyści indywidualni.

Tekst: Marek Wojciechowski

Regulamin Rajdu

Cele rajdu

  • uczczenie 95. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości,
  • uczczenie miejsc Pamięci Narodowej znajdujących się w Gnieźnie,
  • udział w uroczystości patriotycznej pod pomnikiem Bolesława Chrobrego,
  • poznanie uroków i piękna naszej „Małej Ojczyzny” – Gniezna,
  • upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa,
  • umocnienie więzów koleżeńskich między turystami.
  1. Komitet Organizacyjny Rajdu:
    Komandor rajdu: Marek Wojciechowski
    Z-ca komandora: Edward Polański
    Sekretariat rajdu: Elżbieta Ewiak
    Kierownictwo mety: Kazimierz Mazur
    Punkt weryfikacyjny: Mirosław Tomaszewski, Krystian Grajczak
  2. Organizatorzy rajdu
    Oddział PTTK Gniezno,
    Klub Górski PTTK „Ornak” im. ks. T. Hanelta,
    Sklep i Hurtownia Artykułów Papierniczych, Szkolnych i Biurowych „OFICYNA” s. c. ul. H. Kołłątaja Gniezno
    Agencja Turystyczna „Edwardo” ul. Warszawska 30A Gniezno
  3. Termin rajdu: 11 listopada 2013 r.
  4. Trasy rajdowe:
    1. Rynek - ul. Franciszkańska - ul. św. Wojciecha - Cmentarz św. Piotra -Cmentarz św. Krzyża - ul. Żwirki i Wigury - ul. Sobieskiego - ul. Lecha - ul. Chrobrego - ul. Farna - Pomnik Bolesława Chrobrego.
      Start: Rynek przy tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci Józefa Hallera, godz. 9:30
      Kierownik trasy: Henryk Karasiewicz, Jarosław Górny
    2. Rynek - ul. Farna - ul. Franciszkańska - ul. Chrobrego - ul. Lecha - ul. Sobieskiego - ul. Żwirki i Wigury - Cmentarz św. Krzyża - Cmentarz św. Piotra - ul. św. Wojciecha - Pomnik Bolesława Chrobrego.
      Start: Rynek przy tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci Józefa Hallera, godz. 9:30
      Kierownik trasy: Józef Szymański, Krystian Grajczak
  5. Warunki uczestnictwa
    W Rajdzie mogą brać udział drużyny 5-10 osobowe oraz turyści indywidualni. Uczestnicy niepełnoletni mogą brać udział wraz z opiekunem - osobą dorosłą. Wymaga się przestrzegania „Karty Turysty”. Obowiązek i koszty ubezpieczenia spoczywają na uczestnikach, za wszelkie wypadki i szkody zaistniałe w trakcie Rajdu z winy uczestników odpowiedzialność prawną i materialną ponoszą uczestnicy i instytucje zgłaszające.
  6. Wyposażenie - uczestników Rajdu obowiązuje posiadanie stosownego do pory roku obuwia i ubioru. Drużyna powinna posiadać apteczkę i długopis.
  7. Zadania i konkurs – na trasie Rajdu na uczestników czekają zadania: 11 pytań na 11 listopada oraz konkurs na najbardziej polską, biało-czerwoną, wędrującą drużynę (flagi, czapki, chorągiewki, rozety itp.).
  8. Zgłoszenia należy wysyłać pod adres: biuro@gniezno.pttk.pl na kartach zgłoszeń z podaniem numeru trasy i nazwisk uczestników oraz nazwiska kierownika drużyny. Opłatę za rajd w wysokości 6 zł od osoby można wpłacać w Agencji Turystycznej „Edwardo”: ul. Warszawska 30A, w godzinach 10-13 lub przelewem na konto Bank Zachodni WBK S.A.I O/Gniezno nr 02-1090-1375-0000-0000-3700-4646, z dopiskiem „opłata za rajd” albo na mecie rajdu. Kontakt tel.: 662 501 060.
  9. Termin zgłoszeń do dnia 7 listopada 2013 roku godz. 12:00.
  10. Uprawnienia uczestników – uczestnicy otrzymują znaczek rajdowy, poczęstunek na mecie rajdu, punkty do OTP i pieczątkę okolicznościową związaną
    z XIII Rajdem Niepodległości.
  11. Meta Rajdu - będzie zlokalizowana w Pizzerii „Wenecja” przy ul. Jeziornej i będzie czynna po uroczystościach pod Pomnikiem w godz. 12.00 - 13.30.
  12. Rajd odbędzie się bez względu na pogodę.

Serdecznie zapraszamy, do zobaczenia na mecie!
Organizatorzy