XIII Rajd Turystyczny z okazji 96. rocznicy Powstania Wielkopolskiego

sobota, 17.01.2015

Czy umrzeć nam przyjdzie wśród boju, Czy w murach Szpandawy nam gnić, Z trudu naszego i znoju Polska powstanie by żyć! Maryński Patronat objęła Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego Pani Beata Tarczyńska.

Dnia 17 stycznia 2015 roku odbył się XIII Rajd Turystyczny „Szlakami Powstania Wielkopolskiego”. Organizatorami Rajdu byli: Oddział PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej w Gnieźnie, Klub Górski PTTK „ORNAK” im. ks. T. Hanelta w Gnieźnie oraz Zespół Szkolno–Gimnazjalny w Zdziechowie. Honorowy patronat nad rajdem objęła Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego Pani Beata Tarczyńska.

Głównym celem rajdu było uczczenie 96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W rajdzie wzięło udział 156 uczestników. Byli to głównie uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz osoby dorosłe. Trasa rajdu liczyła 9 km i przebiegała z cmentarza św. Piotra i Pawła przez Obórkę do Zdziechowy. Na cmentarzu przy replice przedwojennego pomnika Paweł Trygalski – nauczyciel historii z Gimnazjum nr 2 w Gnieźnie - przypomniał przebieg powstania na Ziemi Gnieźnieńskiej. Zapalono znicze i minutą ciszy uczczono wszystkich poległych powstańców i pochowanych na cmentarzu. Następnie uczestnicy w trzech grupach prowadzonych przez przodowników turystyki pieszej: Katarzynę Tubacką, Krystiana Grajczaka i Radosława Matyska udali się do Zdziechowy. W miejscowym kościele p.w. NMP Nieustającej Pomocy prezes PTTK Krystian Grajczak przedstawił historię tego obiektu, który został wybudowany w latach 1937-1939 jako wotum za zwycięską bitwę pod Zdziechową i odzyskanie przez Polskę niepodległości. Symboliczny znicz zapalono przy pomniku w Zdziechowie i wysłuchano historii Pałacu Rodziny Wendorffów. Na mecie w Zespole Szkolno – Gimnazjalnym czekała na turystów wyśmienita grochówka z kiełbasą a na deser drożdżówka i herbata. Turyści zdobyli kolejne punkty do Odznaki Turystyki Pieszej oraz okolicznościową pieczątkę.

Posileni i pełni wrażeń, chętni młodzi turyści (19 osób) przystąpili do pisania testu z wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą na temat powstania a zwycięzcami zostali:

W kategorii szkół podstawowych:

• Marcin Czudowski – SP nr 5
  • Rozalia Gruszczyńska – SP nr 5
  • Ewa Król – SOSW Gniezno

W kategorii szkół gimnazjalnych:

• Mikołaj Nowicki – Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice – Dzieciom”
  • Filip Sypniewski – Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice – Dzieciom”
  • Mikołaj Nowicki - Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice – Dzieciom”

Nagrody dla zwycięzców oraz drobne upominki dla wszystkich uczestników rajdu ufundowało Starostwo Powiatowe w Gnieźnie.

Dziękuję wszystkim uczestnikom rajdu za wspólne wędrowanie i miłą atmosferę w ten pochmurny styczniowy dzień, koleżankom i kolegom z K.G „Ornak” oraz Pawłowi Trygalskiemu za pomoc w zorganizowaniu rajdu, Dyrekcji i pracownikom obsługi Zespołu Szkolno - Gimnazjalnego w Zdziechowie za życzliwe przyjęcie, natomiast pracownikom Starostwa za okazaną pomoc rzeczową.

Zapraszamy na kolejny Zimowy Rajd Turystyczny organizowany przez Oddział PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej dnia 7 lutego.

Komandor Rajdu: Ewa Bosacka

Komitet Organizacyjny Rajdu

1. Cele rajdu

• uczczenie 96. rocznicy Powstania Wielkopolskiego,
    • upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa,
    • propagowanie zdrowego stylu życia,
    • rozbudzanie zainteresowań naszą Małą Ojczyzną.
  2.
  3. Komandor rajdu Ewa Bosacka Sekretariat Katarzyna Drygała Kierownictwo mety Małgorzata Drewek Punkt weryfikacyjny Krystian Grajczak
  4. Organizator rajdu

• Oddział PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej w Gnieźnie,
    • Zespół Szkolno – Gimnazjalny w Zdziechowie,
    • Klub Górski PTTK „Ornak” im. ks. T. Hanelta w Gnieźnie.
  5. Trasa rajdowa

1. Gniezno - Obórka - Zdziechowa (7 km) Kierownik trasy: Katarzyna Grzesiak, Krystian Grajczak Start: przy bramie wejściowej na cmentarz św. Piotra i Pawła ul. Powstańców Wielkopolskich godz. 9.00 (zapalenie zniczy na grobach Powstańców)
    2. Dopuszcza się przebycie tras dowolnych. Organizatorzy nie obsługują tych tras.
  6. Warunki uczestnictwa

W rajdzie mogą brać udział drużyny 5-10 osobowe oraz turyści indywidualni. Uczestnicy niepełnoletni mogą brać udział wraz z opiekunem – osobą dorosłą. Wymaga się przestrzegania „Karty Turysty”. Obowiązek i koszty ubezpieczenia spoczywają na uczestnikach. Za wszelkie wypadki i szkody zaistniałe w trakcie rajdu z winy uczestników odpowiedzialność prawną i materialną ponoszą uczestnicy i instytucje zgłaszające.

7. Wyposażenie

Uczestników rajdu obowiązuje posiadanie stosownego do pory roku obuwia i ubioru. Drużyna powinna posiadać apteczkę.

8. Zgłoszenia

Zgłoszenia należy wysłać pod adresem: biuro@gniezno.pttk.pl, na kartach zgłoszeń z podaniem nazwisk oraz nazwisko kierownika drużyny. Opłata od osoby wynosi 8,00 zł. Koszt autokaru - 4,00 zł od osoby. Opłatę można wpłacać przelewem na konto Bank Zachodni WBK S.A. I  O/Gniezno 02-1090-1375-0000-0000-3700-4646 „opłata za rajd” lub na mecie rajdu. Termin zgłoszeń do dnia 15 stycznia 2015 r. do godziny 14.00. Telefon kontaktowy 694 532 157.

9. Uprawnienia uczestników

Uczestnicy otrzymują: posiłek - grochówkę, znaczek rajdowy, punkty do OTP, pieczątkę okolicznościową, prawo do udziału w konkursie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim.

10. Meta rajdu

Meta będzie zlokalizowana w Zespole Szkolno – Gimnazjalnym w Zdziechowie i czynna w godz. 11.00-13.00

Serdecznie zapraszamy Organizatorzy