XIII Rajd Zimowy

sobota, 27.02.2016

W sobotę 27 lutego odbył się XIII Rajd Zimowy. Na starcie stawiła się grypa licząca 90 osób. Pogoda była bardzo przychylna bezwietrzna i słoneczna. Trasa rajdu wiodła obrzeżami miasta, ulicami: Staszica, Słowackiego, Kołłątaja, Wierzbiczany, Kasztelańska, Trzemeszeńska, ks.Zabłockiego, Zamiejska i Osiedle Róża, drogami mniej lub bardziej znanymi. W osiedlowej świetlicy (budynek byłej szkoły) znajdowała się meta. Na uczestników czekała ciepła zupka.

Na starcie wszyscy uczestnicy otrzymali zadanie konkursowe. Chętni w trakcie marszu mieli ułożyć wierszyk, rymowankę lub piosenkę na temat zimy. Wszyscy którzy wzięli udział w konkursie zostali nagrodzeni za pomysł i oryginalność. Najwyższą ocenę uzyskał zespół składający się z uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 i wychowanków Domu Dziecka ze Szkolnego Koła Turystycznego „Sienkiewiczowskie Włóczykije” za wykonanie marszowej piosenki. Drugie miejsce uzyskała rymowanka pana Piotra Grześkowiaka, w której autor nawiązał do rajdu zimowego. A na trzecim miejscu znaleźli się pozostali uczestnicy, przedstawiciele Szkoły Podstawowej Nr 9, Szkoły Podstawowej Nr 5 oraz Gimnazjum Stowarzyszenia Rodzice Dzieciom.

Tekst zwycięskiej piosenki

Refren
Płatki śniegu i bałwany
Taką zimę My kochamy

Po jesieni nastąpiła
Piękna długa biała zima
Płatki śniegu lecą z nieba
Tego dzieciom było trzeba

Zabierz łyżwy lep bałwana
Śniegu będzie po kolana
Wyjmij sanki, kulig zrób
Taka zima to jest cud

Rajd był również dobrą okazją do wręczenia Odznaki Jubileuszowej „1050 Rocznica Chrztu Polski”. Odznakę można zdobywać przez cały 2016 rok. Aby ją zdobyć należy zwiedzić trzy dowolnie wybrane obiekty z wymienionych w regulaminie. Jest wśród nich: Katedra Gnieźnieńska, wyspa Ostrów Lednicki, Muzeum Początków Państwa Polskiego. Regulamin Odznaki Jubileuszowej znajduje się na stronie internetowej PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej.

Jeden z młodszych turystów Olek Grześkowiak dla potwierdzenia zwiedzanych obiektów zrobił bardzo bogatą, kolorową, opatrzoną pieczątkami kronikę, która zwróciła szczególną uwagę Kapituły.

Uczestnikom dziękuję za przybycie i dobrą zabawę, a moim koleżankom i kolegom za wsparcie i pomoc w organizacji rajdu.

Komandor rajdu
Katarzyna Drygała

Zdjęcia: M. Oszutowska, P.Grześkowiak, K.Drygała

1. Cele rajdu:
    • zapoznanie uczestników rajdu z walorami krajoznawczo-turystycznymi Gniezna i okolic,
    • upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa,
    • propagowanie zdrowego stylu życia.
  2. Komitet Organizacyjny Rajdu:
    • Komandor rajdu: Katarzyna Drygała
    • Kierownictwo mety: Małgorzata Kubiś-Drewek, Ewa Bosacka
    • Sekretariat: Maria Gajda
    • Punkt weryfikacyjny: Krystian Grajczak, Tadeusz Gajda
  3. Organizator rajdu:
    • Oddział PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej w Gnieźnie,
    • Klub Górski PTTK „Ornak” im. ks. T. Hanelta w Gnieźnie,
    • Rada Osiedla Róża.
  4. Trasy rajdowe:
    • I. Szkoła Podstawowa nr 9 ul. Staszica - ul. Słowackiego - ul. Kołłątaja - ul. Wierzbiczany - ul. Kasztelańska - ul. Trzemeszeńska - ul. ks. M. Zabłockiego - ul. Zamiejska - Osiedle Róża (7 km)
      • Start: Szkoła Podstawowa nr 9 - godz. 9.00
      • Kierownik trasy: Tadeusz Gajda, Krystian Grajczak, Jerzy Wojciak
    • II. Dopuszcza się przebycie tras dowolnych, pod warunkiem zgłoszenia drużyny z opiekunem. Organizatorzy nie obsługują tych tras.
  5. Warunki uczestnictwa:
    w rajdzie mogą brać udział drużyny 5-10 osobowe oraz turyści indywidualni. Uczestnicy niepełnoletni mogą brać udział wraz z opiekunem - osobą dorosłą. Wymaga się przestrzegania „Karty Turysty”. Obowiązek i koszty ubezpieczenia spoczywają na uczestnikach. Za wszelkie wypadki i szkody zaistniałe w trakcie rajdu z winy uczestników, odpowiedzialność prawną i materialną ponoszą uczestnicy i instytucje zgłaszające.
  6. Wyposażenie:
    uczestników rajdu obowiązuje posiadanie stosownego do pory roku obuwia i ubioru. Drużyna powinna posiadać apteczkę.
  7. Zgłoszenia należy wysłać pod adresem: biuro@gniezno.pttk.pl, na kartach zgłoszeń, nazwisk uczestników oraz kierownika drużyny. Opłata za rajd wynosi 8,00 zł od osoby. Opłatę można wpłacać dnia 24.02.2016 w Biurze PTTK ul. Kościuszki 7 w godz. 16.00-17.30 lub przelewem na konto BGŻ S.A. 69 2030 0045 1110 0000 0403 9980 z dopiskiem „opłata za rajd” lub na mecie rajdu.
    Termin zgłoszeń do dnia 24.02.2016 r. do godziny 18.00.
    Telefon kontaktowy tel. 606 966 112.
  8. Uprawnienia uczestników:
    • znaczek rajdowy,
    • ciepły posiłek,
    • punkty do OTP,
    • stempel okolicznościowy,
    • prawo do udziału w konkursach.
  9. Meta rajdu będzie zlokalizowana w Świetlicy Osiedla Róża (budynek byłej szkoły) i czynna w godz. 11.00 -13.00

Serdecznie Zapraszamy