XLII Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno – Krajoznawczy PTTK - Finał Powiatowy „Gniezno 2014”

piątek, 21.02.2014

W piątek, 21 lutego 2014 r. w Zespole Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Gnieźnie odbył się Finał Powiatowy „Gniezno 2014” XLII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK. Organizatorami był Oddział PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej i Oddziałowa Komisja Turystyki Młodzieżowej w Gnieźnie.

W Turnieju rywalizowały trzyosobowe zespoły z powiatu gnieźnieńskiego, w trzech grupach wiekowych: szkoły podstawowe, szkoły gimnazjalne i szkoły ponadgimnazjalne. Uczestnicy rozwiązywali indywidualnie testy:

1. krajoznawczy - 30 pytań;
  2. wiedzy turystycznej i topograficznej - 10 pytań;
  3. ze znajomości przepisów ruchu drogowego - 10 pytań;
  4. Samarytanka - test wiedzy z zakresu bezpieczeństwa, higieny i ogólnych zasad udzielania pierwszej pomocy - 10 pytań.

Komisji sędziowskiej przewodniczył Paweł Paluszkiewicz. Sędziego głównego wspomagali: Katarzyna Grzesiak, Małgorzata Kubiś-Drewek, Ewa Bosacka, Beata Chlebowska, Karol Stachowiak i Krystian Grajczak.

Do kolejnego etapu – wojewódzkiego zakwalifikowały się drużyny, które zajęły I i II miejsca w poszczególnych grupach wiekowych:

Szkoły podstawowe

1. Szkoła Podstawowa z Żydowa
  2. Szkoła Podstawowa z Modliszewka

Szkoły gimnazjalne

1. Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice-Dzieciom” z Gniezna
  2. Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Szczytnikach Duchownych

Szkoły ponadgimnazjalne

1. Liceum Ogólnokształcące nr I z Gniezna
  2. Zespół Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych z Gniezna

Klasyfikacja indywidualna przedstawia się następująco:

Szkoły podstawowe

1. Gracjan Jaskulski - SP Żydowo
  2. Kinga Jaskulska - SP Żydowo
  3. Maciej Helman - SP Modliszewko

Szkoły gimnazjalne

1. Mikołaj Nowicki - Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice-Dzieciom” Gniezno
  2. Robert Guziałek - Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice-Dzieciom” Gniezno
  3. Aleksander Nijak - Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice-Dzieciom” Gniezno

Szkoły ponadgimnazjalne

1. Maciej Kiałka – I LO Gniezno
  2. Angelika Gozdowska – ZSEO Gniezno
  3. Piotr Chudy – I LO Gniezno

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy sukcesów w etapie wojewódzkim. Finał odbędzie się 11 i 12 kwietnia 2014 r. w SP nr 3 w Gnieźnie.
Tekst: Wioletta Nowaczyk - komandor XLII OMTT-K PTTK

Komitet organizacyjny Turnieju
Komandor Turnieju: Małgorzata Kubiś-Drewek, Wioletta Nowaczyk
Z-ca komandora ds. organizacyjnych: Beata Chlebowska
Z-ca komandora ds. technicznych: Karol Stachowiak
Sekretariat Turnieju: Małgorzata Kowalczyk

Skład Sędziowski
Sędzia Główny: Paweł Paluszkiewicz
Zastępca sędziego: Katarzyna Grzesiak
Członkowie: Ewa Bosacka, Krystian Grajczak

1. Baza Turnieju:
    Zespół Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia przy ul. B. Chrobrego 23 w Gnieźnie.
    Rozpoczęcie Turnieju o godzinie 16.00 sala nr 44
  2. Warunki uczestnictwa:
    Uczestnikami turnieju są 3-osobowe drużyny rywalizujące w trzech grupach wiekowych: szkoły podstawowe, szkoły gimnazjalne i szkoły ponadgimnazjalne.
    Drużyny mogą uczestniczyć w Turnieju wyłącznie pod opieką osób dorosłych.
    Każdy uczestnik zobowiązany jest posiadać:
    • aktualną legitymację szkolną,
    • przybory do pisania.

Wymaga się przestrzegania „Karty Turysty”. Obowiązek i koszty ubezpieczenia spoczywają na uczestnikach. Za wszelkie wypadki i szkody zaistniałe w Turnieju z winy uczestników odpowiedzialność prawną i materialną ponoszą uczestnicy
    i instytucje zgłaszające.

3. Zgłoszenia należy wysłać pod adresem: biuro@gniezno.pttk.pl
    Odpłatność od drużyny wynosi 34,00 zł, które należy wpłacić w sekretariacie Turnieju. Termin zgłoszeń do dnia 17 lutego 2014 roku.
  4. W ramach Turnieju przeprowadzone zostaną następujące konkurencje:
    1. Test krajoznawczy - 30 pytań (literatura: Kanon Krajoznawczy Polski pod red. Włodzimierza Łęckiego - województwo Wielkopolskie lub www.kanon.pttk.pl - województwo Wielkopolskie, Mapa Turystyczna Powiatu Gnieźnieńskiego),
    2. Test wiedzy turystycznej i topograficznej - 10 pytań,
    3. Test ze znajomości przepisów ruchu drogowego - 10 pytań,

Uwaga zmiana Regulaminu Turnieju!
    Uczestnik Turnieju może zdobyć w konkurencjach od 1 do 4 - max. 60 pkt, drużyna - max. 180 pkt.

5. Podczas przeprowadzania testów i konkurencji turniejowych obowiązuje zakaz używania telefonów komórkowych, mini komputerów i innych podobnych urządzeń elektronicznych.
  6. We wszystkich konkurencjach uczestnicy startują samodzielnie. Jakakolwiek forma pomocy lub ingerencji ze strony opiekunów może stanowić podstawę nie sklasyfikowania drużyny.
  7. We wszystkich sprawach nieuregulowanych w niniejszym regulaminie ma zastosowanie regulamin OMTTK PTTK. Szczegóły na stronie: www.mlodziez.pttk.pl
  8. Do kolejnego etapu – wojewódzkiego kwalifikują się drużyny które zajęły I i II miejsca w poszczególnych grupach wiekowych, finał wojewódzki odbędzie się w Gnieźnie w dniach 11-12 kwietnia 2014 r.
  9. Organizatorzy