XLIII Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno-Krajoznawczy PTTK - Finał Wojewódzki

piątek, 24.04.2015 do sobota, 25.04.2015

Organizatorem Turnieju z upoważnienia Rady Programowej do spraw Młodzieży Szkolnej Zarządu Głównego PTTK w Warszawie był Oddział PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej w Gnieźnie, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 2 im. Janusza Kusocińskiego w Gnieźnie i Klub Górski PTTK „Ornak” im. ks. T. Hanelta w Gnieźnie.

Patronat nad Turniejem sprawował Poseł na Sejm RP - Tadeusz Tomaszewski, Prezydent Miasta Gniezna – Tomasz Budasz, Starosta Gnieźnieński – Beata Tarczyńska i Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu - Janusz Łakomiec.
Życzliwej pomocy i wsparcia organizatorom Turnieju udzielili: Poseł na Sejm RP Tadeusz Tomaszewski, Specjalista ds. turystyki i rekreacji Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu - Piotr Basiński, Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2 im. Janusza Kusocińskiego w Gnieźnie - Magdalena Wrzesińska, Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, Urząd Miejski w Gnieźnie i Firma COPYPOINT w Gnieźnie.

W skład Komitetu Organizacyjnego wchodziły następujące osoby: Krystian Grajczak - komandor Turnieju, Szymon Robaszkiewicz - z-ca komandora ds. organizacyjnych; członkowie - Beata Chlebowska, Katarzyna Drygała, Tadeusz Gajda, Małgorzata Kowalczyk, Magdalena Kubasik, Wioletta Nowaczyk, Edward Polański, Krystyna Sarnowska i Marek Wojciechowski.

Skład Sędziowski: Sędzia Główny: Paweł Paluszkiewicz; z-ca Sędziego Głównego: Katarzyna Tubacka; członek: Paweł Kubasik. Skład Kolegium Odwoławczego: Krystian Grajczak, Paweł Paluszkiewicz, Elzbieta Sibińska, Andrzej Surdyk i Jolanta Woropaj.

W Turnieju startowały 3-osobowe drużyny rywalizujące w trzech grupach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne - w sumie 16 drużyn.

W ramach Turnieju przeprowadzono następujące konkurencje:

1. Test krajoznawczy.
  2. Test wiedzy turystycznej.
  3. Test wiedzy topograficznej.
  4. Turystyczny marsz na orientację.
  5. Kolarski tor sprawnościowy
    • kolarski tor przeszkód,
    • test ze znajomości przepisów ruchu drogowego.
  6. Samarytanka.
    • test wiedzy z zakresu bezpieczeństwa, higieny i ogólnych zasad udzielania  pierwszej pomocy,
    • praktyczna umiejętność udzielania pierwszej pomocy i korzystania z zawartości apteczki.
  7. Turystyczne ABC: pakowanie plecaka turystycznego, rzut do celu, rozpoznawanie śladów, tropów zwierząt, ochrona przyrody.
  8. Ocena uprawnień i odznak turystycznych PTTK.

Klasyfikacja drużynowa

Szkoły Podstawowe

1. SKKT PTTK „Obieżyświat” przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum - Słupia Wielka
  2. Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza - Skoki