XLV Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno – Krajoznawczy Pttk - Finał Powiatowy „Gniezno 2017”

czwartek, 16.03.2017

Relacja z Turnieju

Organizatorem Turnieju z upoważnienia Rady Programowej do spraw Młodzieży Szkolnej Zarządu Głównego PTTK w Warszawie był Oddział PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej w Gnieźnie i Zespół Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Gnieźnie.

Życzliwej pomocy i wsparcia organizatorom Turnieju udzielili: Starostwo Powiatowe   Gnieźnie i Urząd Miejski w Gnieźnie.

W skład Komitetu Organizacyjnego wchodziły następujące osoby: Ewa Bosacka, Małgorzata Kubiś-Drewek, Katarzyna Tubacka, Krystian Grajczk oraz Wioletta Nowaczyk - komandor Turnieju.

W Turnieju startowały 3-osobowe drużyny rywalizujące w trzech grupach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.

W ramach Turnieju przeprowadzono następujące konkurencje:

1. Test krajoznawczy,
  2. Test wiedzy turystycznej i topograficznej,
  3. Test ze znajomości przepisów ruchu drogowego,
  4. Test wiedzy z zakresu bezpieczeństwa, higieny i ogólnych zasad udzielania pierwszej pomocy.

W kategorii szkół podstawowych zwyciężył Zespół Szkół Publicznych - Szkoła Podstawowa z Żydowa, w kategorii szkół gimnazjalnych: Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice – Dzieciom” z Gniezna, natomiast w kategorii szkół ponadgimnazjalnych: II Liceum Ogólnokształcące im Bolesława Chrobrego z Gniezna. Srebro wywalczyły szkoły: Zespoł Szkół Publicznych - Gimnazjum w Żydowie i I Liceum Ogólnokształcące im Dąbrówki w Gnieźnie, a brąz Zespoł Szkolno-Gimnazjalny w Zdziechowie i Zespół Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Gnieźnie.

Klasyfikacja indywidualna

Szkoły Podstawowe

1. Kamila Filipczak - Zespół Szkół Publicznych - Szkoła Podstawowa - Żydowo
  2. Julia Rachwalik - Zespół Szkół Publicznych - Szkoła Podstawowa - Żydowo
  3. Rozalia Gogolik - Zespół Szkół Publicznych - Szkoła Podstawowa - Żydowo

Gimnazja

1. Jakub Michalak - Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice – Dzieciom” - Gniezno
  2. Aleksandra Franek - Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice – Dzieciom” – Gniezno i Gracjan Jaskulski - Zespół Szkół Publicznych – Gimnazjum - Żydowo
  3. Karol Dominiczak - Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice – Dzieciom” - Gniezno

Szkoły Ponadgimnazjalne

1. Mikołaj Nowicki - II Liceum Ogólnokształcące - Gniezno
  2. Małgorzata Gołębiowska - II Liceum Ogólnokształcące - Gniezno
  3. Dariusz Sochacki - I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego - Gniezno

Medale i nagrody wręczała Kierownik Szkolenia Praktycznego w ZSEO, pani Magdalena Trzaskawka.

Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom i już dziś zapraszamy na 46 Finał za rok.

Opis i zdjęcia: Wioletta Nowaczyk

Komitet Organizacyjny Turnieju

Komandor Turnieju: Wioletta Nowaczyk,
Z-ca komandora ds. organizacyjnych: Beata Chlebowska,
Z-ca komandora ds. technicznych: Joanna Olszewska-Kowalska
Sekretariat Turnieju: Małgorzata Kubiś-Drewek, Ewa Bosacka
Sędzia Główny: Krystian Grajczak, Karol Stachowiak

1. Baza Turnieju
    Zespół Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia przy ul. B. Chrobrego 23 w Gnieźnie.
    Rozpoczęcie Turnieju o godzinie 16.00 sala nr 38.
  2. Warunki uczestnictwa
    Uczestnikami turnieju są 3-osobowe drużyny rywalizujące w trzech grupach wiekowych: szkoły podstawowe, szkoły gimnazjalne i szkoły ponadgimnazjalne.
    Drużyny mogą uczestniczyć w Turnieju wyłącznie pod opieką osób dorosłych.
    ​Każdy uczestnik zobowiązany jest posiadać: Wymaga się przestrzegania „Karty Turysty”. Obowiązek i koszty ubezpieczenia spoczywają na uczestnikach. Za wszelkie wypadki i szkody zaistniałe w Turnieju z winy uczestników odpowiedzialność prawną i materialną ponoszą uczestnicy i instytucje zgłaszające.
    • aktualną legitymację szkolną,
    • przybory do pisania.
  3. Zgłoszenia należy wysłać pod adresem: biuro@gniezno.pttk.pl
    Odpłatność od drużyny wynosi 25,00 zł, które należy wpłacić w sekretariacie Turnieju. Termin zgłoszeń do dnia 10 marca 2017 roku.
  4. W ramach Turnieju przeprowadzone zostaną następujące konkurencje:
    1. Test krajoznawczy - 20 pytań (literatura: Kanon Krajoznawczy Polski pod red. Włodzimierza Łęckiego - lub www.kanon.pttk.pl - województwo podkarpackie i wielkopolskie).
    2. Test wiedzy turystycznej i topograficznej - 10 pytań,
    3. Test ze znajomości przepisów ruchu drogowego - 10 pytań,
    4. Samarytanka - test wiedzy z zakresu bezpieczeństwa, higieny i ogólnych zasad udzielania pierwszej pomocy - 10 pytań.

Uwaga zmiana Regulaminu Turnieju!
      Uczestnik Turnieju może zdobyć w konkurencjach od 1 do 4 - max. 50 pkt, drużyna - max. 150 pkt.

5. Podczas przeprowadzania testów i konkurencji turniejowych obowiązuje zakaz używania telefonów komórkowych, mini komputerów i innych podobnych urządzeń elektronicznych.
  6. We wszystkich konkurencjach uczestnicy startują samodzielnie. Jakakolwiek forma pomocy lub ingerencji ze strony opiekunów może stanowić podstawę nie sklasyfikowania drużyny.
  7. We wszystkich sprawach nieuregulowanych w niniejszym regulaminie ma zastosowanie regulamin OMTTK PTTK. Szczegóły na stronie: www.mlodziez.pttk.pl
  8. Do kolejnego etapu – wojewódzkiego kwalifikują się drużyny które zajęły I miejsca w poszczególnych grupach wiekowych, finał wojewódzki odbędzie się w Wągrowcu w dniach 22 kwietnia 2017 r.