XVI Rajd Niepodległości

piątek, 11.11.2016

Relacja

Dzień 11 listopada to w naszym kalendarzu data szczególna. Mamy wtedy możliwość świętować odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Każdy może to zrobić na swój własny sposób. W obchody Święta Niepodległości w naszym mieście Gimnazjum nr 2 włączyło się w sposób szczególny. Wraz z Oddziałem PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej zorganizowało XVI Rajd Niepodległości. Trasa wiodła od kościoła  p.w. Chrystusa Wieczystego Kapłana przez ulice w pobliżu kościoła poświęcone osobom i wydarzeniom związanym z walką o niepodległość: Wiosnę Ludów, Powstanie Wielkopolskie, Kampanię Wrześniową wraz z obroną Gniezna, walkę w czasie całej II wojny światowej wraz z Powstaniem Warszawskim. Symbolicznym zwieńczeniem opisu walk o niepodległość była ulica Wolności, którą uczestnicy dotarli do ulicy Witkowskiej. Następnym elementem rajdu była wizyta na cmentarzu przy ulicy Witkowskiej. Tam turyści zgromadzili się przy kwaterze wojskowej żołnierzy poległych w wojnie polsko – bolszewickiej. Zapaleniem znicza uczcili pamięć wszystkich poległych w walce za Ojczyznę. Kolejnym etapem rajdu było Gimnazjum nr 2, gdzie zlokalizowana została meta. 

Na mecie uczestnicy wypełnili quiz z 13 pytaniami związanymi z tematyką rajdu. Pytania ułożył i informacje o walkach przygotował nauczyciel Gimnazjum nr 2, Paweł Trygalski. Bezkonkurencyjni w quizie okazali się przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 6, Szkoły Podstawowej nr 5 oraz Domu Dziecka. Tam rozstrzygnięty został też konkurs na najlepszy biało – czerwony strój. Tutaj z kolei żadnych szans rywalom nie dały drużyny Szkoły Podstawowej nr 8 oraz Domu Dziecka. Zwycięzcy w każdej kategorii otrzymali nagrody (także słodkie). Szczególne uznanie wzbudził wśród uczestników ciepły posiłek przygotowany przez pracowników Gimnazjum (pyszna grochówka z „wkładką”) – serdeczne podziękowanie. Sami uczestnicy, w liczbie ponad 130 osób, wyrazili wielkie uznanie organizatorom za możliwość aktywnego uczczenia Święta Niepodległości. Bardzo ważne okazały się dla nich otrzymane w trakcie rajdu informacje o wydarzeniach i uczestnikach walk o Niepodległą. Ze swojej strony serdecznie dziękujemy Oddziałowi PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej za współpracę przy realizacji tego ciekawego projektu. Jesteśmy przekonani, że uczestnicy rajdu są zadowoleni z gościny w naszym gimnazjum, i że spotkamy się na kolejnych rajdowych trasach nie tylko przy okazji Święta Niepodległości. 

Do zobaczenia!
Paweł Trygalski

 

Regulamin

  1. Cele rajdu:
    • uczczenie 98. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości,
    • uczczenie miejsc Pamięci Narodowej znajdujących się w Gnieźnie, 
    • poznanie uroków i piękna naszej „Małej Ojczyzny” – Gniezna, 
    • upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa, 
    • umocnienie więzów koleżeńskich między turystami.
  2. Komitet Organizacyjny Rajdu:
    • Komandor rajdu: Paweł Trygalski
    • Z-ca komandora: Marek Wojciechowski        
    • Sekretariat rajdu: Ewa Bosacka, Katarzyna Drygała
    • Kierownictwo mety: Edward Polański
    • Punkt weryfikacyjny: Krystian Grajczak
  3. Organizatorzy rajdu: 
    • Oddział PTTK Gniezno, 
    • Gimnazjum nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 w Gnieźnie,
    • Klub Górski PTTK „Ornak” im. ks. T. Hanelta, 
    • Sklep i Hurtownia Artykułów Papierniczych, Szkolnych i Biurowych „OFICYNA” s. c. ul. H. Kołłątaja Gniezno, Agencja Turystyczna „Edwardo” Gniezno.
  4. Trasa rajdowa:
    Kościół p.w. Chrystusa Wieczystego Kapłana - ul. Mariana Wachtla -  ul. 28 grudnia - ul. Bohaterów Westerplatte - ul. Armii Krajowej - ul. Powstania Warszawskiego - ul. Kampanii Wrześniowej - ul. Armii Poznań - ul. Wiosny Ludów - ul. Witkowska - ul. Dworcowa - ul. Pocztowa (6 km)
    Start: Plac przed kościołem pw. Chrystusa Wieczystego Kapłana na Osiedlu Grunwaldzkim godz. 9:00
    Kierownik trasy: Paweł Trygalski, Marek Wojciechowski.
  5. Warunki uczestnictwa:
    W Rajdzie mogą brać udział drużyny 5-10 osobowe oraz turyści indywidualni. Uczestnicy niepełnoletni mogą brać udział wraz z opiekunem - osobą dorosłą. Wymaga się przestrzegania „Karty Turysty”. Obowiązek i koszty ubezpieczenia spoczywają na uczestnikach, za wszelkie wypadki i szkody zaistniałe w trakcie rajdu z winy uczestników odpowiedzialność prawną i materialną ponoszą uczestnicy i instytucje zgłaszające.
  6. Wyposażenie - uczestników rajdu obowiązuje posiadanie stosownego do pory roku obuwia i ubioru. Drużyna powinna posiadać apteczkę.
  7. Zadania i konkurs – na trasie Rajdu na uczestników czekają zadania: quiz (zagadnienia do pytań quizowych: Powstanie Wielkopolskie, Wiosna Ludów, II wojna światowa – związane z nazwami ulic i wojna polsko – bolszewicka) oraz konkurs na najbardziej biało-czerwoną, wędrującą drużynę (flagi, czapki, chorągiewki, rozety itp.). W trakcie rajdu postój na cmentarzu przy ul. Witkowskiej i  zapalenie zniczy w kwaterze żołnierzy poległych w wojnie polsko – bolszewickiej.
  8. Zgłoszenia należy wysyłać pod adres: biuro@gniezno.pttk.pl na kartach zgłoszeń z podaniem nazwisk uczestników oraz nazwiska kierownika drużyny. 
    Opłata za rajd wynosi 6 zł, członkowie PTTK 5 zł od osoby. Można ją wpłacać przelewem na konto BGŻ S.A. 69 2030 0045 1110 0000 0403 9980 z dopiskiem „opłata za rajd” lub na mecie rajdu. Kontakt tel. 691 251 891.
    Termin zgłoszeń do dnia 8 listopada 2016 roku godz. 12:00 
  9. Uprawnienia uczestników – uczestnicy otrzymują znaczek rajdowy, posiłek na mecie rajdu (grochówka + chleb), punkty do OTP i pieczątkę okolicznościową związaną z XVI Rajdem Niepodległości.
  10. Meta Rajdu - będzie zlokalizowana na terenie Gimnazjum nr 2 w Gnieźnie przy ul. Pocztowej 11 i będzie czynna po uroczystościach pod Pomnikiem w godz. 11.00 - 13.00.
  11. Rajd odbędzie się bez względu na pogodę.

Serdecznie zapraszamy
Do zobaczenia na mecie
Organizatorzy