XXI Rajd „Śladami Starej Baśni”

sobota, 10.05.2014

W Rajdzie udział wzięło 155 osób (wraz z organizatorami). Na trasie pieszej „Trzech Jezior” wędrowało 50 uczestników, a na trasie „Historycznej” - 75 osób. Natomiast trasa rowerowa zgromadziła 21 kolarzy.

Na mecie uczestnicy otrzymali w ramach posiłku pizzę i soczek owocowy. Rozstrzygnięto dwa konkursy. W pierwszym na strój nawiązujący do realiów historycznych najlepiej zaprezentował się Paweł Dolata z SP nr 9 z Gniezna. Szkoda że był jego jedynym uczestnikiem. Natomiast w konkursie czytania fragmentów tekstu „Starej Baśni” J. I. Kraszewskiego wzięło udział 10 chętnych. Najładniej czytała Wiktoria Szarzyńska z SP nr 5 w Gnieźnie. Drugie miejsce komisja przyznała Filipowi Sypniewskiemu z Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice Dzieciom”, a Mikołaj Kornet z tego samego Gimnazjum i Gabrysia Banaszak z SP nr 6 w Gnieźnie zajęli III miejsce. Wszystkich uczestników konkursów nagrodzono folderami krajoznawczymi z naszego regionu oraz nagrodą rzeczową.

Pogoda dopisała w miarę i Rajd można uznać za udany.
Zapraszamy na nasze kolejne rajdy po Ziemi Gnieźnieńskiej!

Tekst i zdjęcia: Tadeusz Gajda

1. Cele rajdu:
    • wędrówka i zabawa na świeżym powietrzu,
    • upowszechnianie  idei turystyki i krajoznawstwa.
  2. Komitet Organizacyjny Rajdu:
    Komandor rajdu: Maria Gajda
    Sekretariat: Elżbieta Ewiak
    Kierownictwo mety: Małgorzata Kowalczyk
    Punkt weryfikacyjny: Mirosław Tomaszewski
  3. Organizatorami rajdu są: Oddział PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej i Klub Górski PTTK „Ornak” im. ks. T. Hanelta w Gnieźnie.
  4. Trasy rajdowe
    1. "Trasa Trzech Jezior" (8 km)
      SP nr 9 - ul. Staszica - ul. Spokojna - dookoła jez. Winiary - ul. Wodna - ul. Żabia - jez. Jelonek (obejście od strony MPPP) - Pizzeria "Wenecja".
      Start: Szkoła Podstawowa nr 9 - ul. Staszica - godz. 9:00.
      Kierownik trasy: Barbara Kiełpińska, Stefania Wojciak.
    2. "Historyczna" (8 km)
      Dworzec PKP - Park Kościuszki (schrony z września 1939 r.) - wiadukt kolejowy im. Popiełuszki - ul. Wrzesińska (tereny dawnej Cukrowni) - ul. Kokoszki - ul. ks. Ludwiczaka (TCL) - ul. Dalkoska - ul. Łąkowa - jez. Jelonek - Pizzeria "Wenecja".
      Start: Dworzec PKP - godz. 9.00.
      Kierownik trasy: Tadeusz Gajda, Mirosława Gostyńska.
    3. Trasa rowerowa (15 km)
      Gniezno - Skiereszewo - Mnichowo - Kokoszki - Dalki - Gniezno Pizzeria "Wenecja"
      Start: Gniezno, ul. Kostrzewskiego przy bramie Zakonu Sióstr Karmelitanek Bosych - godz. 9.30
      Kierownik trasy: Ewa Bosacka, Krzysztof Kaźmierski
    4. Dopuszcza się przebycie tras dowolnych pod warunkiem zgłoszenia drużyny z opiekunem pełnoletnim. Organizatorzy nie obsługują tych tras.
  5. Warunki uczestnictwa: w rajdzie mogą brać udział drużyny 5-10 osobowe oraz turyści indywidualni. Uczestnicy niepełnoletni mogą brać udział wraz z opiekunem - osobą dorosłą. Wymaga się przestrzegania "Karty Turysty". Obowiązek i koszty ubezpieczenia spoczywają na uczestnikach. Za wszelkie wypadki i szkody zaistniałe w trakcie rajdu z winy uczestników odpowiedzialność prawną i materialną ponoszą uczestnicy i instytucje zgłaszające.
  6. Wyposażenie: uczestników rajdu obowiązuje posiadanie stosownego do pory roku obuwia i ubioru. Drużyna powinna posiadać apteczkę.
  7. Zgłoszenia należy wysłać pod adresem: biuro@gniezno.pttk.pl na kartach zgłoszeń z podaniem numeru trasy i nazwisk oraz nazwiska kierownika drużyny. Opłata za rajd wynosi 8,00 zł od osoby i będzie pobierana w dniach 6-7 maja 2014 w Biurze Turystycznym "Edwardo" ul. Warszawska w godz. 11:00 - 15:00.
    Opłatę można wpłacać na konto: Bank Zachodni WBK S.A. I O/Gniezno 02-1090-1375-0000-0000-3700-4646 "opłata za rajd". Termin zgłoszeń do dnia 7 maja 2014 r. do godziny 15:00. Kontakt tel. 601-252-913.
  8. Uprawnienia uczestników: uczestnicy otrzymują znaczek rajdowy, posiłek (pizza + sok), punkty do OTP i KOT, pieczątkę okolicznościową, prawo do udziału w konkursach: czytanie „Starej Baśni” i strój nawiązujący do „Starej Baśni”.
  9. Meta rajdu - teren Pizzerii "Wenecja" przy ul. Jeziornej w Gnieźnie i czynna w godz. 11.00 - 13.00.
  10. Rajd odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne.

Serdecznie zapraszamy!
Do zobaczenia na mecie!

Zobacz też jak wyglądał Rajd Starej Baśni w zeszłym roku.